Okul Öncesi Dönemde Otoriter Olan Çocuğunuz İçin Kullanabileceğiniz Stratejiler

Okul Öncesi Dönemde Otoriter Olan Çocuğunuz İçin Kullanabileceğiniz Stratejiler

Her okul öncesi dönemdeki çocuğun kendine özgü bir kişiliği vardır. Bazıları utangaç çocuklardır ve belki de kitaplara veya resimlere bakarak daha fazla zaman geçirirler. Diğerleri ise, oyunlar oynayan ve başka arkadaşlarla sohbet eden sosyal liderlerdir. Ve tabi ki, başkalarına ne yapmaları gerektiğini söylemekten zevk alan otoriter olanlar da vardır – ve eğer çocuğunuzun bu kategoriye girdiğini öğrenirseniz bu sizi için biraz rahatsız edici olabilir. Peki, ne yapmalısınız?
 

İşte okul öncesi dönemde otoriter çocuklar için iki ipucu:

 

İlk önce sabırlı olun.
Gerçek şu ki, çocuğunuz muhtemelen her gün gördüğü davranışları model alacaktır. Kendinizi otoriter gibi hissetmeseniz de, çocuğunuzun bakış açısından ne yaptığınızı düşünün. Çocuğunuzun otoriterliğini panik bir şekilde ele almak yerine, derin bir nefes alın ve bunun alışılmadık bir davranış olmadığını fark edin ve doğru şekilde yönlendirilmesi gereken ilk liderlik becerilerini görebildiğinizi kabul edin.

İyi bir davranış modeli sunun.
Davranışlarınızla ve kullandığınız ifadelerle çocuğunuza iyi bir rol model olun, daha uygun davranışları da modellemek için özel fırsatlar bulun.

Bu arada, Parenting.com da şunları önermektedir:

Çocuğunuza biraz güç verin.
Bunu yapmanın en iyi yolu, sınırları olan seçenekler sunmaktır. Çocuğunuza sabahları “Kırmızı süveterini mi yoksa mavi olanını mı giymek istersin?” veya “Kahvaltıda portakal suyu mu yoksa elma suyu mu tercih edersin?” diye sorabilirsiniz. Muhtemelen, seçenekler pazarlığa yol açmayacağı için çocuğun diğer yolları kontrol etme ihtiyacı hissetme olasılığını azaltacaktır.

Ve çocuğunuzun otorite kurma aşamasını aşması için sert tutum sergileseniz de, aşırı iddialı davranışlardan olumsuz etkilenebilecek diğer çocukları da korumanız önemlidir. Bunun için süper Dadı’nın şu önerileri var:

Çocuğunuzu arkadaşlarıyla birlikteyken denetleyin.
Otoriter çizginin geçilmediğinden emin olmak isteyeceksiniz. Çocuğunuzun davranışlarının otoriter hale geldiğini bilmesini sağlamanız için önceden bir sinyal vermeniz yararlı olabilir.

İddialı olan çocuğunuzun diğer çocuklara müsaade verdiğinden emin olun.
Daha pasif bir çocuğunuz varsa, otoriter kardeşin daha fazla karar vermesine izin vermek onun için kolay olacaktır. Utangaç çocuklarının öğrenecekleri şeyleri kendileri yapmaya teşvik edildiğinden ve otoriter olan çocuğunuzun başkalarının sorunlarıyla kendilerinin başa çıkmalarına izin vermesi gerektiğini öğrendiğinden emin olun.

Otoriter olan çocuğunuzun daha uygun davranışları öğrenmesine yardımcı olma süreciniz, muhtemelen bir gecede tamamlanmayacaktır. Ancak çocuğunuza, hem şimdi hem de gelecekte iyi hizmet edecek sağlıklı iletişim tarzlarını modelleyebilir ve öğretebilirsiniz.

Ve otoriterlik konusundaki endişelerinizi ve bununla başa çıkma yöntemlerinizi okul öncesi öğretmenlerle ve bakıcılarla ​​paylaştığınızdan emin olun. İletişim anahtardır.

Kaynakça
https://www.horizoneducationcenters.org/blog/bid/361286/Strategies-to-Handle-Your-Bossy-Preschooler