Özel Gereksinimli Çocuklar için Ergoterapi

Özel Gereksinimli Çocuklar için Ergoterapi

Ergoterapi (ET), kulağa ilk duyulduğunda bir iş bulmayı veya iş becerilerini geliştirmeyi içeriyormuş gibi gelebilir, ancak aslında ince motor becerilerin güçlendirilmesi ile ilgilenir.

Bunlar yazma, kesme, ayakkabı bağcığı bağlama ve mutfak aletlerini kullanma gibi görevleri içermektedir. Ergoterapi, çocuklar için özel eğitim programlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ergoterapi, bir kaza veya inmeden sonra iyileşme aşamasında olan yetişkinlerin işleriyle ilgili becerilerini içerebilir. "İşleri" okul ve oyun oynamak olan çocukların, oyun alanı ve akademik faaliyetler için gerekli olan gelişimsel dönüm noktalarına ve becerilerine daha keskin bir şekilde odaklanmaktadır.

Çocuklarla çalışan ergoterapistler genellikle oyun gibi görünen teknikleri ve rutinleri kullanırlar. Gerçekte ise bu oyunlar, gecikme ve zorluk alanlarını hedeflemek için tasarlanmıştır.

Bazı ergoterapistler duyusal entegrasyon yaklaşımıyla eğitilirler. Bu yöntemde, çocukların duyuları aracılığıyla edindikleri bilgileri daha iyi işlemesine ve tolere etmesine yardımcı olmak için oyun benzeri aktiviteler kullanılır.

Ergoterapi ve Özel Eğitim

Ebeveyn olarak çocuğunuz için özel ergoterapi seansları uygulamak isteyebilirsiniz. Ayrıca bu, erken müdahale ve özel eğitimde çocuklara sunulan ortak bir hizmettir.

Bireyselleştirilmiş Eğitim Planları (BEP) veya Bireyselleştirilmiş Aile Hizmetleri Planları (BAHP) çocuğunuzun ergoterapide ne kadar zaman geçireceğini açıklamaktadır. Çocuğunuzun ergoterapisti BEP ekibinizin bir parçası olmalı ve çocuğunuz hakkında tartışıldığı ve plan yapıldığı toplantılarda bulunmalıdır.

Ebeveynler Nasıl Dahil Olabilir?

Çocuğunuz bir ergoterapi programına girdiğinde, tam olarak neyin içine dahil olduğunu anlamanız en iyisidir. Bu, çocuğunuzun en uygun terapiyi alması için mümkün olan en iyi şekilde yardım etmenizi sağlar.

Çocuğunuzun ergoterapi seanslarından birini gözlemlemeyi düşünebilirsiniz. Sorular sorun ve hedeflerin ele alındığından, oturumların tutarlı bir şekilde yapıldığından ve terapi ortamının çalışmaya elverişli olduğundan emin olun. Ergoterapist çocuğunuzun sınıftaki sorunlarının çözülmesi konusunda çok yardımcı olabilir. Ayrıca, çocuğunuzun sakinleşmesine ve odaklanmasına yardımcı olmak için çocuğunuzu hareket etmekten veya ağırlıklı eşyalardan vazgeçirmek için yazı gereçleri ve oturma çözümleri gibi şeyler önerebilirler.

Ergoterapistinizle iyi bir iletişim kurun. Evde tavsiyeye ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir sorun hakkında da soru sorabilirsiniz. Ayrıca ergoterapi hedeflerini ilerletmek için çocuğunuzla yapabileceğiniz herhangi bir iş olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Egzersizler genellikle çocuklara oyun gibi gelmektedir ve bu sayede oyunun içine birkaç hedef aşama yerleştirebilirsiniz.

Verywell’den Son Bir Söz

Bazı ebeveynler, çocuklarının öğretmenleri, terapistleri ve vaka yöneticilerinin yaptığı işe müdahale etme konusunda ısrarcı olabilirken, doğru bir şekilde yaklaşılırsa duruma yardımcı olabilir. Müdahale ekibi stratejiler oluşturacaktır, ancak ebeveyn olarak sorularınız ve talepleriniz bu bağlantıları kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Sonuçta, çocuğunuzun eğitimi ve gelişimi için en iyi savunucularsınız.

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/what-is-occupational-therapy-3106603