Okul Çağındaki Yaratıcı Öğrenme ve Gelişimden Neler Beklenmeli

Okul Çağındaki Yaratıcı Öğrenme ve Gelişimden Neler Beklenmeli

Önemli Noktalar
 

  • Yaratıcı oyun, okul çağındaki çocukların kendilerini ifade etmelerine, fikirlerini keşfetmelerine, sorunları çözmelerine ve yeni yollarla bir şeyler öğrenmelerine yardımcı olur.
  • Çocuklar genellikle dramatik oyunlarda basit sahne malzemeleri kullanmayı severler.
  • Renkleri, şekilleri ve desenleri daha iyi anlamak, çocukların duygu ve fikirlerini iletmelerini sağlar.
  • Çocuklar ses, ritim, tempo ve ses perdesi gibi müzikal kavramları denemekten keyif alırlar.

Yaratıcı Oyun Okul Çağındaki Öğrenme ve Gelişim için Neden Önemlidir
 

Okul çağındaki çocuklar genellikle yaratıcı sanatlara ve sanatsal etkinliklere yoğun ilgi duyarlar. Yaratıcı faaliyetler ve yaratıcı oyun, çocuğunuzun aşağıdakileri öğrenmesini ve geliştirmesini destekler:

  • Çocuğunuzun yaratıcılığını ve görsel ifadesini teşvik eder.
  • Çocuğunuzun duygu, düşünce ve fikirlerini sözlü ve sözsüz yollarla ifade etmesine yardımcı olur.
  • Çocuğunuzun birden fazla cevabı olan problemleri düşünmesini sağlar.
  • Çocuğunuzun sorunları birçok açıdan düşünmesine yardımcı olur.
  • Çocuğunuzun sorunları çözmek için malzeme kullanmasını teşvik eder.

Okul çağındaki yaratıcı öğrenme ve gelişim hakkındaki fikirleriniz, çocuğunuzla eğlenceli ve yaratıcı etkinliklere başlamanıza yardımcı olabilir.

Drama Yoluyla Öğrenme ve Gelişme
 

Okul çağındaki çocuklar genellikle giyim eşyaları, mutfak aletleri, çubuklar, kuklalar gibi basit sahne materyalleri kullanarak kendi hikayelerini oluştururlar ve buna göre hareket ederler. Müzik ve şarkılar da eğlenceli olabilir. Çocuğunuzun müzik dinlerken veya müzik videoları izlerken şarkı sözlerini söylediğini fark edebilirsiniz.

Ayrıca çocuğunuz,bir veteriner ya da sert bir polis memuru gibi rolleri oynayabilir ve bu da dünyayı başka birinin bakış açısından görmesine yardımcı olabilir. Bu tür rol oynama ve hikaye anlatma iletişim becerilerini geliştirir ve çocuğunuzun duygularını ifade etmesine yardımcı olur. Bu çocuğunuza, bir kişi veya evcil hayvan hastalandığında veya biri kızgın olduğunda ne yapması gerektiği gibi gerçek yaşam sorunlarını çözme şansı verir.

Sanat ve Zanaat Yoluyla Öğrenme ve Gelişme
 

Okul çağındaki çocuklar duygularını, fikirlerini ve mesajlarını iletmek için renkleri ve şekilleri kullanabilirler. Örneğin, mutluluklarını göstermek adına çok sayıda parlak renk kullanabilirler. Ayrıca, iki şey arasındaki farkı göstermek veya çizimlere anlam eklemek için semboller ve kelimeler kullanabilirler.

Çocuğunuzun renk, şekil, desen ve ayrıntıları daha iyi anladığını fark edebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz beş el ve ayak parmaklı insanları çiziyor olabilir. Çocuğunuz ağaçlar ve çiçekler için karalamalar ve dalgalı çizgiler çizdiğinde dalları, gövdeleri ve yaprakları çizdiğini de görebilirsiniz.

Bu yaştaki çocuklar aklında olanları yapmak için farklı yollar bulabilirler, onlar için önceden yapılmış parçalara ihtiyaç duymazlar. Örneğin, bir el işi ile yapılan kelebek için kanatlar çizip kesebilirler veya hurda kağıt ve yapraklardan kanatlar yapabilirler. Küçük yaştaki çocuğunuzun ise başlamak için yardımınıza ihtiyacı olabilir.

Müzik Yoluyla Öğrenme ve Geliştirme
 

Okul çağındaki çocuklar duygularını keşfetmek için müzikal sesleri kullanabilirler. Genellikle müziğin kendilerini nasıl hissettirdiğinden bahsedebilirler.

Çocuğunuz hikaye anlatmak için müzik kullanmaktan hoşlanabilir. Çocuğunuz hikayelerdeki karakterleri ve olayları temsil etmek için farklı sesleri kullanmaktan zevk alabilir.

Çocuğunuz muhtemelen, bildiği şarkıları ezberlemekten veya kendi müziğini yapmaktan zevk alacaktır. Günlük nesnelerden müzik aletleri yapabilir veya bir müzik uygulaması kullanmakla ilgilenebilir. Çocuğunuz ayrıca ses, yankı, ritim, tempo ve perdeyi denemek isteyebilir.Bir müzik parçasının nasıl çalınacağını öğrenmek için müzikal sembolleri ve notaları kullanmaya hazır olabilir.

Dans Yoluyla Öğrenme ve Gelişme
 

Okul çağındaki çocuklar genellikle şarkı sözlerine yanıt olarak yaratıcı hareketler sergilemeyi severler. Daha iyi vücut kontrolüne sahiptirler ve vücutlarını daha anlamlı şekillerde hareket ettirebilirler. Muhtemelen çocuğunuzun zaman içinde müzik duyduğunda daha fazla hareket ettiğini görebilirsiniz. Duyduğu seslerdeki karşıtlıklara tepki verebilir.

Çocuğunuz arkadaşlarıyla popüler müzik veya şarkılar dinlerken dans figürleri oluşturmaya başlarsa şaşırmayın.

Okul çağındaki çocuklar, ister müzik, ister heykel, ister resim veya drama olsun, "sanatın takdirine" hazırdır. Siz ve çocuğunuz sanat, sanatçılar, favori sanat eserleri ve belirli şeyleri sevme nedenleri hakkında konuşabilirsiniz. Neden yerel bir sanat galerisini, sergisini veya prodüksiyonunu birlikte ziyaret edip gördükleriniz hakkında konuşmuyorsunuz?

Kaynakça: https://raisingchildren.net.au/school-age/development/creative-development/school-age-creative-development