Oyun Günlerine Geri Dönme Zamanı

Oyun Günlerine Geri Dönme Zamanı

Oyun oynamak için çok eğlenceli bir evim var. Çok sayıda oyuncağımız var ve çocuklar evin etrafında yeni şeyler yapmak için oyuncakları kullanmakta özgürler. Temizlik süreci hakkında çok endişelenmiyorum. Oyun yoluyla ifade özgürlüğü konusunda çok iyiyim ve çocuklarım bundan iyi yararlanıyor.
 

Ancak, sıklıkla oyun günü yaptığımızı söyleyemem. Gerçek şu ki, çocuklarım birlikte oynamayı seviyor ve okul, hafta boyunca çok fazla zamanlarını alıyor. Bazen günlerimizi okuldan sonra planlanmış oyun vakitleriyle dolduruyoruz. Aslında sadece birlikte olmak istiyorlar.

 

Eskiden daha fazla oyun günü yapardık. Kızım anaokuluna başladığında, okul dışındaki sosyal ilişkiler üzerine çalışmak önemliydi, bu yüzden haftada birkaç günün öğleden sonrasını oyun günü olarak planlamıştık. Bazıları eğlenceliydi ama bazıları da çok fazlaydı. Örneğin, bazı ebeveynlerin programlanmış oyun günlerini çok sevdiğini bilmiyordum. Bazı ebeveynler, doğru zamanda yerleşik bir atıştırma zamanı ile yapılandırılmış etkinlikleri severler. Dürüst olmam gerekirse, bu bana verimsiz geldi.

Amaç oyun yoluyla arkadaşlık kurmaksa, bu amaç çocukları belirli bir oyun programında tutmaya nasıl yardımcı oluyor? Kişiliklerinin parlamasına ne zaman izin veriyor?

Serbest oyunun faydaları çoktur. Çocuklar, başkalarıyla ilişki kurmayı, korku ve duygularla başa çıkmayı, daha derin bir düzeyde bağlantı kurmayı, problem çözme becerilerini geliştirmeyi, öğrenmeyi, eğlenmeyi ve dünyayla başa çıkmayı öğrenirler. Oyun çocuklar için doğal bir durumdur. Çocuklar oyunda kaybolarak kendilerini öğrenebilirler ve güçlerini bulabilirler. Neden bunu illa yapılandırmak istiyoruz?

Şimdi de oyun günlerine geri dönme zamanı. Çocukların işlerini nasıl yapacaklarını söylemeleri için yetişkinlere ihtiyaçları yoktur. Çocukların kendilerini ifade etmeleri ve kontrol altına aldıkları hayali dünyalarda kaybolmaları için zamana ve özgürlüğe ihtiyaçları vardır.

Gerçek şu ki, çocuklar zaten oynamayı biliyorlar ancak yapılandırılmış faaliyetlerdeki artış ve çocukluğun sıkı yönetilmesi gerekliliği, çocukların nasıl ve ne zaman oynadıkları konusunda bir değişim yaratmıştır. Ebeveynler can sıkıntısı çığlıklarından hoşlanmazlar ancak çocuklar yeterince sıkılmadıklarında oyuna nasıl erişeceklerini unuturlar. Yavaşlayarak ve oyun için zaman ayırarak onların hatırlamalarına yardımcı olabiliriz.

Çocuklarım için çok fazla oyun günü ayarlamamış olabilirim ama onlarda yine de bu değeri görüyorum. Çocuklar akranlarıyla yaşadıkları aksaklıktan hoşlanırlar ve kısıtlama olmadan oynamak, onlara yakın bir ilişki kurma fırsatı verir. Bu oyun günlerini, çocuklarınızın çocuk olmasına izin vermek için kullandığınızdan emin olun. Aksi takdirde, faydasını göremezsiniz.

Oyun günlerini geri getirme zamanı geldi, dostlarım. Çocuklarınızın oyun ile parlamasına izin verin.

Çocuklarınız bu konuda geride durmanızı ve onlara güvenmenizi istiyorlar. Nasıl oynanacağını biliyorlar ve bunu kendi yollarıyla yapmak istiyorlar.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/blog/take-back-play-date/