Oyunla Nasıl Harika Konuşma ve Dil Becerileri Oluşturulur? [Sorularınızın Cevapları]

Oyunla Nasıl Harika Konuşma ve Dil Becerileri Oluşturulur? [Sorularınızın Cevapları]

Yeni yürümeye başlayan çocuklarla çalışırken şu soruyu her zaman alıyorum: “Çocuğumun öğrenmesi için indirebileceğim bazı faydalı uygulamalar var mı?”

(Cevabıma hep şaşırıyorlar.) Böyle bir uygulama yok. Bunun yerine etkileşimli oyunlar oynamayı deneyin.

“Genellikle oyundan, öğrenme şekli olarak değil de bir rahatlama şekli gibi bahsedilir. Ancak çocuklar için oyun ciddi bir öğrenme şeklidir. Oyun gerçekten çocukluğun işidir. ” Fred Rogers

Bay Rogers kesinlikle dahi bir adam, ondan daha iyisini örnek veremezdim! Fonksiyonel oyun; öğrenme, dil gelişimi ve gelecekteki öğrenme becerileri için de gereklidir.

Bu da şu soruyu akla getiriyor: fonksiyonel oyun nedir?

1. Fonksiyonel Oyun Nedir? 

Fonksiyonel oyun, oyunun “tipik” ve “doğru” biçimi olarak tanımlanır. Örneğin, bir çocuğun arabaları sıraya dizmek veya üst üste yığmak yerine yerde yuvarlayarak işlevine uygun olarak oynaması.

2. Çocuklar Oyun Yoluyla Konuşma Ve Dili Nasıl Öğrenirler? 

Çocuklar doğar doğmaz yüz ifadelerini izlemeye, kelimeleri ve ses tonunu dinlemeye başlarlar. Dolayısıyla, çevrelerini keşfetmeye ve oyuncakları manipüle etmeye başladıklarında, çocuğunuz kendisi için modellenmiş olanı izlemeye ve dinlemeye devam eder. Bir kuleye bir blok koyup “bloğu üstüne koydum” dediğinizde, “üst” kelimesini öğreniyorlar. Bir sepete bir blok koyup “bloğu içine attım” dediğinizde, “iç” kelimesini öğreniyorlar.

3. Dinleme Nasıl Dahil Edilir? 

Dinlemek, bir çocuğun alıcı dilini veya dil anlayışını geliştirmeye yardımcı olurken, aynı zamanda çocuğun ifade edici dilini oluşturmaya da yardımcı olur. Başlangıçta çocuğunuz sadece oynadığınızı izleyebilir veya hareketlerinizi taklit edebilir, ancak sonunda araba ve hayvan sesleri veya basit kelimeler gibi oynarken duyduğu kelimeleri ve sesleri taklit etmeye başlayacaktır.

Erken işlevsel/ fonksiyonel oyun ile çocuğunuz nesneleri olması gerektiği gibi kullanmaya başlar. Örneğin, çocuğunuz arabaları itmeye, blokları üst üste koymaya, eşyaları yıkamak için bir bez kullanmaya veya oyuncak bir telefonu kulağına götürmeye başlayabilir.

4. Çocuğumu Nasıl Teşvik Ederim?

Çocuğunuzun oyun gelişimini teşvik etmek için ona oyun düzeyine uygun nesneler ve oyuncaklar sağlayabilirsiniz. Kullanılan oyuncaklar veya nesneler, çocuğunuzun eylemleri tamamlamasına izin vermelidir (bu genellikle şu anlama gelir: ne kadar az söz söylenirse, o kadar iyi!). Çocuğunuzu bazı açık uçlu oyun planları ile ayarlamak, dil becerilerini geliştirmeye, çeşitli kelime dağarcığı ve kavramları tanıtmaya yardımcı olmanın harika bir yoludur. Örneğin, arabalarla veya trenlerle bir parkur kurabilir, kaseler ve mutfak eşyaları ile yemek oynayabilir, taklit bir bakkal, restoran, biberonlar ya da bezler veya ıslak mendillerle bir oyuncak bebek yapabilirsiniz.

5. Dahil Olun!

Son olarak yere yatın ve oynarken çocuğunuza eşlik edin. Çocuklar izler, dinler, keşfeder, taklit eder ve en sonunda oyun oynarken öğrendiklerine göre kendi dil becerilerini geliştirir, kullanmaya başlarlar!

Ashley Hagge, SLP

Kaynakça: https://llatherapy.org/how-to-build-amazing-speech-and-language-skills-through-play-your-questions-answered/