Özofagus Akalazyası ile Yaşamak

İdeal olarak, her yutkunduğunuzda, yemek ve sıvı yemek borunuzdan, midenize giden uzun tüpten aşağı iner.

 

Yemek borusunun kasları yiyeceği aşağıya doğru hareket ettirir ve tüpün dibine ulaştığında, mide asidinin tekrar kabarmasını önlemek için normalde kapalı konumda olan bir sfinkter ile karşılaşır. Sfinkter daha sonra açılır ve yiyeceğin midenize düşmesine izin verir.

 

Ancak özofagusakalazisi adı verilen nadir bir durumda, yemek borunuzdaki kaslar kasılmaz ve serbest kalmaz, bu nedenle yiyecekleriniz en azından kolayca midenize gelemez.

 

Yerçekimi bir yardım eli ödünç verebilir ve yuttuğunuzun bir kısmını aşağı kaydırmaya ikna edebilir, ancak alt yemek borusu sfinkterine ulaştığında erişimi engellenir. Sfinkter kapalı kalır ve yiyeceğin midenize girmesine izin vermez.

 

Yemek yemek borunuza yapışır ve boğazınıza sıkışmış bir yemek yumağı gibi gelir. Gidecek hiçbir yer olmadığında, yemeğiniz tekrar ağzınızdan çıkabilir.

 

Amerika’da her yıl sadece yaklaşık 3.000 özofagusakalazisi teşhisi konuyor, bu da neden duymamış olabileceğinizi açıklıyor. Ancak onlardan biriyseniz, muhtemelen semptomlarınız için cevaplar ve rahatlama arıyorsunuz.

 

Burada uzmanlarımız özofagusakalazisiyle daha rahat yaşamanıza yardımcı olabilecek tedavi seçeneklerinizi ve stratejilerinizi açıklıyor.

 

 

 

Özofagusakalazisi olup olmadığını nasıl anlarsınız?

 

Özofagusakalazisinin klasik semptomları, yemek yedikten sonra yiyecek ve içecek yutamama, mide ekşimesi, kusma ve göğüs ağrısıdır. Ayrıca istenmeyen kilo kaybını da fark edebilirsiniz.

 

Bu rahatsızlığınız (veya yemek borunuzda başka bir sorun) olup olmadığından emin olmanın tek yolu teşhis testleridir.

 

 

 

Endoskopi

 

Bu testte, boğazınızın altına ucunda küçük bir kamera bulunan ince, esnek bir tüp yerleştiririz, böylece tümörler veya hasar gibi görünür sorunlar olup olmadığını belirlemek için yemek borunuzun içini görebiliriz.

 

 

 

Özofagusmanometrisi

 

Bir endoskopiye benzer şekilde, özofagusmanometri testi boğazınızda uzun, dar bir tüp içerir, ancak bu sefer test sırasında sizden bir şey yutmanızı istiyoruz. Enstrüman, kaslarınızın nasıl hareket ettiğini ve arızalı olup olmadıklarını değerlendirmemizi sağlar.

 

 

 

Baryum yutmak

 

Baryum, X ışınlarını emen tebeşirimsi beyaz bir maddedir. İçmek ve yemek borunuzu kaplamak için suyla karıştırıyoruz. Daha sonra yemek borunuzu vurgulamak ve yapısal veya işlevsel sorunlarınız olup olmadığını belirlemek için bir röntgen kullanırız.

 

 

 

Özofagusakalazisi ile yaşamak

 

Özofagusakalazisinin nedeni bilinmemektedir, ancak olasılıklar arasında bir otoimmün bozukluk, geçmiş viralenfeksiyon ve genetik yer alır. Eğer varsa, önceliğiniz bununla başa çıkmanın bir yolunu bulmaktır.

 

 

 

Yaşam tarzı değişiklikleri

 

Özofagusakalazisinin tedavisi olmamasına rağmen, onunla yaşamayı biraz daha kolaylaştırmanın yolları vardır.

 

Yavaş ye

Yemeğinizi çok iyi çiğneyin

Yemekte bol su için, hatta çiğnerken suyu yudumlarken

Gece geç saatte veya yatma vaktine yakın yemek yemeyin

Uyurken başını kaldır

Asit reflü yaratan gıdalardan kaçının

 

Bu teknikler size küçük bir rahatlama sağlayabilir, ancak temelde hafif vakaları olanlar için etkili olan başa çıkma becerileridir. Belirtileriniz yemek yeme ve kilonuzu koruma yeteneğinizi etkiliyorsa, tıbbi müdahaleyi düşünmeniz gerekebilir.

 

İlk tedavi yöntemi, yemek borusu alt sfinkterini yiyeceğin mideye girmesine izin verecek kadar genişletmektir. Yemek borunuza balon benzeri küçük bir alet yerleştiriyoruz ve sfinkteri nazikçe geriyoruz. Birçok hasta için bu basit prosedür, yeterli işlevselliği geri kazanmak ve semptomları azaltmak için gereken tek şeydir.

 

Diğerleri için süreci tekrar etmemiz gerekebilir, ancak bu tedavide başarı şansı her denemede azalır.

 

 

 

Ameliyat

 

Dilatasyon işe yaramazsa laparoskopiközofagomiyotomi önerebiliriz. Bu cerrahi prosedür birkaç çeyrek inçlik kesi içerir, böylece alt yemek borunuza erişebiliriz.

 

Arızalı sfinkteri keseriz ve ardından yemek borunuzun alt kısmına sararak midenizin üst kısmından yeni bir sfinkter oluştururuz. Bu asit reflüsü önlemeye yardımcı olur.

 

Bu ameliyatı geçiren kişilerin yaklaşık% 95’i özofagusakalazisinden en azından bir miktar rahatlama alır.

 

 

 

 

Kaynakça: https://www.rocklandthoracicandvascular.com/blog/living-with-esophageal-achalasia