Okul Sonrası Okuma Çalışmaları

Okul Sonrası Okuma Çalışmaları

Okulun çoğu zamanı okumadan ibaret olabilir ve disleksili bir birey olduğunuzda bu son derece yorucu olabilir. Çocuğunuz uzun ve yorucu bir günün ardından eve geldiğinde, yapmak isteyeceği son şey daha fazla okumaktır. Peki onları aşırı yormadan pratik yapmalarını nasıl mı sağlayabilirsiniz?

Sosyal Medya ve Blog Yazıları
 

Çocuğunuz bazı sosyal medya hesaplarına sahip olacak kadar büyükse, onları bu sayfalardan uzaklaştırmayın. İnsanlar ve ilgilendikleri konular hakkında altyazı ve yorumları kendileri okuyacaklardır. Bu aynı zamanda çocuğunuzun, okumanın her yerde olabileceğini anlamasına yardımcı olacaktır.

Şaka Kitapları
 

Oldukça kısa olabilirler, fakat yine de pratiktirler. Büyük olasılıkla arkadaşlarına ve varsa kardeşlerine anlatmak isteyeceklerdir, bu yüzden bu kitaplarla hafıza becerilerini de geliştirirler. Şaka kitapları güldürdükleri için okuma stresinin yerini alırlar ve kim bilir belkide harika bir şaka öğrenebilirler.

Çizgi Romanlar
 

Bunlar mükemmel kitaplardır, çünkü çizimler hikaye boyunca onlara rehberlik edecektir. Bir sayfadan sıkılırlarsa, okumayı atlayabilir ve sadece resimlere bakabilirler. Bu yayınlar aynı zamanda küçük metin boyutlarına sahiptirler, bu yüzden onları okumak zorlayıcı görünmemektedir.

Yemek Kitapları, Menüler ve Online Yemek Tarifleri
 

Çocuğunuz okuyacak ve daha sonra okuduklarını uygulamak isteyecektir, bu da anlama becerilerini test edecek ve geliştirecektir. Bu, sizin ve çocuğunuzun birlikte yapabileceği eğlenceli bir etkinlik ortaya çıkarabilir.

Tablet Uygulamaları ve e-Kitaplar
 

Bazen internet üzerinden kitap okumak, gün boyunca aradıkları kitaplardan daha heyecan verici olabilir. Oyun oynamak ve okumak arasında geçiş yapmalarına izin verin, böylece oyunları oynamak için okumayı isterler.

Kaynakça: https://www.lexercise.com/blog/reading-practice-2