Okuma Becerileri Geliştirmenin Kolay ve Etkili Yolları

Okuma Becerileri Geliştirmenin Kolay ve Etkili Yolları

Okuma Becerilerini Geliştirin

Çalışmalar, en coşkulu ve en istekli okuyucuların okumaya ev ortamında erken başladıklarını göstermiştir. Çocuğunuzun günlük rutinine birkaç basit adım ekleyerek günlük yaşamın bir bölümününde kitap okuması için onu teşvik edin. Evde okumayı modelliyorsanız, çocuğunuzun sizi takip etmesi ve evde ona çok çeşitli okuma materyalleri sunarak okumayı sevmesi olasıdır. Çocuğunuz bir kitap alacak ve daha sonra da okuma alışkanlığına sahip olacaktır.

Birinci sınıfın sonunda, çoğu çocuğun okuyabildiğini biliyor muydunuz? Bu, evde okuma zevkini artırmak da dahil olmak üzere, çocuğunuzun okumadan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olacak birkaç fırsat olduğu anlamına gelmektedir.

Daha iyi bir okuma alışkanlığı oluşturmak için nelere mi ihtiyacınız var?

  • Oldukça fazla kitap çeşidi:Çeşitli sınıf seviyelerine uygundur. Resimli kitaplar, çizgi romanlar, hikaye kitapları hepsi mükemmel seçimlerdir.
  • Çocukların ebeveynlerini okurken görmeleri gerekir:Çocuğunuz yatmadan önce, başka bir işle meşgul olmak yerine, neden akşam yemeğinden önce oturup biraz kitap okumuyorsunuz? Bu, küçük okuyucularınızın üzerinde büyük bir etki bırakacaktır.
  • Birbirinize yüksek sesle kitap okuyun:Çocuğunuzu gece yatağına yatırdığınızda, kitabı sırayla sesli bir şekilde okuyun.
  • Okumayı teşvik eden oyunlar oynayın:Bu örnekler arasında, okuyucuların okuma ve heceleme becerilerini kullanmaları için ‘’Scrabble’’ bulunmaktadır. “Bil Bakalım Kim” gibi daha küçük çocukların oynadığı oyunları, çocuklara problem çözme becerilerini uygulamada ve okuduğunu anlamada yardımcı olacaktır.
  • Kütüphaneye düzenli olarak gidin:Çocuğunuz, ilgisini çeken çok çeşitli kitaplardan birini seçebilir ve en iyi yanı, birkaç hafta sakladıktan sonra, başka bir kitap  için tekrardan gitmek isteyecektir.
  • Elektronik cihazları kapatın:Televizyonu ve gün içindeki bilgisayar saatlerini sınırlayın ve bunun yerine kitap okuma süresini arttırın.

Güçlü okuma alışkanlıkları; zihinsel uyarımı artırmaya, kelime bilgisi becerilerini arttırmaya, ve anlama ve yazma yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olur. Çocuğunuzun okuma becerileri geliştirmesine yardımcı olmak için birçok neden vardır.  Unutmayın, çocuğunuzun geleceği buna bağlıdır.

Kaynak: https://www.speechbuddy.com/blog/language-development/language-building-skills/easy-effective-ways-build-reading-skills/