Özel Otizm Sandalyesi Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Özel Otizm Sandalyesi Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Özel otizm sandalyesi çocuklarınıza büyük destek olabilir. Otizmli çocuklar için oturma seçeneklerine baktığımızda akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta vardır. Bazı koltuklar kıpırdama, zıplama veya sallanma şeklinde duyusal girdi ve hareketlilik sunmaktadır. Bazılar da gerekli olan destek düzeyine göre uygun konumlandırma, kol dayama yeri, yan destekler veya ayarlanmış koltuk arkalıkları ile öğrenciyi destekleyen daha fazla stabilite sağlamaktadır.

Otizmli çocuğunuz için sandalye satın alırken, kendinize daha fazla destek veya hareket için daha fazla fırsat sağlamasını isteyip istemediğinizi sormanız önemlidir. Buradan sonra, çocuğunuzun nerede ve ne zaman oturması gerektiği hakkında düşünmeniz gerekecektir. (evde veya okulda, bir masada/sırada veya yerde).

Otizmli Çocuklar İçin Özel Otizm Sandalyesi ve Duyusal Oturma

Eğer çocuğunuz oturmakta zorluk yaşıyorsa ve kıpır kıpır, yerinde duramayan bir çocuksa…

Dikkat eksikliği bozukluğuna ve otizm gibi duyusal işlemleme güçlüğüne sahip bazı çocuklar oturmakta güçlük çekerler ve dikkat ve odaklanmayı desteklemek için aktif oturma seçeneklerinden faydalanırlar. Duyusal sistemleri; kıpırdanma, yerinde duramama ve kendilerini yeniden konumlandırma formlarında daha fazla bilgi arıyor olabilir. Duyusal oturma veya aktif oturma, daha iyi bir katılımı teşvik etmek ve potansiyel olarak yıkıcı olan kıpırdama davranışlarını yeniden yönlendirmek için harekete izin verebilmektedir.

Çocuğunuzun uygun aktif oturma seçeneğini belirlemenin anahtarı, elindeki göreve dikkatini vermesi ile hareket edebilmesi durumu arasında doğru dengeyi sağlamaktır. Bazı çocuklarda; beyin, ince hareketlerle meşgul olduğunda daha iyi odaklanabilir; bu nedenle de, ne kadar hareket etmeleri gerektiğine, oturma seçeneğiyle hangi hareketin güvenli bir şekilde gerçekleştiridiğine ve hareket ederlerken neyin tutmaya olanak tanıdığına bağlı olarak “tam doğru” bir uyum seçmelisiniz..

 

Otizmli Çocuklar İçin Desteklenmiş Oturma

Çocuğunuz dik oturmakta zorluk çekiyorsa veya sandalyesinden düşüyorsa…

Çocuğunuzun hareketten ziyade daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu düşünerek okuyorsanız, dikkate alınması uygun destekleyici oturma seçenekleri bulunmaktadır. Özel otizm sandalyesi gibi daha fazla destekli oturmadan fayda sağlayacak bir çocuk; azalmış çekirdek kas tonusuna, güce veya dayanıklılığa sahip olabilir. Dik durmak güç olduğu için dikkatini vermekte güçlük çekebilir! Beyni dik durmaya ve kendisi için zor olan bir duruşu sürdürmeye çok fazla yoğunlaştığı zamanda; öğrenme, katılım ve etkileşimde bulunma zorlaşır. Destekli oturma, katılımı daha iyi teşvik etmek ve konumlandırma ile birlikte güvenliği artırmak için çocuktaki postürel talepleri azaltabilir.

Bu oturma seçenekleri ve özel otizm sandalyesi genellikle 90/90/90 oturma pozisyonunu desteklemektedir, bu da çocuğun kalçasının, dizlerinin ve ayak bileklerinin maksimum proksimal stabilite için 90 ° pozisyonlarda dinlenebileceği anlamına gelmektedir. Proksimal stabilite, temel olarak vücudunuzun iyi desteklenen, stabil bir pozisyonda olduğu anlamına gelir, böylece ince motor, oral motor ve görsel motor becerileri gibi daha distal olarak kontrol edilen hareketleriniz ihtiyaç duydukları kadar rafine olabilir. Bazı desteklenen koltuklar ayrıca yan kol (veya kolçak) desteklerine, emniyet kemerlerine, tepsilere ve / veya koltuktan kaymaları önlemek için öğrencinin bacaklarının arasından geçen bir “topuz” a izin vermektedir.

Bazı biraz daha destekleyici koltuklar genelde ABA “terapi koltuklarının” bir parçası olarak kullanılırken, çocuk sandalyeden özgürce kalkamıyorsa koltuğa takılan topuzların, kucak kemerlerinin / emniyet kemerlerinin ve tepsilerin bir koruma olarak düşünülebileceğini belirtmek gerekir. Bu ek destekler, bir eğitim ekibinin yetkili üyelerine danışarak postüral tavsiyeler için önerilmelidir ve bir çocuğu oturur pozisyonda tutmanın bir yolu olarak amaçlanmamalıdır. Bu bir takım görüşmesinin bir parçası olmalıdır ve bir çocuk için daha kısıtlayıcı bir sandalye seçilmesi durumunda tüm yetişkinler tarafından iyice anlaşılmış olmalıdır.

Söylendiği gibi, orta düzeyde destekleyici sandalyeler için çocuğunuzun yaşı, boyu ve ihtiyaçları için uygun olabilecek bir çok seçenek bulunmaktadır.

Sallanan Sandalyeler ve Salıncaklar

Aşırı sallanma ile vestibüler duyusal girdi arayan çocuklar için, aynı girdiyi daha uygun yollarla birleştirmenin başka yollarını arayınız. Sallanan sandalyede oturarak çalışmak mümkün müdür? Çocuğunuzu oturur pozisyonda konumlandıran içeri salıncağına ne dersiniz? Okuma, müzik dinleme veya boş zaman etkinlikleri gibi aktiviteler için, mümkün olduğunda daha fazla duyusal girdi sağlayabilecek oturma seçenekleri sununuz.

Eğer çocuğunuz sandalyesinde sallanıyorsa, daha güvenli bir hareket sağlamak için sallanan sandalyeyi düşünebilirsiniz, yalnız devrilmeyi önleyen bacakları taktığınızdan emin olun! Video oyunu koltuklarından daha geleneksel sallanan sandalyelere, ve sallanan yer sandalyelerine kadar, çocuğunuzun vestibüler ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olabilecek bir dizi seçenek bulunmaktadır!

 

İpuçları ve Çıkarımlar

Otizmli çocuğunuz için alternatif bir oturma seçeneği seçerken dikkat etmeniz  gereken bir çok şey bulunmaktadır. Özel bir sandalyeye “ne zaman” ve “neden” ihtiyaç duyulması gerektiği olduğu gibi, duyusal ve postürel ihtiyaçlar da birincil düşüncelerdir. Aktif bir duyusal koltuk, orta derecede destekleyici koltuk, yer sandalyesi, sallanan sandalye veya birkaç seçeneğin kombinasyonunu seçseniz de, çocuğunuzun özel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurunuz ve kişiselleştirilmiş önerileri için ergoterapistinize veya fizyoloğunuza danışınız!

 

Kaynakça 

Bu makale Adapt & Learn tarafından hazırlanmıştır. Orijinal versiyonunu buradan okuyabilirsiniz.