Otizmli Çocuklar için Ev Güvenliği

Otizmli Çocuklar için Ev Güvenliği

Ev Güvenliği

Tüm ebeveynlerin, genellikle çocukları evde emeklemeye başladığında başlayan ev güvenliği endişeleri vardır. Evin bebek korumalı olması her ebeveynin öncelik listesinin başında yer alır. Ancak otizmli çocuklar, belirli nesnelere takılma eğilimleri veya etraflarındaki olası tehlikelerin farkında olmamalarına neden olabilecek duyusal arayış davranışları sergilemeleri nedeniyle benzersiz risklerle karşı karşıya kalabilirler. Sonuç olarak, bazı tipik ev güvenliği endişeleri çocuğunuzun benzersiz ilgi alanlarına bağlı olarak daha ciddi hale gelebilir.

Bunlar şunları içerebilir:

İlaçlara, kimyasallara, keskin ev eşyalarına veya elektrik prizlerine erişim

Yangın çıkarma veya yangın durumunda ne yapılacağını bilme (kibrit, çakmak, soba, ızgara, arka bahçedeki ateş çukuru vb.)

Bir şeye ulaşmak için mobilyanın üstüne tırmanmak ve sonra düşmek veya mobilya parçasının (örneğin, kitaplık) üzerine düşmesi

Birinin haberi olmadan evden ayrılmak (kaçışla ilgili bu yazıda daha ayrıntılı olarak ele alınmıştır)

Amaçlarını veya tehlikelerini anlamayabilecek bir çocuk için erişilebilir olduklarında ev eşyalarının potansiyel tehlikelerini göz önünde bulundurmayı her zaman unutmayın. Aşağıda sadece güvenli değil, aynı zamanda sürekli güvenlik öğrenme fırsatları sunan bir ev ortamı yaratmak için bazı ipuçları verilmiştir.

Evinizi çocuğunuzun öğrenme ortamı olarak düşünün. Ev güvenliği becerilerini tanıtmak ve uygulamak için kullandığınız teknikler, başka herhangi bir beceriyi öğretmek için kullandığınız tekniklerle aynıdır. Doğru şekilde ve doğru sırada gerçekleştirilen beceriler için ve çocuğunuz güvenli olmadığını açıkça belirttiğiniz faaliyetlerden kaçındığında olumlu pekiştirme sağlayın. Adımları basit, kısa ve az sayıda tutmayı unutmayın (adımları mini derslere bölmek bu konuda yardımcı olur).

Sosyal hikayeler, etkinlik programları, görsel kurallar, kontrol listeleri, işaretler veya geçmişte çocuğunuzla başarılı olmuş diğer teknikleri kullanmayı düşünün. Çocuğunuzun evde uyguladığı güvenlik becerilerini okul veya aile üyelerinin evleri gibi diğer ortamlarda da uygulamak önemlidir.

Bazı fikirler aşağıdakileri içerir:

Mutfak dolapları, odalar veya aletler gibi eşyaların üzerine resimler veya etiketler koyun. Bu şekilde çocuğunuz eşyaların nereye gittiğini görebilir ve resimleri talimatlarla daha kolay ilişkilendirebilir. Bu etiketler çocuğunuzun beklentilerinizi öğrenmesine yardımcı olacak ve güvenli olmayan davranışları caydıracaktır.

Sınırları ve limitleri belirleyin. Dışarı açılan herhangi bir kapıya, merdiven boşluğuna veya açılmaması gereken dolaplara dur işareti resimleri yerleştirebilirsiniz. Yerdeki sınırları işaretlemek için boyacı bandı da kullanabilirsiniz.

Eşyaları düzenli ve uygun yerlerde tutun. Eşyaların nerede olduğunu ve nereye koyulacağını bilmek düzen ve yapı oluşturarak çocukların kendilerini daha rahat hissetmelerine ve daha az hayal kırıklığına uğramalarına yardımcı olur. Bu, otizmli çocukların güvenli olmayan davranışlarda bulunma olasılığını azaltabilir.

Ev güvenliği aynı zamanda ev güvenliğini de içerir. Bu, alarm sistemlerinden özel kilitlere kadar değişebilir.

Ev güvenliği için bazı fikirler şunlardır:

  • Gerektiğinde tüm kapılara, pencerelere ve dolaplara kilitler veya sensörler takın.
  • Kapı ve/veya pencere alarmları kurun. Elbette, herhangi bir alarm sisteminin, çocuğunuzun duyusal sorunları varsa güvenliği sağlamak ve tolere edilebilir olmak arasında bir denge kurması gerekecektir. Birçok alarm seçeneği ailenizin ve çocuğunuzun özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlanabilir.
  • Elektrik prizlerine kapak ve tüm düğmelere (örn. kapılar, fırın, musluklar) koruma takın.
  • Cihaz kablolarını dikkatlice gizleyin veya bağlayın.
  • Tehlikeli olabilecek eşyaları emniyete alın. Bıçaklar, kibritler, temizlik kimyasalları veya tehlikeli olabilecek herhangi bir şey kilitli veya ulaşılamayacak bir yere yerleştirilebilir. Çocuğunuz tırmanma eğilimi gösteriyorsa, tırmanmak için kullanılabilecek her şeyi emniyete alın.
  • Duman dedektörleri, aile yangın güvenliği rutinleri veya ateşin etrafında nasıl davranılması gerektiği hakkında sosyal hikayeler oluşturun. Çocuğunuzun acil bir durumda tam olarak nereye gideceğini bilmesi için aileniz bir yangın tatbikatı yapmalıdır.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.