Okul Öncesi Dönemde Çocuğunuzun Arkadaş Edinmesine Yardımcı Olmanız İçin İpuçları

Okul Öncesi Dönemde Çocuğunuzun Arkadaş Edinmesine Yardımcı Olmanız İçin İpuçları

Okul öncesi çocuğunuzun, karakterine bağlı olarak, arkadaş edinmesi kolay veya zor olabilir. Genel olarak konuşursak, okul öncesi çocuklar çoğu zaman akranlarla kalıcı arkadaşlıklar kurmazlar, arkadaşlıkları kısa olma eğilimindedir. Bunu akılda tutarak, okul öncesi çocuğunuzun biraz yardım alarak yeni arkadaşlar edinmeyi öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Aktif Rol Alın

 

Ebeveynler ve bakıcılar arkalarına yaslanmaya ve okul öncesi çocuklar arasında işlerin doğal olarak gerçekleşmesine izin vermeye çalışıyor olabilirler, ancak bazen yetişkinlerin biraz daha fazla girdi vermeleri gerekebilir. Örneğin, okul öncesi dönemde çocuğunuz oyun oynarken iyi vakit geçirmeyebilir veya gitmek istemeyebilir ancak etkileşimi özenle ve yavaşça sürdürürseniz, orada arkadaş edinmesine yardımcı olabilirsiniz. İlk oyun vaktinde işler mükemmel şekilde sonuçlanmazsa da cesaretiniz kırılmasın.

 

 

Sosyal Becerileri Öğretin

 

Okul öncesi dönemde çocuklar hala hayattaki temelleri öğreniyorlar. Arkadaş edinmeleri için gereken becerileri öğreterek onlara yardımcı olun. Örneğin, paylaşmayı veya rol yapmayı öğreten oyunlar oynayabilirsiniz. Yeni gelen bir arkadaş gibi davranabilir ve çocuğunuzdan ne söylemesi, nasıl davranması gerektiği konusunda istekte bulunabilirsiniz. Biriyle tanışırken “Lütfen içeri gel.” veya “Nasılsın?” gibi temel ifadeleri uygulayın. Bazen, bazı sosyal becerileri ve sosyal bir durumda nasıl davranacağını bilmek çocuğun kendini daha güvenli hissetmesine yardımcı olur.

 

 

Çocuğunuzun Kişiliğine Saygı Gösterin

 

Çoklu kaynaklar, çocukların kişilik temelli sosyal davranışlarındaki farklılıklara işaret etmektedir. Başka bir deyişle, çocuğunuzun yalnız olmak için gerçek bir isteği veya ihtiyacı olabilir ve onu çok sık sık sosyal durumlara sokmak ters tepki yaratabilir. Psikologlar, ebeveynlerin ve bakıcıların bir çocuğun kişiliğine ve sosyal tarzına saygı duyması gerektiği konusunda hemfikirdir.

 

 

Topluluk Aktivitelerine Katılın

 

Ders dışı etkinlikler çocuğunuzu yalnızca başkalarıyla temas halinde tutmakla kalmaz, aynı zamanda yakın çevrenizdeki çocukları bulmanıza da yardımcı olur. Ders dışı etkinlik, hem ebeveynler hem de okul öncesi çocuklar için bir gezi olabilir ve arkadaş edinmek için iyi fırsatlar sunar.

 

 

Evde Oyun Vakitleri Düzenleyin

 

Oyunlar ​​için kendi evinizi başkalarına açmayı deneyin. Çocuğunuzun arkadaşlarını davet edin ve birbirleriyle olan etkileşimlerini gözlemleyin. Bu, size okul öncesi çocuğunuzun sosyal olarak güçlü ve zayıf yönleriyle ilgili birçok fikir verebilir.

 

 

 

Kaynakça: https://childdevelopmentinfo.com/psychology/top-tips-for-helping-your-preschooler-make-new-friends/#gs.h5pw4b

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için:

+90 (216) 456 42 42
+90 (533) 165 60 94