Online (Çevrimiçi) Terapi

Online (Çevrimiçi) Terapi

Çevrimiçi Terapi Nedir?

Çevrimiçi terapi, dil ve konuşma terapisi, ergoterapi veya zihinsel sağlık danışmanlığı gibi terapileri internet üzerinden çevrimiçi olarak verme yöntemidir. Çevrimiçi terapinin birçok farklı adı vardır (örneğin, e-terapi, teleterapi, uzaktan terapi, web terapisi).

Çevrimiçi Terapi Onaylı Mıdır?

Evet. Birçok ulusal kuruluş çevrimiçi terapiyi onaylamaktadır:

  • Çevrimiçi dil ve konuşma terapisi Amerikan Konuşma-Dil-İşitme Derneği (ASHA) tarafından onaylanmıştır.
  • Çevrimiçi ergoterapi, Amerikan Ergoterapi Derneği (AOTA) tarafından onaylanmıştır.
  • Çevrimiçi fizik tedavi, Amerikan Fizik Tedavi Derneği (APTA) tarafından onaylanmıştır.
  • Çevrimiçi zihinsel danışmanlık ve diğer ilgili tedaviler Amerikan Psikoloji Derneği (APA), Amerikan Danışmanlık Derneği (ACA) ve Ulusal Sosyal Hizmet Çalışanları Birliği (NASW) tarafından onaylanmıştır.

Çevrimiçi Terapi Etkili Midir?

Geniş bir araştırma grubu, çevrimiçi terapinin yüz yüze terapi kadar etkili olduğunu kanıtlamıştır. Terapi sağlayıcınız bunu sizinle daha ayrıntılı olarak tartışabilir ve size belirli araştırma sonuçlarını sağlayabilir.

Çevrimiçi Terapi Nasıl Uygulanır?

Çevrimiçi terapiye katılmak için bir bilgisayara veya mobil cihaza, internet bağlantısına, dahili veya harici bir kameraya, bir mikrofona ve kulaklıklara ihtiyacınız vardır. Teleterapistiniz çevrimiçi bir oturum planlayacak ve TheraPlatform gibi bir teleterapi platformu kullanarak terapiyi gerçekleştirecektir.

Çevrimiçi Terapi Güvenli ve Özel Midir?

Teleterapistler, çevrimiçi hizmetleri sağlamak için güvenli, HIPAA uyumlu ve tam olarak şifrelenmiş bir tele sağlık veya teleterapi platformu kullanmalıdır. Vakalarının gizliliğinin korunmasını sağlamak teleterapistlerin etik sorumluluğudur. TheraPlatform tüm HIPAA standartlarını karşılamaktadır, ancak Skype gibi herkes tarafından kullanılan genel video konferans araçları HIPAA uyumlu değildir.

Sigorta Çevrimiçi Terapiyi Kapsıyor Mu?

Birçok sigorta şirketi çevrimiçi terapiyi kapsamaktadır. Terapistler ve vakaları, çevrimiçi terapi kapsamını doğrulamak için sigorta şirketleriyle iletişime geçmelidirler.

Kaynakça: https://www.theraplatform.com/blog/248/online-therapy