Oyun Alanında Çocuğunuzun Gelişimini Hızlandıracak 5 Farklı Aktivite Önerisi

Oyun Alanında Çocuğunuzun Gelişimini Hızlandıracak 5 Farklı Aktivite Önerisi

Oyun alanları, çocuğunuzun sadece boş zamanlarını eğlenerek geçirdiği bir alandan ibaret değildir. Bu alanlar çocukların önemli beceriler geliştirmelerine yardımcı olan etkenlerdendir. Nasıl mı?

1. Salıncakta Sallanmak

Salıncak klasik bir aktivitedir. Çocuğunuzun gelişimini birkaç farklı şekilde artırabilir. Dengede durmasına yardımcı olur ve vücudunun uzaydaki konumunu algılamasını öğretir. Aynı zamanda ince motor becerileri (zinciri kavrama), kaba motor becerileri (bacakları daha yükseğe sallanmak için kullanma) ve koordinasyon (hepsini aynı anda yapabilme) ile pratik yapar. Çocuk sallandıkça, beynin hız ve yön mantığını öğrenmesine yardımcı olur.

2. Tırmanmak

Tırmanmak için gerekli olan ekipmanları kullanmak veya ağaçlara tırmanmak çocukların beden farkındalığı oluşturmalarına yardımcı olur. Vücut kısımlarını tanımasını ve vücudunu nasıl kullanacağını bilmeleri gerekir. Çocukların yukarı, aşağı, sol ve sağ gibi yön kavramlarını öğrenmelerine yardımcı olabilecek bir aktivitedir. Tırmanma aynı zamanda problem çözmeyi ve adımlarının sonunda ne olacağını tahmin edebilmesini sağlar. “Sağ ayağım nereye gitmeli?”, “Yukarıdan nasıl ineceğim?” Bu tür soruları düşünerek gerekli hareketi uygulayabilmesi gerekmektedir.

3. Asılabileceği Ekipmanlarla Oynamak

Bu ekipmanlarla oynamak, çocukların ince ve kaba motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Çocuklar küçük hareketleri (çubuğu kavrayarak) ve büyük hareketleri (bir çubuktan diğerine atlayarak) uygularlar. Motor planlamada sorun yaşayan çocuklar için de harika bir öneri olacaktır. Bir seferde elini bir çubuktan diğer çubuğa götürmeyi öğrenmek, çocukların koordinasyon ve denge uygulamalarına yardımcı olur. Ayrıca çocuk, bir sonraki çubuğun vücuduna ne kadar uzakta olduğunu da algılamayı öğrenmektedir.

4. Serbest Oyun

Serbest oyun sadece diğer çocuklarla birlikte koşup beraber oyun oynamak gibi gelebilir ama sadece çevrede birlikte dolaşmaktan ibaret değildir. Bu oyunlar çocuğunuzun diğer çocuklar ile iletişim kurmasına yardımcı olur ve kelime dağarcıklarını geliştirir. Çocuklar ayrıca kurallara uymalı, oyuncaklarını paylaşmalı ve oyun alanında sırayla hareket etmelidir. Bu tür sosyal etkileşimler, çocukların beden dili ve ses tonu gibi sosyal becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

5. Top İçeren Oyunlar Oynamak

Futbol, basketbol ve saha oyunları gibi oyunlar çocukların gelişimine oldukça yardımcı olur. Oynarken çocuklar bir topa nasıl vuracaklarını, nasıl manipüle edeceklerini veya topu nasıl tutacaklarını öğrenirler. Bu onların koordinasyonlarını geliştirmelerini sağlar.

Ayrıca karar vermek ve bir sonraki oyun alanına koşup koşmamak gibi stratejiler geliştirmek zorundadırlar. Bu karar verme süreci, eleştirel düşünme ve problem çözme yeteneklerine yardımcı olacaktır.

Kaynakça: https://www.understood.org/en/friends-feelings/child-social-situations/playgrounds-playdates/5-playground-activities-that-can-help-your-childs-development?_ul=1*1i2pb2*domain_userid*YW1wLVlCU29jU0w5djJTLUJ3MWRqeFhpbFE.