Oyunla Koordinasyon Gelişimi: Evde Yapılabilecek 4 Aktivite

Oyunla Koordinasyon Gelişimi: Evde Yapılabilecek 4 Aktivite

Bebeğiniz sürekli büyüdükçe ve geliştikçe, düşmelerini ve tekrar tekrar kalkmalarına şahit olmanız normaldir. Tökezlemek, düşmek ve sarsılmak çocuklar için normal davranışlardır. Çocukların fazla zarar almadan koordinasyonlarını geliştirmelerine yardımcı olacak bazı şeyler vardır. Koordinasyonu geliştirmeye yardımcı, evde uygulayabileceğiniz aşağıdaki örnek aktiviteleri deneyebilirsiniz.

 

Tek Ayak Üstünde Durma

Çocukların çoğu yürümeye başladıktan sonra bir süre tek ayak üstünde duramaz ancak, iki elinden tutup tek ayak üstünde durmaları için onları teşvik ederek dengelerini geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Bu aktiviteyi ayak değiştirirken zıplayarak eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Denge Aleti

Çoğu insan, evinde pratik yapabileceği bir denge aletine sahip değildir. Ama neredeyse her evde bant ve ip vardır. Bunlar bebeğinizin dengede durabileceği yapabileceği bir çizgi oluşturmak için kullanılabilir. İp veya bantla çizgiyi oluşturun ve çocuğunuzun çizginin üzerinde yürümesini sağlayın.

Yuvarlanma

Zeminde yuvarlanmanın çocuğunuzun denge kurmasında rol oynayan çekirdek kaslarının çoğuna etki eder. Çocuğunuzun yuvarlanma ile ilgili zorluğu varsa şaşırmayın, genellikle etkili bir şekilde yuvarlanmaları için gereken kas gücünü ve koordinasyonunu geliştirmek zaman alabilir. Fakat pratik yaptıkça çocuğunuzun kas becerileri güçlenecek ve daha koordineli hale gelecektir.

Atlama

Birçok çocuk ikinci doğum gününe kadar her iki ayağını da yerden kesemez. Bu beceri genellikle yürüdükten sonra edinilirken, atlamak bebeğinizin yürürken veya ayakta dururken dengede durmasına yardımcı olabilir. Çocuğunuzu zıplayarak dengesini geliştirmesi için teşvik etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey güzel bir müzik çalmak ve zıplamasını izlemektir.

Kaynakça: https://www.everydayfamily.com/blog/4-moves-toddler-develop-coordination/