Özel Oyun Zamanı

Özel Oyun Zamanı

Özel oyun zamanı, çocuğunuzun iyi davranışlarına odaklanmanız ve güçlü, besleyici bir ilişki kurmanız için bir fırsattır. Zamanı aktif bir şekilde dinlemek ve çocuğunuzun davranışını övmek, taklit etmek ve tarif etmek için kullanabilirsiniz. Becerileri ne kadar çok pratik yaparsanız, bunları günlük durumlarda kullanmak o kadar kolay olur.

 

Özel Oyun Zamanlarına Yönelik Oyuncaklar ve Aktiviteler

  • Çocuğunuzu yaratıcı olmaya teşvik eden oyuncaklar veya aktiviteler kullanın. Bloklar, boya kalemleri ve kağıt, çocuğunuzun hayal gücünü kullanmasına izin veren bazı oyuncaklar ve malzemelerdir. Bir oyuncak kendi kendine hareket edip oynarsa, onu özel oyun zamanlarında kullanmak muhtemelen iyi bir fikir değildir.
  • Çocuğunuzun yaşı için güvenli olan oyuncaklar ve aktiviteler kullanın. Çocuk makası, plastik tencere ve tavalar ve büyük plastik bloklar küçük çocuklar için iyi seçeneklerdir. Çok küçük çocuklar için küçük sökülebilir parçalara sahip oyuncaklardan kaçının.
  • Çocuğunuz için doğru beceri düzeyinde olan oyuncaklar ve aktiviteler kullanın. Küçük çocuklar için tutması ve bir araya getirmesi daha kolay olduğu için daha büyük bloklar kullanmak isteyebilirsiniz.
  • Çocuğunuzla oynayabilmek için yeterince oyuncağınız olduğundan emin olun. Örneğin, çocuğunuzun davranışını kolayca taklit edebilmek için özel oyun zamanı için iki oyuncak bebek veya kamyona sahip olmak isteyebilirsiniz.

 

Özel Oyun Süresi için İpuçları

 

Çocuğunuzla Her Gün En Az 5-10 Dakika Oynamaya Çalışın

En az beş dakikalık özel oyun süresiyle başlayın. Ebeveynler övgü, açıklama, taklit ve aktif dinlemeyi ilk kez kullanmaya başladıklarında, bunun çok fazla enerji ve odaklanma gerektirdiğini fark ederler. Becerileri beş dakikadan fazla kullanmak zordur. Beceri seviyeniz arttıkça çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanı özel oyun saatlerinde artırabilirsiniz. Özel oyun zamanının yanı sıra çocuğunuzla geçirdiğiniz diğer olumlu zamanlar sizin ve çocuğunuz için her zaman iyidir.

 

Özel Oyun Süresiyle Tutarlı Olun

Çocuğunuzla her gün aynı saatte özel oyun zamanı yaratmaya çalışın. Siz ve çocuğunuz, eğlenmeye odaklanabileceğiniz, diğer aktivitelerden rahatsız olmadığınız ve zamanın tahmin edilebilir olduğu bir zamanı seçtiğinizde bundan daha çok keyif alacaksınız. Çocuğunuz kötü bir gün geçirmiş olsa bile, özel oyun zamanına uyun. Bu sefer çocuğunuza iyi davranışları için sizden övgü ve ilgi alma şansı verecektir. Çocuğunuza onu her zaman sevdiğinizi göstermenin harika bir yolu.

 

Çocuğunuzun Oyun Aktivitesini Yönetmesine İzin Verin

Küçük çocuklara bütün gün ne yapacakları söylenir. Lider olmak için çok az şansları vardır. Çocuğunuza liderlik vermeniz onların daha bağımsız hissetmelerine ve güven inşa etmelerine yardımcı olacaktır.

 

Çocuğunuzun İyi Davranışlarını Övün

Çocuğunuzun yaptığı şeyle ilgili neyi sevdiğinizi bilmesini sağlayın. Beğendiğiniz davranışları övdüğünüzde, çocuğunuz bu davranışları daha sık yapacaktır. Övgüyü belirli yapın, böylece çocuğunuz tam olarak ne sevdiğinizi bilir. Övgülerinize daha fazla güç vermek için sarılmalar, beşlik çakmalar vs gibi şeyler yapabilirsiniz.

