Okul Çağındaki Çocukların Kekemeliğe Karşı Duyarsızlaşmasına Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Okul Çağındaki Çocukların Kekemeliğe Karşı Duyarsızlaşmasına Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Okul Çağı Kekemeliğinde Duyarsızlaştırma

Duyarsızlaştırma, okul çağındaki çocuklar için tedavinin en önemli yönlerinden biridir. Bence başarının anahtarı, sürece başlamadan önce güçlü bir temel oluşturmaktır: Çocuğun konuşma mekanizmasını, konuşma mekanizmasını konuşmak için nasıl kullandığını, hem akıcı hem de kekeme konuşma sırasında bu konuşma mekanizmasıyla ne yaptığını ve kekemeliğin ne olduğu (elbette yaşa uygun yollarla) anladığından emin olun. Bu temel, kişinin duyarsızlaştırma sürecine başlamaya hazır olması için konuşma sürecinin gizemini çözmeye yardımcı olur. Bu aynı zamanda onu güçlendirmeye de yardımcı olur çünkü konuşması üzerinde kontrol sahibi olmadığı hissini azaltır.

Ardından, duyarsızlaştırmanın konuşma dışı yönleriyle ilgili bir tartışmaya giriniz. Tipik olarak, insanların korktuğu bir şeyi tartışarak başlanır (genellikle böceklerdir) ve bir korkunun üstesinden nasıl gelebileceğimiz hakkında konuşuruz. Çocuklar genellikle kaçınma stratejileri önererek başlarlar (böcekleri öldür, böceklerden kaç, vb.), ancak bunun korkuyu ortadan kaldırmadığını, sadece durumu çabucak anlarlar.

Sonunda, bir korkunun üstesinden gelmenin en iyi yolunun onunla yüzleşmek olduğunu öğrenirler.

Bunu kekemeliğe getirdiğimizde, kekemelik korkularını yenmek için kekelemek zorunda olduklarını görürler. Kulağa ne kadar çılgınca geldiği hakkında konuşurken çok eğleniyoruz.

Ondan sonra kekemeliğin ne anlama geldiğini keşfetmeye başlayabiliriz ve ben sözde kekemeliği tanıtıyorum. Gerçek kekemeliğe eşlik eden tipik korku ve kontrol kaybı olmadan kekemelik anını deneyimlemek için çok güçlü bir tekniktir.

Terapi odasında sahte kekemelik konusunda rahatlayarak başlıyoruz – yine, bununla birçok eğlenceli oyun ilişkilendirilebilir. Ardından, bu yeni kekemelik becerisini korkmadan gerçek dünyaya taşıyabileceğimiz bir durum hiyerarşisi oluşturmaya çalışıyoruz.

Hiyerarşinin anahtarı adım adım gitmektir – çok hızlı hareket etmediğinizden emin olun çünkü bu korkutucu olabilir. Bununla ilgili önerilen etkinlikler bulunmaktadır. Ancak nihayetinde çocuklar her yerde, her zaman korkmadan kekeleyebileceklerini öğrenirler. Duyarsızlaştırmanın anahtarı budur.

Makalenin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.