Okula Dönüş Kaygısını Azaltmak İçin İpuçları

Okula Dönüş Kaygısını Azaltmak İçin İpuçları

Okulların açılma zamanı yaklaştığında, bazı çocuklar heyecanlı ve arkadaşlarını tekrar görmeye istekli olurlar ve okul rutinlerine geri dönmeye hazırlanırlar. Diğerleri ise, okula geri dönme endişesi yaşayabilirler.
 

Bazen bazı çocuklar geçirdikleri ya tatilinden sonra ailelerinden ayrılmak istemediklerinden, bu bir ayrılık kaygısı vakasına dönüşebilir. Diğer zamanlarda ise, çocuğun yeni bir okula başlaması veya anaokulundan ilkokula geçişi sorun olabilir. Bir diğer başka endişeye sebep olan zaman ise iyi bir arkadaşın taşınması olabilir.

 

Sebeplerden bağımsız olarak, çocuğunuzun okula dönüş kaygısını azaltmanın yolları vardır. İlk önce, kendi duygularınızı kontrol etmelisiniz. Daha katı rutinlerin olduğu ve daha yoğun programların bulunduğu okul dönemine yaklaşırken siz de endişe yaşıyor musunuz? Öyleyse, çocuğunuzun yaşayacağı strese istemeden katkıda bulunabilirsiniz ve çocuğunuza yardım etmek için kendi endişenizi yönetmeniz gerekebilir.

Ayrıca, çocuğunuz gelecek okul dönemi hakkındaki stres duygularını ifade ediyorsa, onu dikkatlice dinleyin ve bu duyguları kabul edin. Bazen bu korkuları ortadan sadece dinlemek, çocuğunuzun kendini daha sakin hissetmesine yardımcı olabilir.

Okul dönemi başlamadan bir hafta kadar önce, kıyafetleri hazırlayarak ve yatma zamanlarını ayarlayarak okul rutinlerine geri dönmek de stresi azaltır. Geçişe yardımcı olmak için çocuğunuzun okuldan bir veya daha fazla arkadaşıyla birlikte oyun zamanlarını planlayabilir ve birlikte okul için pratik yapabilirsiniz.

İlk gün ayrılma kaygısı olabileceğini tahmin ediyorsanız, kaygıyı azaltmak ve eğlenmek için eğlenceli olacak bir okul sonrası etkinliği planlayabilirsiniz.

PsychologyToday.com, aşağıdaki önerileri sizler için sunuyor:

 

  • Makul olan beklentilerini olsun. Çocuğunuz okulla ilgili beklentilerini karşılayamayacağını hissediyorsa, daha az çaba harcayabilir çünkü ondan beklenenleri elde edemeyeceğini düşünür. Bunun yerine, çocuğunuza yeni bilgiler öğrenmesi için zamana ihtiyaç duymanın normal olduğunu ve çabayla birlikte bu sürecin kolaylaşacağını söyleyin.
  • Çocuğunuzu başkalarıyla karşılaştırmaktan kaçının. Bazen çocuklar gelecek okul dönemi için kendileri endişeli hissederler çünkü diğer öğrenciler daha zeki veya popüler olmuşlardır ve ebeveynin iyi niyetle karşılaştırma yapması bile bu duruma yardımcı olmaz. Bunun yerine, çocuğunuzun performansını bir yıl önceki performansı ile karşılaştırın. Bu daha çok yardımcı olacaktır.
  • Son olarak, sabah rutinleri önemlidir. Özellikle yeni okul döneminin ilk birkaç günü, sabahları ekstra zamanlar planlamanıza yardımcı olabilir. Bu durum, sabah vakitlerini sizin için daha az stresli hale getirir, bu da çocuğunuzun hissettiği herhangi bir endişeyi yönetmenize yardımcı olur. Ayrıca çocuğunuzun durgunlaşması veya gerginlik hissi yaşaması durumunda size ekstra zaman kazandırır.

 

Mümkün olduğunca, çocuğunuzun, durumlar üzerinde kontrol kurma hissini yaşamasını sağlayacak seçimler yapmasına izin verin. Örneğin, çocuğunuza ne giyeceği veya kahvaltıda ne yiyeceği konusunda birkaç seçenek verin.

Sonuç olarak, çocuğunuz düzenli bir rutine geri döndüğünde, yeni bir okul yılındaki stres kaybolur. Endişeleriniz devam ederse, öğretmeni ile ya da bir uzman ile konuşmayı deneyebilirsiniz.

Kaynakça
https://www.horizoneducationcenters.org/blog/reducing-back-to-school-anxiety