Oyunun 5 Aşaması

Oyunun 5 Aşaması

Oyunun birkaç aşamadan oluştuğunu biliyor muydunuz? Çoğu ebeveyn ve bakıcı, bebeklerin oyuncaklarla, başka bir kişiyle veya her ikisinin bir kombinasyonu şeklinde oynadıklarını düşünüyor.

 

Aşağıdakiler, çocukların zaman içinde yaşadıkları sosyal etkileşim seviyeleridir. Her seviye, öncekinden daha fazla dil ve iletişim becerileri gerektirir. Çocuk oyun yoluyla dil becerileri, fiziksel beceriler, duygusal beceriler, sosyal beceriler ve bilişsel beceriler geliştirir.

 

Oyunun Aşamaları

 

Yalnız Oyun

Bu oyun seviyesi aynı zamanda bağımsız oyun olarak da bilinir. Çocuk kendi kendine oynar ve başkasıyla oynamak niyetinde değildir.

 

Seyirci Oyunu

Bu oyun seviyesi aynı zamanda seyirci oyunu olarak da bilinir. Çocuk diğer çocukların oyun oynamasını izler ancak kendi oyununu oynamamaktadır. Bu, çocuklar başkalarını gözlemlemeyi öğrendikleri zaman gerçekleşir. Bu oyun seviyesi, çocuğun dikkat ve farkındalık becerilerini geliştirdiğini gösterebilir.

 

Paralel Oyun

Bu oyunda çocuklar yan yana oynarlar ancak birbirleriyle iletişim kurmazlar veya oyuncak paylaşmazlar. Çocuk, yanında bulunan diğer çocuklarla birlikte sadece kendi oyununu oynar. Bir çocuk tek başına oynayabildiği zaman bu aşamadadır, ancak yaptığı etkinlik yanındaki diğer çocukların yaptığı etkinlikle aynıdır.

 

İlişkisel Oyun

Bu oyunda örgütsel yapı yoktur. Çocuklar hala bağımsız olarak oynarlar, ancak oynadıkları oyuncakları ve diğer eşyaları paylaşırlar. Bu seviye, çocuğun oyuncak paylaşımı dışında doğrudan bir iletişim olmamasına rağmen, çocuğun diğer çocuklar hakkında farkındalığa sahip olduğunu gösterir.

 

Kooperatif oyun

Bu oyunun son aşamasıdır ve organize olmayla gerçekleşir. Çocuklar birlikte oynuyorlar, oyuncak paylaşıyorlar ve birbirleriyle iletişim kuruyorlar. Çocuklar grup oyunlarına ve diğer yüksek yapılandırılmış oyun etkinliklerine katılırlar.

 

Bir dil ve konuşma terapisti olarak, ebeveynler bazen bana “Çocuğum diğer çocuklarla oynamıyor. Bu normal mi?” diye soruyorlar. Umarım oyunun aşamaları nedenini anlamanıza yardımcı olabilir. Çocuğunuzun yıllar boyunca kendi kendisine oynamasını (yalnız oyun), başka bir çocukla (paralel oyun) birlikte oynamasını ya da tek başına oynamasını ancak oyuncaklarını arkadaşlarıyla paylaşmasını (ilişkisel oyun) göreceksiniz.

 

Çocuğunuzun bu oyun aşamalarında ilerlemediği konusunda endişeleriniz varsa, çocuğunuza yardım etmek ve ipuçları için çocuk doktorunuz veya bir terapist ile görüşmelisiniz. Bu uzmanlar çocuğunuzun gelişimi ile ilgili diğer faktörleri ve ihtiyaçları belirlemek için bir değerlendirme önerebilir.

 

 

Kaynakça: http://www.talkingwithtoddlers.com/blog/the-5-levels-of-play

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için:

 

+90 (216) 456 42 42

+90 (533) 165 60 94