Övgüler İçin Alternatifler

Övgüler İçin Alternatifler

Ebeveynler, çocuklarının yaptığı her olumlu eylemi kabul etmek isterken, bu bazen yorucu olabilir. Bu kabullenmeler genellikle ‘Aferin!’ ifadesi ile olur. Arada bir aferin demek iyi olsa da, kesinlikle düzenlilikle ifade edilmesi gereken bir ifade değildir. İlk olarak, çocuklar hangi eylemin ‘Aferin!’ övgüsünü gerektirdiğinden genellikle emin değillerdir. İkinci olarak, bir eylem her zaman aferin ile sonuçlanmadığında çocuklar cesaretini kaybedebilir veya kendilerini kötü hissedebilirler. Aşağıdakiler, övgüyü hak eden bir eyleme karşılık olarak söylenecek alternatiflerin bir listesidir.

Övgüler İçin Beş Alternatif:
 

Ne Gördüğünüzü Kabul Edin: “Gömleğinizi tek başınıza giydin!”, “Tüm oyuncaklarını topladın!” Bu gibi ifadeler bir çocuğun kendini bağımsız hissetmesini ve yaptığı şeyle gurur duymasını sağlar. Bu, sosyal etkileşimler sırasında da kullanılabilir. Örneğin, çocuğunuz oyuncağını başka bir çocukla paylaşırsa, “Arkadaşın bebeğinle oynamasına izin verdiğin için çok mutlu görünüyor.” diyebilirsiniz. Bu, çocuğunuzun eylemlerinin diğer insanların ruh halini de etkileyebileceğini anlamasını sağlar. .

Soru Sorun: Çocuğun bir şey hakkında kendini yetkin hissetmesini sağlamanın harika bir yolu da, bu konuda bir sohbet başlatmaktır. Çocuğunuzun yeni boyamış olduğu bir resme iltifat etmek yerine onlara sorular sorun. “Boyamanın en zor kısmı neresiydi?” gibi şeyler söyleyebilirsiniz. Ya da küçük sanatçılar genellikle şaheserlerini anlatmayı sevdiklerinden, resmi size açıklamalarını isteyebilirsiniz.

Ayrıntıları Tanıyın: Bir çocuk bir sanat projesi üzerinde uzun süre çalıştıysa, fark ettiğinizi bildirin. “Vay canına, bu çizim üzerinde gerçekten çok çalıştın!” deyin. Ya da çocuğunuz çok fazla renk veya şekil kullandıysa, “Kullandığın renkler çok canlı ve güzeller!” Ve “Şuna bak, moru elde etmek için kırmızı ve maviyi karıştırmış olmalısın!” gibi ifadeler kullanabilirsiniz.

Sözsüz Geri Bildirim Sağlayın: Bazen söylenecek en iyi şey hiçbir şeydir. Bunun yerine, bir proje veya ödevinde çok çalışırken çocuğunuza bir gülümseme verin. Bu hareketinizi bile çocuğunuzu destekleyecektir.

Teşekkür Edin: Çocuğunuz oyuncaklarını toplamaya veya başka bir çocuğa bir görevde yardımcı oluyorsa ona teşekkür edin. Bir çocuğun eylemlerini tanıması, gelecekte benzer eylemler sergileme olasılığını artıracaktır.

Kaynakça: https://nspt4kids.com/parenting/the-problem-with-telling-your-child-good-job/