Otizm ve Göz Teması

Otizm ve Göz Teması

ABD’de her 68 çocuktan 1’inde otizm spektrum bozukluğu görülmektedir. Ancak Otizm ABD’ye özgü bir sorun değildir, dünya çapında 60 milyon insanda otizm görülmektedir. Bu insanların birçoğu göz teması kurma ve sözsüz ipuçlarını toplama konusunda çok zor zamanlar geçiriyor. Bu genellikle onları çok seven insanlara uzak görünmelerine neden oluyor.

 

Otizm ve göz teması neden önemlidir?

İletişim kurmak, konuşma ve dilden fazlasıdır. Aynı zamanda bağlantı kurmakla da ilgilidir ve bu bağlantı genellikle kinetiklere bağlıdır yani, göz teması dahil beden dilinin yorumlanması, jestler, duruş ve yüz ifadeleri de dahil olmak üzere yorumlanmasından gelir. (sözsüz iletişim).

Kinetik (Vücut dilini inceleyen bilim) aşağıdaki alt kategorilere sahiptir:

Proksemikler: İnsanlar birbirleriyle iletişim kurduğunda aralarındaki boşluk. (Kişisel alan)

Oculesics: Gözle temas, göz hareketi, bakış.

Dokunma: Dokunma içeren etkileşim. El sıkışma, sarılmak, vb.

Yüz İfadeleri: Duyguları ileten yüz ifadeleri. Üzüntü için kaşlarını çatmak, mutluluk için gülümsemek, vb.

Hareketler: Bir fikri veya duyguyu iletmek veya vurgulamak için vücudun herhangi bir bölümünün hareketi. İyi için başparmağı kaldırmak, barış simgesi için V işareti, vb.

Duruşlar: Bedenin konumu, kişilik özellikleri sosyal duruş ve mevcut duygusal durum hakkında bilgi aktarır.

Yansıtma: Başka bir kişinin sözsüz iletişiminin bilinçaltı olarak çoğaltılması.

Otizmi olan bir çocuğun ebeveyni, çocuğu ile aralarında umutsuzca bir bağ hissetmek ister, ancak çoğu zaman aralarında ve çocukları arasında görünmez bir engel varmış gibi hissedilir. Otizmi olan çocuklar dijital cihazlarla bağlantı kurabilir, bu yüzden otizmli çocukların sevdikleriyle iletişim kurmalarına yardımcı olmak için bu görünmez engeli kırmaya çalışmak için çığır açan bir Android uygulaması geliştirilmiştir. Google Play’de ücretsiz bulunan uygulama: Look at Me (Bana Bak). Uygulama, otizmi olan çocukların daha iyi göz teması kurmalarına, yüz ifadelerini daha iyi tanımalarına ve duygularını ifade etmelerine yardımcı olmak için geliştirilmiştir.

Uygulamaya çocukları motive etmek için ödülleri kullanır. Bilimsel olarak üretilmiş yedi görevde çalıştıkları için performansa göre yakutlar, karakter kartları ve puanlar verilir. Görevlerin bazıları yetişkinlerin yardımını ve katılımını gerektiriyor.
 

 

{!GALLERY}