Orta Hattın Çaprazlanması

Orta Hattın Çaprazlanması

Orta Hat

Bir çocuk orta hattı çaprazlayabiliyorsa, vücudunun bir tarafındaki uzuvlarını vücudunun karşı tarafındaki boşlukta verimli bir şekilde kullanabildiği ve hareket ettirebildiği anlamına gelir.

Örneğin, bir çocuk bir oyuncak arabayı tek eliyle önünde gezdirirken, eli ve koluyla arabayı vücudunun karşı tarafına götürerek vücudunun orta hattını çaprazlayabilir. Bir çocuk beyzbol topunu fırlattığında, fırlattığı koluyla vücudunun orta hattını çaprazlar. 

Orta Hattı Çaprazlamak

Genel koordinasyon, bilateral koordinasyon (iki elin birlikte verimli kullanımı), temel kuvvet ve diğer gelişimsel becerilerin bir göstergesidir. Orta hattı çaprazlama yeteneği beynin her iki tarafının verimli bir şekilde çalıştığını ve bir çocuğun okuma, el yazısı ve diğer motor becerileri ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu gösterir.

Orta hattı çaprazlamak, terapistler tarafından çocuklardan geliştirmesi beklenen bir beceridir ancak çocuklar el hakimiyetini geliştirdikçe ancak okul öncesi yıllarda bu beceriye daha fazla odaklanma imkanı bulunmaktadır. 

Çocuklar orta hattı çaprazlama becerisini geliştirdikçe, ince motor görevleri gerçekleştirirken bir elin diğerinden daha baskın olduğunu hissetmeye başlarlar. Bu onların baskın eli olacaktır.

Bir çocuk orta hattı çaprazlamaktan kaçınırsa, tipik olarak her iki eli de ince motor görevlere eşit olarak dahil olur (sol el vücudun sol tarafında ve sağ el vücudun sağ tarafında görevleri gerçekleştirir), bu da çocuğun işini zorlaştırır. Pratiği elde etmek için baskın elin “kuvvetli el” olması gerekir.

Orta Hattın Çaprazlanmasını Kolaylaştıracak Bazı Temel Oyun Fikirleri

  • Araba ve kamyonlar ile patikalar çizin, bu patikaları özellikle yüzüstü pozisyonda takip edin
  • Beyzbol, top atma tutma veya herhangi bir objeyi başka bir objeye havada vurma yakalama gibi aktiviteleri kullanabilirsiniz (Süzgeç ile ufak peluş oyuncakları yakalama)
  • Sıralama oyunları oynayın: sıralanacak nesneleri sol tarafa ve sıralanacak kapları veya diğer boşlukları sağ tarafa yerleştirin. Madeni paraları, blokları, bilyeleri vb. renk, şekil veya boyuta göre sıralayın.
  • Müzik eşliğinde çapraz adımlar atın. Çapraz emekleme, eline bir yastık, püskül vb. eşya alıp dans etme gibi eğlenceli araçlar da kullanabilirsiniz.
  • Çocuklarınıza ev işinde sizlere yardım etmesine imkan tanıyın hatta ona bu konuda roller verin.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.