Özenli Çocuklar Nasıl Yetiştirilir?

Özenli Çocuklar Nasıl Yetiştirilir?

Ebeveynlere, çocukları büyüdükleri zaman onlar için neyi umut ettikleri sorulduğunda çoğu, çocuklarının duyarlı, özenli, kısaca iyi insanlar olmalarını ve mutlu olmalarını istediklerini söylerler.
 

Çocuk yetiştirirken istediğiniz sonuçları almanız ve çocuğunuzu nasıl iyi insan olarak yetiştireceğinizin cevabını bulmanız zorlayıcı olabilir. Uzmanlardan bunun için gerekli ipuçlarını topladık. Özenli çocuklar yetiştirmek için aşağıdaki ipuçlarını rehber olarak kullanın.

 

 

Onlara saygıyla davranın.
Çocuklarınıza saygılı davranmak, başkalarına değer verebilen ve sağlıklı olan çocuklar yetiştirmeye yönelik ilk adımdır. Çocuklar bağlanma konusunda kendilerini güvende hissettiklerinde ve dünyayı keşfedebilecekleri güvenli bir evi olduğunu bildiklerinde, öğrenmeye ve büyümeye odaklanabilirler.

Çocuklar güvenli bir ev ortamına sahip olmadıklarında, ebeveynlerinin veya bakıcılarının yanında güvende hissetmediklerinde, genellikle kendilerini koruma ya da hayatta kalma savaşı verirler. Çocuklarınızın duygularını onurlandırarak, seçimlerine saygı göstererek ve onlara her zaman güvenebilecekleri kelime ve eylemlerle tepkiler vererek kendilerini güvende ve saygın hissetmelerine yardımcı olun.

Sağlıklı ilişkileri modelleyin.
Çocuklar, yetişkinleri mutlu ve sağlıklı ilişkiler kurarken gördüklerinde, bu tür ilişkilerin ne için olduğunu ve çabalamaları gerektiğini anlamaya başlarlar. İnsanları önemserler, başkalarına karşı nazik olurlar, saygı gösterirler ve başkaları onlara saygı göstermediğinde onlardan nasıl uzaklaşacaklarını bilirler. Yine de mutlu ve sağlıklı ilişkileri modellemek, çatışma ya da zorlukların olmayacağı anlamına gelmez ama çatışmalar ve zorluklar olduğunda ilişkiye katılan herkes kendine ve başkalarına saygı gösterecektir.

Onlara ilgilendiğinizi gösterin.
Çocuklarınızı önemsemek onları büyütmenin en etkili yollarından biridir. Ama gerçek şu ki çocuklar bizim söylediğimiz gibi değil yaptığımız gibi yapıyorlar. Çocuğunuzun ilişkilerde dikkatinizi ve nezaketinizi görmesini sağlayın. Gönüllü olduğunuzda onları da yanınıza alın, sizin için çok önemli olan nedenler hakkında onlarla konuşun ve onlara yardım etmek için ne yapmanız gerektiğini sorun. Sadece şefkatli biri olmak ve çocuğunuzu sizi hassas hareket ederken görmesine izin vermek bile çocuk yetiştirmenin en iyi yollarından biridir.

Başkalarına yardımı ceza olarak kullanmayın.
Çocuklar ebeveynlerine göre bir şeyler için daha az minnettar olduklarında, ebeveynleri onları daha muhtaç insanlarla bir araya getirerek bu beceriyi öğretebilirler. Yüzeysel olarak bu iyi bir fikir gibi görünse de, problem olan tarafları da olabilir. Çocuklar yardıma muhtaç olan tarafı veya yardım veren tarafı çözemeyebilir.

Ayrıca çocukları gönüllü olmaya ya da kazandıklarını geri vermeye zorlamak da ceza ile gönüllülük arasında bir bağlantı oluşmasına sebep olabilir. Çocuğunuz minnettarlıktan yoksun ise, yaşına göre böyle olması muhtemeldir ve onlar için yapılacak en iyi şey de onlara fazladan sevgi göstermek ve insanlara ve eşyalarına karşı sergilemesini istediğiniz tüm davranışları modellemektir.

Başkalarının onlara yardım ettiği zamanları anlamalarına yardımcı olun.
Bir şeyleri önemseyen ve özenli çocuklar yetiştirmek istiyorsanız, çocuğunuza başkalarının kendilerine yardımcı olma yollarını göstererek aslında herkesin topluma katkıda bulunabileceğini anlatın. Çocuğunuza, başkalarının onlara nasıl yardım ettiğini anlamasını öğretmek, onları başkalarına yardım etmeye teşvik etmek için harika bir yoldur.

Özenli çocuklar yetiştirmek zor ama önemli bir iştir. Yukarıdaki ipuçlarını takip etmek, size çocuklarınızı iyi insanlar olarak yetiştirmek için temel olacaktır.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/blog/instilling-kindness-kids-who-care/