Okul Öncesi Çocuklar İçin Sınırlar

Okul Öncesi Çocuklar İçin Sınırlar

Bazı anneler ve babalar aksini düşünmek isteseler de, mükemmel bir ebeveyn yoktur. Ve istediğiniz gibi deneyin, eğitim ve disiplin olmadan iyi bir ebeveyn olmak neredeyse imkânsızdır. Sınırlar bir disiplin şeklidir ve okul öncesi çocuklar için sınır koymanın önemini bilmek faydalıdır.
 

Ebeveynler, yalnızca disiplin nedenleri için değil, aynı zamanda çocuklarını güvende tutmaya yardımcı olmaları için çocuklarına sınırlar koyarlar. Bu yüzden, limitlerin nasıl ayarlanacağını, limitlerin belirlendikten sonra nasıl uygulanacağını ve limitlerin göz ardı edildiğinde kullanımının ne olacağını bilmek faydalı olacaktır. Elbette, sınırları göz ardı etmenin sonuçları, söz konusu çocukların yaşlarına bağlı olarak farklı olacaktır.

Ebeveynleri tarafından sevildiğini ve değerli görüldüğünü düşünen çocuklar, düzeltmeye ve sınırları kabul etmeye daha istekli olacaklardır. Neden ailenizde değer duygusunu sağlamlaştırmak için her bir çocuğunuzla bireysel olarak vakit geçirmiyorsunuz?
 

Sınırlar okul öncesi dönemde çocuğunuzun neyin kabul edilebilir olduğunu ve neyin olmadığını kontrol etmesini sağlamak için kullanılabilir. Küçük çocuklar her şeyi isteme eğilimindedirler, bu nedenle sizin için saklamakta zorlanabileceğiniz bazı sorunlar olabilir. Pes etmeyin, başarabilirsiniz.

Çocuğunuza işlem sırasında oldukça fazla “hayır” demeye hazır olun. Onlara sadece hayır demekten ziyade bir şeyi yapamamanızın nedenini açıklamaya çalışın, örneğin, “Bugün bunu yapamazsın çünkü yağmur yağıyor, ama belki de bunu yapabilirsin.” çocuğunuza hayır deyince başka bir seçenek verin.

Sınırlar neden önemlidir? Sınırlar aslında, okul öncesi dönemde çocuğunuzun, özellikle de sınırın belirlenmesinin nedenini paylaşırken onlarla ilgilendiğiniz gibi hissetmesine yardımcı olur. Sınırlar eğlenceli olmamasına rağmen kendilerini daha güvende hissedecekler. Bazı çocuklar ani değişikliklerle ilgili sorunlar yaşadığından, bir şeyi yapmayı bırakmalarını düşünüyorsanız, onlara adil bir uyarı verin.

Çocuğunuzdan önce neler beklediğinizi öğrenin ve ebeveynler ve eşler olarak bu konularda hemfikir olun. Çocuğunuzun neler yapabileceğini ve henüz yapamadığı şeyleri bilmek de size yardımcı olacaktır. Disiplin ve işbirliğini etkili bir şekilde teşvik etmenin öğrenilmesi de faydalıdır.

Bir sınır belirlediğinizde, o ne olursa olsun, sınırı güçlendirirken tutarlı olmak önemlidir. Okul öncesi dönemde çocuğunuza yapacağı şeyi bitirmesi için bir zaman sınırı olduğunu söylerseniz, bu sınırı bozmadığınızdan emin olun. Bunu takip etmek ilk etapta sınırları ayarlamak kadar önemlidir. Sınırlarınızla tutarlı olursanız, çocuğunuz söylediklerinizi yapmak için size güvenebileceğini öğrenir.

Tek seferde çok fazla sınır belirlememeye çalışın. Çocuğunuz diğerine geçmeden önce bir sınırı takip ederek başarıya ulaşabilmelidir. Eğitim sürecinde kendinizi tekrarlayabilirsiniz, ancak sonuçlar gelecekte buna değecektir.

Belirlediğiniz sınırların okul öncesi çocuğunuzu nasıl etkilediğine dikkat edin. Okul öncesi çocuklar için sınır koymanın önemini biliyorsunuz, ancak süreç içinde ruhlarını ezmek istemiyorsunuz. Sınırları belirlemeniz gerekse de onları sevdiğinizi her zaman bilsinler.

Kaynakça
: https://childdevelopmentinfo.com/ages-stages/preschooler-development-3-6/limits-for-preschoolers/#gs.g8juje

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94