Öz Bakım Stratejileri

Öz Bakım Stratejileri

Herkes yeni bir rutine uyum sağlamak zorunda, beklentiler yüksek ve programlar değişiyor. Bir okul ortamında çalışırken gün yorucu olabilir. Gün boyu kendi ihtiyaçlarınızı yönetmeniz ve diğer insanların (çoğunlukla çocuk) duygu ve eylemlerine yardımcı olmanız beklenir. Günün sonunda, fiziksel olarak yorgun, zihinsel olarak tükenmiş ve duygusal olarak yıpranmış hissedebiliriz. Hepimiz okul görevlerine o kadar sarılıyoruz ki, kendi refahımızı unutmaya eğilimliyiz. Bu zamanlar için öz bakım stratejilerine ihtiyaç duyabiliriz.

Öz Bakım için Stratejiler İpucu # 1- Yapıyı ve rutini koruyun

Öz bakım stratejisi # 1 daha çok önleyici bir eylemdir. Mümkünse, yapıyı ve rutini koruyun. Bu, stres seviyenizi azaltmanıza ve bunalmış hissetmenizi önlemeye yardımcı olacaktır çünkü ne bekleyeceğinizi bileceksiniz. Aşırı yapıcı ve rutin olmak zorunda değil, sadece gün boyunca size rehberlik edecek bir programın çıplak kemikleridir.  Stresi hafifletmek için daha zor olmayan daha akıllıca çalışarak daha üretken olmaya çalışın.

Öz Bakım için Stratejiler İpucu # 2- Gün Boyunca Kendinize İyi Davranın

Belki de kahveyi, sakızı, müzik dinlemeyi, okumayı veya meyveyi seviyorsunuz, hoşunuza giden her şey gün boyunca bu mini “ikramların” tadını çıkarmak için bir dakikanızı ayırmanızı sağlar. Gün ortasında vaktiniz yoksa, işten önce veya sonra mini “ikramlarınızdan” keyif aldığınızdan emin olun.

Öz Bakım Stratejileri İpucu # 3- Hayır demeyi öğrenin

Çocuklarla çalışan bireyler olarak, her şeye EVET diyebilmek istiyoruz. Büyük olasılıkla, çocuklara yardım etmek için mesleğe gittiniz, böylece fırsatlara veya yeni fikirlere hayır demek çok zor olabilir. Düşüncelerinizin sınırlarını öğrenmeniz gerekir ve eğer azarsanız, hayır demek iyidir. Belki geçici bir hayırdır ve daha sonraki bir tarihte yardımcı olabilirsiniz veya belki de kalıcı bir hayırdır. Ne olursa olsun, aşırı yük durumundaysanız, kimseye yardım etmede etkili olmazsınız.

Öz Bakım için Stratejiler İpucu # 4- HERHANGİ BİR Egzersiz Türü

Bir ara verin ve egzersiz yapın. Bunun tam bir egzersiz çalışması olması gerekmez. Dışarı çıkın ve sadece sıfırlamak ve bir nefes almak için birkaç dakika bile tempolu bir yürüyüş yapın. Kendinizi yeniden merkezlenmek için sınıfta yoga yapmayı deneyin. Ruh halinizi yükseltmek ve sağlığınızı iyileştirmek için işten önce veya sonra günde 30 dakika veya daha fazla egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin.

Öz Bakım Stratejileri İpucu # 5- Gün Boyunca Olumlu Beyanlar veya Kendi Kendine Konuşma Yöntemi Kullanın

Bazen gün boyunca beni almamız gerekir. Yapabileceğiniz en iyi işi yaptığınızı kendinize hatırlatın. Motivasyonel, pozitif posterleri asın. Size takdir edildiğinizi hatırlatmak için geçmişte öğrencilerden veya velilerden aldığınız notları saklayın.

Öz Bakım Stratejileri # 6- Boş Zaman Etkinlikleri İçin Zaman Kazanın

Her gün boş zaman aktiviteleri için zaman ayırın. Okuyabilir, zanaat yapabilir, arkadaşlarla takılabilir, film izleyebilir, meditasyon yapabilir, fırında pişirebilir, banyoya dalabilir, örebilir, olasılıklar sonsuzdur.

Öz Bakım için Stratejiler İpucu # 7- Streslerden Kaçınmanıza Yardımcı Olan Stratejileri Öğrenin

1-6 stratejilerine veya kendi refahınızı korumanıza yardımcı olmaya çalıştığınız diğer tekniklere dikkat edin. Kendini yansıtmayı kullanarak, belirli stratejilerin diğerlerinden daha fazla yardımcı olduğu anlamına gelen bir kalıp olup olmadığını belirleyin.

Kendi kendini yansıtan bir günlük kullanmak, profesyonel ve kişisel gelişiminizi analiz etmenize yardımcı olur. Fikirlerinizin, nedenlerin, eylemlerin, tekniklerin ve değerlendirmelerin bir kaydını tutarak geleceğiniz için plan yapabilir ve olumlu bir sonucu kolaylaştırabilirsiniz.

Terapistler, Öğretmenler, Ebeveynler ve Öğrenciler için Yansıtıcı Günlük Kaydı dijital indirme, kişisel ve profesyonel büyümenizi analiz etmenize yardımcı olacak materyalleri içerir.  Fikirlerinizin, nedenlerin, eylemlerin, tekniklerin ve değerlendirmelerin bir kaydını tutarak geleceğiniz için oynayabilir ve olumlu bir sonucu kolaylaştırabilirsiniz. 

Herkes yansıtıcı günlüklemeden yararlanabilir. Profesyoneller, karar verme becerilerini geliştirmek için eleştirel düşünmeyi kullanabilirler. Çocukların ilk öğretmeni olarak ebeveynler, kendilerinde ve çocuklarında bağımsızlığın ve büyümenin nasıl teşvik edileceği üzerinde düşünebilirler. Öğrenciler akademik büyümeyi geliştirmek için ödevleri çözebilirler.

Sizin için en iyi olanı belirledikten sonra, fiziksel ve duygusal sağlığınızı korumanıza yardımcı olması için bu teknikleri stresli durumlarda daha sık kullanmak için ilerleyin.

Kaynakça: https://www.yourtherapysource.com/blog1/2018/10/01/strategies-for-self-care/