 

Çocuğunuzun Davranışını Taklit Edin

Çocuğunuzun yaptığı şeyleri veya söylediği şeyleri kopyalayın veya taklit edin. Aynı veya benzer bir oyuncakla oynayın ve oyuncağı çocuğunuzun kullandığı gibi kullanmaya çalışın. Çocuğunuzun davranışını taklit ettiğinizde, çocuğunuz bu davranışları daha sık yapacaktır.

 

Çocuğunuzun Ne Yaptığını Anlatın

Çocuğunuzun ne yaptığı hakkında olabildiğince ayrıntılı konuşun. Bu, bir spor muhabirinin veya yorumcunun eylemi göremeyen birine neler olup bittiğini açıklama şekline benzer. Bu, çocuğunuzun yaptığı şeyle ilgilendiğinizi ve tüm dikkatinizi ona verdiğinizi gösterir.

 

Hevesli Olun

Çocuğunuza onunla oynamaktan heyecan duyduğunuzu gösterin. Nasıl coşku göstereceğinizden emin değilseniz, çocuğunuzun gerçekten sevdiği yeni bir oyuncak aldığında nasıl tepki vereceğini düşünün. Coşku, çocuğunuzun onunla zaman geçirdiğinizi bilmesini sağlar. Siz eğlendiğinizde, o da eğlenecek.

 

Çocuğunuzun Sözlerini ve Duygularını Yansıtın

Çocuğunuzun ne dediğini düşünün veya tekrarlayın. Davranışlarını izleyin ve ne hissettiğini düşündüğünüzü yansıtın. Çocuğunuzun sözlerini ve duygularını yansıttığınızda, ona aktif olarak dinlediğinizi ve duygularını anlamasına ve bunlarla başa çıkmasına yardımcı olduğunuzu gösterirsiniz.

 

Özel Oyun Süresi Boyunca Soruları Sınırlayın

Çocuğunuza gün boyunca “Okul nasıldı, kaç yaşındasın ve orada ne yapıyorsun?” gibi birçok sorular sorulur. Soru sorduğumuzda, sohbeti yönlendiririz. Sorularımız aynı zamanda gerçekten dikkat etmediğimizi veya çocuğumuzun yaptıklarına katılmadığımızı da gösterebilir.

 

Özel Oyun Süresinde Talimatları Sınırlayın

Talimatlar çocuğunuza ne yapması gerektiğini söyler veya faaliyetlerine rehberlik eder. Unutmayın, çocuk özel oyun zamanlarında başı çekmelidir. Çocuk, ona yapmasını söylediğiniz şeyi yaparsa, özel oyun zamanı aktivitesi hakkında kararlar vermiyor demektir. Ve çocuk itaatsizlik ederse, çatışma ortaya çıkabilir.

 

Özel Oyun Zamanlarında Eleştirileri Sınırlayın

Eleştiriler, çocuğunuzun yaptığı bir şeyi onaylamadığınızı gösteriyor. Eleştiriler genellikle “Hayır”, “Yapma”, “Dur”, “Çık” ve “Hayır” gibi kelimeleri içerir. Örneğin, mavi mum boya kullanan ve bunu mor olarak tanımlayan çocuğunuza şöyle diyebilirsiniz: “Bu mavi değil. Mor bir mum boya kullanıyorsun. “Çocuklar sık ​​sık eleştirilirse öz güven sorunlarına neden olabilir.

Eleştiri, sorunlu davranışları azaltmaya yardımcı olmaz. Gün içinde birçok kez “Dur”, “Hayır” ve “Yapma” kelimelerini kullanmanız gerekebilir, doğru ama özel oyun zamanlarında bu sözlerden kaçınmak, sizin ve çocuğunuzun olumluya daha fazla odaklanmanıza yardımcı olur.

 

Özel Oyun Süresinde Küçük Yanlış Davranışları Görmezden Gelin

Özel oyun zamanlarında meydana gelen sızlanma gibi küçük zorlu davranışları görmezden gelin. Çocuğunuz tehlikeli veya yıkıcı bir şey yapıyorsa, davranışı derhal durdurun ve dikkat dağıtmak veya bir ayrıcalığın ortadan kaldırılması gibi bir sonucu kullanın. Herhangi bir davranıştan sonra dikkat göstermenin bu davranışın daha sık olmasına neden olacağını unutmayın. Yanlış davranışlardan sonra çocuğunuza gösterdiğiniz ilgiyi sınırladığınızda, tekrar olma şansını azaltabilirsiniz.

 

Kaynakça

Bu makale Central for Disease Control and Prevention tarafından yazılmıştır. Orjinal metne buradan ulaşabilirsiniz.