Okul Öncesi DEHB Olan Çocuklarda Ev Güvenliği İçin 7 İpucu

Okul Öncesi DEHB Olan Çocuklarda Ev Güvenliği İçin 7 İpucu

DEHB olan okul öncesi çocukların bakımında evinizi güvenli tutmak, en kritik noktalardan biridir. Şu güvenlik ipuçları size yardımcı olacaktır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocukların ebeveynleri, DEHB olmayan çocuklarla kıyaslandığında iki kat fazla sakatlanma/yaralanma rapor etmektedirler. Loyola Üniversitesi Chicago Stritch Tıp Fakültesi pediatri yardımcı profesörü Dr. Lauren Boyd, “DEHB’li çocuklarda yürütme işlevinden sorumlu beyin bölümüyle ile ilgili sorunlar vardır. Bu, beyinlerinin ‘dur bir dakika’ demeyi bırakmadıkları anlamına gelmektedir” diyor. Okul öncesi DEHB’li bir çocuğunun ebeveyni olarak acele nedeniyle boğulabilirsiniz. Burada, günlük yaşamın daha sorunsuz hale getirecek birkaç ev güvenliği ve organizasyon ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

 

Güvenlik İpucu 1: Sağlam Mobilyalar Seçin

Dr. Boyd, “Okul öncesi DEHB’li çocuğunuzun tüm mobilyalarınıza tırmanacağını varsaymak oldukça mantıklı” demektedir. DEHB’li çocuklar sürekli hareket halindedirler ve çoğu zaman etraflarına dikkat etmezler. Bu, bir şeylerin dökülmesi, çarpması ve mobilyalardan düşme anlamına gelmektedir. Bu yüzden sağlam, dayanıklı ve leke tutmayan mobilyalar seçin. Güvenlik ve dayanıklılık için dekorasyondan feragat edin.

 

Güvenlik İpucu 2: Oyuncakları Düzenleyin

Okul öncesi DEHB’li çocuğunuz muhtemelen bir oyuncaktan diğerine oldukça çabuk geçecektir. Siz farkına bile varmadan, eviniz kırılmış ve atılmış oyuncakların mezarlığı haline gelebilir. Çocuğun seçeneklerini sınırlayın ve çok parçalı eşyaları kullanmaktan kaçının. Ulaşılması kolay oyuncak kutuları kullanarak çocuğunuzun organizasyon becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Kutulara fotoğraflar yapıştırarak çocuğunuzun oyuncakları doğru yerlere koyup yenilerini almasını öğrenmesine  yardımcı olabilirsiniz. Boyd “Fotoğraf yapıştırma DEHB’li çocukların odaklanmasına ve hatırlamasına yardımcı olmaktadır” demektedir.

 

Güvenlik İpucu 3: Yatak Odasını Güvene Alın

DEHB’li çocuklar hem annelerinden, hem de babalarından daha fazla enerjiye sahiptirler. Siz daha uyanıp yataktan çıkmadan önce uyanıp evin her köşesine girebilirler. Yatak odası boyunca giriş kapısına uzanan yatak iyi bir ev güvenliği stratejisi olabilir. Ayrıca yatağı pencerelerden uzak tutun. Boyd, “Yatak odasındaki kitaplıkların veya ağır nesnelerin yere ya da duvara sabitlendiğinden emin olun. Düşen mobilyalara tırmanmak en önemli yaralanma nedenidir” diye uyarmaktadır.

 

Güvenlik İpucu 4: Banyonuzu Korumaya Alın

Boyd, sağduyu gereği banyo güvenliğinin, DEHB’si olsun ya da olmasın, tüm okul öncesi çocukları için aynı olduğunu belirtmektedir. İlaçları kilitlediğinizden ve banyo dolaplarına güvenlik kilitleri taktığınızdan emin olun. Boyd, “Sıcak sudan yanma, banyoda yaralanmaların önlenebilir bir başka nedenidir” demektedir. Yanmayı önlemek için, sıcak suyunuzun sıcaklığının 48°C’ın altında kalacak şekilde ayarlandığından emin olun ve asla okul öncesi DEHB’li çocuğu veya herhangi bir küçük çocuğu küvette yalnız bırakmayın.

 

Güvenlik İpucu 5: Çocuk-korumalı Mutfak

Mutfağınız, DEHB çocuk korumasına ihtiyaç duyan bir başka odadır. Banyo ve yatak odasında olduğu gibi çok sayıda çocuk güvenlik kilidi kullanın. Gevşek plastik torbalara, elektrikli cihaz kablolarına ve masanın kenarına asılan masa örtülerine özellikle dikkat edin. Kibritleri ve çakmakları, temizlik malzemeleriyle birlikte kilitli dolapların içinde saklayın. Ne olur ne olmaz, zehir kontrol merkezi telefon numarası buzdolabınızın kapısına yapıştırılmış olsun.

 

Güvenlik İpucu 6: Sağduyunuzu Kullanın

Boyd, “Ev güvenliği, tüm okul öncesi çocuklar için sağduyulu önlemler ve denetim anlamına gelir. Okul öncesi DEHB’li çocuklar söz konusu olduğunda daha uzun ve daha fazla düşünmeniz gerekmekte.” demektedir. Zeminden ve tüm tezgah yüzeylerinden küçük nesneleri kaldırın. Bunların yutulması ve boğulmaya yol açması yalnızca DEHB’li çocuklar için değil, tüm çocuklar için ortak bir tehlikedir. Bitkileri erişim mesafesinin dışında tutun- bazı bitkiler zehirlidir ve tüm bitkiler yere düştüklerinde dağınıklık yaratır. Tüm keskin köşeleri örtün ve merdivenlerin giriş ve çıkışına kapı eklettirmeyi düşünün.

 

Güvenlik İpucu 7: Yapıya “Evet” Deyin

Okul öncesi DEHB’li bir çocuğun ebeveyni olmak kolay değildir, ancak yapı, öngörülebilirlik ve organizasyon size yardımcı olabilir. Boyd “Gün için bir program oluşturun ve buna bağlı kalın,” diye önermektedir. Bu kontrolün sizde kalmasına yardımcı olur. Uyandırma, yemekler, oyun süresi, banyo zamanı ve yatma zamanı konularında programa bağlı kalın. Olumlu davranışları teşvik etmek için hedefleri ve ödülleri kullanın.

 

Kaynakça:https://www.everydayhealth.com/add-adhd/8-home-safety-tips-for-adhd-preschoolers.aspx