Okul Öncesi Dönemde Evde Matematik Etkinlikleri

Okul Öncesi Dönemde Evde Matematik Etkinlikleri

Okul Öncesi Dönemde Evde Matematik Etkinlikleri

Matematik korkutucu olmak zorunda değildir. Aslında, eğlenceli olabilir ve bu altı aktivite çocuğunuzu sayma, sıralama, desen ve geometrik şekiller de dâhil olmak üzere matematikteki birçok farklı bağlamla tanıştırmanıza yardımcı olabilir. Başlamaya hazır mısınız? Yardım için yiyeceklere, oyuncaklara ve daha fazlasına başvurabilirsiniz.

1. Yiyecekleri Sayın.

Herhangi yemek vaktinde her zaman yiyecekleri sayabilirsiniz. Çocuğunuzdan yemesi için bir tabağa beş havuç ve beş elma dilimi koymasını isteyin.

2. Pelüş Oyuncakları İnceleyin.

Ayı Bob ve at Harry arasındaki ortak nokta ne? İkisi de kahverengidir. Çocuğunuzun pelüş hayvanları farklı gruplara ayırmasına yardımcı olun. İlk önce, renge göre sıralayın. Ardından, çocuğunuzu vahşi hayvanların nerede yaşadıklarını düşünmesi ve yaşam alanlarına göre sıralaması için teşvik edin. Ayrıca hayvanları bacak sayısına, boyuta, kuyruk boyuna, kulaklara ve daha fazlasına göre de sıralayabilirsiniz.

3. Desenler Oluşturun.

Çocuğunuza örüntü kavramını tanıtmak için renkli legolar, plastik oyuncakları veya diğer küçük eşyaları kullanın. Siz legolarla sarı bir şey inşa ederken çocuğunuzun da kırmızı Legolarla o şeyi yapmasını sağlayın. Çocuğunuzdan kırmızı Legolarla sizi takip etmesini isteyin ve tekrarlayın. Çocuğunuza sıralamayı ve dizileri açıklayın ve diğer renklerle değiştirin. Temel bilgileri öğrendikten sonra biraz zorlaştırabilirsiniz.

4. Çorapları Eşleştirin.

Çamaşır günü çorap yığınından korkuyor musunuz? Çocuğunuzdan, her bir çorabın eşini bulmanıza yardımcı olmasını isteyin. Basitleştirmeniz gerekirse, çorapları kimin giydiğine bağlı olarak daha küçük parçalara bölerek başlayın. Çorapların bulunduğu sepette, oldukça benzer görünen dört mavi çorap veya zar zor fark edilebilir şekilde bir çift siyah çorap olabilir. Mavi bir çorabın üzerindeki desenleri işaretleyin veya siyah çorabın üzerindeki gri çizgilere dikkat edin ve çocuğunuzdan eşleşenleri bulmasını isteyin.

5. Evin Etrafında Şekil Avına Çıkın.

Bir yaprak kâğıda çocuğunuzla birlikte daire, oval, kare, dikdörtgen, üçgen, yıldız ve kalp çizin. Ardından evinizin, bahçenizin, mahallenin veya yakındaki bir parkın etrafında yürüyün ve bu şekilleri farklı odalarda, sokak tabelalarında, evlerde ve binalarda ve dışarıda arayın ve bulduğunuz her şekli adlandırdığınızdan emin olun.

6. Mutfakta Ölçü Kaplarını Ve Kaşıkları Kullanın.

Bir tarif alın ve işe koyulun. Yemek yapmak sadece eğlence değil, aynı zamanda eğiticidir ve genellikle lezzetli bir şeyle sonuçlanır. Ekmek, pizza hamuru, kurabiye veya çorba gibi basit bir tarifle başlayın. Tarifi yüksek sesle okuyun ve farklı ölçümler hakkında konuşun. Bir fincan un veya bir çay kaşığı tuz eklemenin zamanı geldiğinde, çocuğunuzun doğru ölçü kabını ve kaşığı seçmesine ve doldurmasına yardımcı olun.

Çocuğunuzun anaokulunda öğrendiği bir kavramı geliştirmek için başvurabileceğiniz ilginç fikirlere ihtiyacınız olabilir, evde yapabileceğiniz bu matematik etkinliklerinden yararlanın.

 

Kaynakça: https://blogs.brighthorizons.com/familyroom/at-home-math-activities-for-preschoolers/

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94