Okullarda Etkili İş Birliği

Okullarda Etkili İş Birliği

Öğrencilerle çalışırken işin büyük bir kısmı okullarda etkili bir iş birliğidir.  İşte bugün eğitimde iş birliğini geliştirmek için denenecek 5 şey.

Bir eğitim kurumunda çalıştığınızda işin büyük bir kısmı okullarda etkili bir iş birliğidir. Öğrenciler, veliler, sınıf öğretmenleri, beden eğitimcileri, sanat öğretmenleri, müzik öğretmenleri, bilgisayar laboratuvarı, yönetim, öğretim görevlileri, okul temelli terapistler ve muhtemelen birkaç tane daha farklı paydaş arasında iş birliği var. Çocukların gittiği birden fazla okul nedeniyle bu bazen çok zor olabilir.

Okullarda Etkili İş birliği için Deneyebileceğiniz 5 Şey

İşte eğitimde başarılı iş birliği için birkaç ipucu. Günlük olarak öneriler üzerinde çalışın, okul personeliniz birlikte daha iyi çalışacaksınızdır.

İlişki kurmak

Birlikte çalıştığınız öğrencilerle etkileşime girecek tüm insanları tanımak için zaman ayırın. Her şeyden önce öğrenci ile bir ilişki kurun. Beğenme / beğenmeme, hedefleri, istekleri ve hayalleri hakkında bilgi edinin. Onlara kendinizden biraz bahsedin, böylece kendilerini size bağlı hissedecekler. Personel için, her zaman merhaba demek veya biriyle öğle yemeği planlamak ona biraz zaman ayırmak doğru olacaktır. İlişki kurduktan sonra, birbirinize daha iyisini yapma konusunda ilham verebileceksiniz. Multidisipliner çalışmak sizin için daha kolay olacaktır.

Sorular sormak

Başkalarından öğrenin. Sorular sorun. Öğrencileriniz neler çalıştı? Değerli gözlem deneyimleri kazanmak için sürekli sınıf ortamında olmamız maalesef mümkün olmuyor. Daha net bir görüntü elde etmek için herkesin bilgisinden faydalanın.

Hazırlıklı Olmak

Buluşmak için zaman bulduğunuzda hazırlıklı olun. Neyi başarmak istediğinizle ilgili soruların veya önerilerin bir listesini yapın. Öğrencinin gelişimi ile alakalı neyin işe yaradığına dair görsel örnekler getirin. Etkili iletişim kurun ve diğer ekip üyelerinin anlamayacağı herhangi bir jargon kullanmamaya çalışın.

Okullarda etkili iş birliği için genel yönergeler oluşturun

Karşılaşabildiğinizde her kişi için roller, hedefler ve sorumluluklar belirlemeye çalışın. Belki kimin ne yapacağının bir listesini bile yapabilirsin. Bu hesap verebilirlik ve ekip çalışması ruhu yaratır. Rolünüzü tamamlamada başarılı olmanız, işi yapabileceğinize dair güven sağlayacaktır. Harekete geçmek kelimelerden daha etkindir.

Esnek ve saygılı olun

Büyük bir ekibin öğrencilere yardımcı olabilecek bir parçası olduğunuzu unutmayın. Fikir alışverişi; Şimdiye kadar en iyi fikre / öneriye sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak ekip işe yarayacağını kabul etmezse fikri yeniden düşünmeniz gerekebilir. Diğer fikirleri dinlemek için zaman ayırın ve kabul etmiyorsanız dahi saygıyla konuşun.

Bu fikirler hayata geçirildiğinde, okullarda ve eğitimde etkili iş birliği, öğrencilerinizin başarılı olmasına yardımcı olacaktır.

Kaynakça: https://www.yourtherapysource.com/blog1/2019/11/26/effective-collaboration-in-schools/