Oyun Temelli Öğretim Programının Avantajları

Oyun Temelli Öğretim Programının Avantajları

Çocuğunuz için en iyi okul öncesi aktivitelerinin ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? Oyun temelli eğitim programı, çocuklara başarılı olmaları için gerekli akademik becerileri kazandırır mı? Çalışmalar oyun tabanlı eğitim programını kullanan anaokullarının becerileri daha iyi geliştirdiğini göstermektedir. İşte oyun temelli öğretim programının 3 avantajı:

 

1. Oyun Tabanlı Öğretim Programı Zekâyı Geliştiriyor.

Araştırmalar, çocukların tüm duyularına yönelik aktivitelerinin, öğrenme becerilerini arttırdıklarını göstermektedir. Oyun temelli öğretim programı tüm duyuları öğrenmeye dâhil eder. Örneğin, çocuklar çiftlik hayvanları hakkında hikâyeler dinleyebilir ve şarkı söyleyebilirler, ardından akranlarıyla birlikte hayali oyun oynayabilirler. Daha sonra, öğretmenler hikâye anlatımı pratiği yapabilir veya oyuncak hayvanları kullanarak matematik kavramlarını öğretebilirler.

2. Oyun Tabanlı Ortamlardaki Çocuklar Problem Çözmeyi Öğrenir.

Soru sormayı, cevapları tahmin etmeyi ve deneme yanılma yoluyla bu cevapları test etmeyi öğrenmek hem bilimsel laboratuvarların hem de okul öncesi dönemde oyunun merkezinde yer almaktadır. Oyun temelli okullardaki çocuklar sürekli seçimler yaparlar ve tahmin ederler. Daha sonra bu tahminleri test etme ve problemlerin nasıl çözüleceğini keşfetme şansına sahip olurlar.

3. Oyun, Çocukların Duygusal Okuryazarlığı Öğrenmelerini Sağlar.

Okulun ne kadar başarılı olduğunu tahmin etmenin en iyi yollarından biri dürtü kontrolünü ölçmektir. Çocuklar sıra almayı, diğer insanlarla çalışmayı ve beklemeyi oyun sırasında öğrenirler. Çocuklar bloklarla kule yaptıklarında, kumda oynadıklarında veya birlikte resim yaptıklarında, yaptıkları hakkında konuşmayı, materyallerini paylaşmayı ve başkalarının duygularını okumayı öğrenirler. Çocukların diğer yetişkinlerle ve çocuklarla nasıl başa çıkılacağını bilmeleri gerekir. Anlaşmazlıkları tartışabilecek, bir noktada uzlaşabilecek ve çözebilecek hale gelmeleri gerekiyor.

Oyun temelli öğretim programı, çocukların ilgi alanlarını ve deneyimlerini nasıl kullanacaklarını bilen ve bunları öğrenme fırsatına dönüştürecek deneyimli öğretmenlerin yardımı ve denetimi ile yapılandırılmış bir ortamda ihtiyaç duydukları becerileri öğrenmelerini sağlar.

Kaynakça: https://www.kids-konnect.com/blog/3-benefits-of-play-based-curriculum