Pandemi İlişkinizi Nasıl Etkiledi?

Pandemi İlişkinizi Nasıl Etkiledi?

Yapılan bir anket, salgının insanların ilişkilerinin % 27’si için daha iyi; eşit oranda insan için ise daha kötü hale getirdiğini gösteriyor. Sıkılmak ve birlikte çok fazla zaman geçirmek, pandemi sırasında bir partnerle yaşamanın en büyük zorluklarından bazıları olmuştur. İnsanların neredeyse üçte biri 2021 Sevgililer Günü’nü atlıyor – bu, zorlu geçen bir yılın ardından parlaklığın kaybedilmiş olabileceğinin bir işareti.

Geçtiğimiz yıl karşılaştığımız diğer tüm zorlukların yanı sıra, COVID-19 salgını aşk hayatlarımızı da teste tabi tuttu. İnsanlar, eşleriyle aylarca kapalı kaldılar ve ilişkilerinin hem güçlü hem de zayıf yönlerine ışık tuttular. Bu arada, bekarlar, koronavirüs sırasında sevgili olmanın karanlık sularında gezinmek ile kendi başlarına dayanmak arasında seçim yapmak zorunda kaldılar.​

Pandemi Sırasında Partnerinizle Yaşamak

Ankete katılan çoğunlukla beyaz tenli, en az 55 yaşında ve evli olanların % 46’sının ilişkileri konusu pandemide pek değişmedi. Ayrıca, yanıt verenlerin% 27’si için ilişkileri geliştirdi.

Verywell Mind’ın yazı işleri müdürü LCSW Amy Morin, “Bazı çiftler aslında pandeminin onları daha da yakınlaştırdığını fark ediyor” diyor. Pandemi, birlikte daha fazla zaman geçirmelerine yardımcı olabilir ve bu da birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı olabilir. Bazı çiftler evden çalışırken birbirleri hakkında yeni şeyler öğreniyor olabilir. Partnerlerinin daha önce hiç görmedikleri profesyonel bir yanını görebilirler. 

Bu, özellikle 30’lu yaşlarında evli bir çift olan ve soyadlarının bu makalede kullanılmamasını rica eden Dan ve Jane için geçerliydi. "Kendi küçük dünyamızda, sadece ikimizde var olmanın" olumlu bir deneyim olduğunu söylüyorlar.

Dan, "Her gün yürüyüşe çıkmak ve birlikte öğle yemeği yapıp yemek yemek gibi yeni rutinler ve yeni küçük gelenekler oluşturabildik" diyor. “Yakın çevrede evden çalışırken çatışmalarla karşılaşmadık ve ikimizin de hala işimiz var, bu yüzden para sorunları herhangi bir çatışma yaratmadı, şükürler olsun. Ayrıca çocuğumuz da yok, bu yüzden daha fazla stres yaşamadık. "

Psikiyatrist ve Toplum Psikiyatrisinde bölgesel tıp direktörü olan Leela R. Magavi, "Pandemi nedeniyle bazı çiftler, aşk, saygı ve ideallerin temeli ne olursa olsun; bir ilişkiyi şekillendirme ve zorlama kapasitesine sahip olan, artan anksiyete yaşıyor" diye açıklamıştır. “Kaygı, sinirlilik ve öfke olarak kendini gösterebilir ve bu sebeple bazı kişiler daha çok tartışmaktadır. Erkekler ve kadınlar depresyondaysa veya endişeliyse, libido ve anorgazmi ile sıkıntı yaşayabilirler. "

Anketimiz, insanların% 20’sinin pandemi sırasında partnerleriyle yaşarken ruh sağlığı sorunları yaşadığını ortaya koymuştur. Diğerleri finansal stres, aile ile ilgili sorunlar ve daha fazlasıyla mücadele etmiştir. Ancak, yanıt verenlerin en yaygın sorunlar bunlar değildi.

Çiftler Can Sıkıntısıyla Nasıl Başa Çıkıyor

Ankete katılan okuyucular arasında en sık dile getirilen endişe yapılacak olan işlerin bitmesiydi. Anketimiz, pandemi sırasında insanların % 40’ının partnerleriyle yaşarken sıkıntı yaşadığını ortaya koymuştur.

Can sıkıntısının ilişkilerde çok fazla baskıya sebep olması şaşırtıcı değil. Yenilik, iyi bir ilişkinin temel bileşenlerinden birisidir. Buluşmalara çıkamadan, yeni insanlarla tanışamadan ve yeni manzaralar göremeden birçok ilişki durgun hissettirebilir. 

New York’ta birlikte yaşayan 29 yaşındaki Lorraine Rubio ve 32 yaşındaki Alex Li, pandeminin ilk birkaç ayında özellikle can sıkıntısının zor olduğunu söylüyor. O zamandan beri çift, yemek pişirme ve kokteyl yapma tutkularını derinleştirerek can sıkıntısıyla mücadele ediyor. Şimdi bir fermantasyon odası inşa etmeye ve bunu mutfağa nasıl sıkıştıracaklarını çözmeye çalışıyorlar.

Çiftleri can sıkıntısının ne zaman var olduğu konusunda farkındalık oluşturmaya ve bu zamanı bilinçli olarak nasıl vakit geçirmek istediklerine karar vermek için kullanmaya teşvik ediyoruz. Hata, çiftlerin can sıkıntısı duygularına kapılıp bunlara takılı kalmasıdır.


Birlikte Çok Fazla Zaman Geçirmek

Can sıkıntısından sonra, bir sonraki en büyük endişe yalnızlık eksikliği idi ve ankete katılanların% 28’i pandemi sırasında partnerleriyle yaşarken birlikte çok fazla zaman geçirdiklerini söyledi.

Yalnız zaman, iyi bir psikolojik iyilik halinin başka bir kilit bileşenidir. Sürekli bir arada olan çiftler, biraz yalnız kalma fırsatını kaçırabilirler. Tek başlarına yapmaktan zevk aldıkları, belirli bir TV şovunu izlemek veya sadece uzaklaşmak gibi aktiviteleri kaçırabilirler. Her zaman birlikte olduğunuz hissi, bir ilişkideki romantizmin ve gizemin bir kısmını ortadan kaldırabilir. 

Sevgilinizle 7/24 zaman geçirmek, birbirinizin duygularını dengelemeyi ve zor anlarda birbirini desteklemeyi daha da zorlaştırabilir.

Eğer bir kişi üzgün hissederse, o zaman diğer kişi de otomatik olarak üzülür. Kendi hayatlarını yaşadıkları kadar birbirlerinin hayatını da yaşıyorlarmış gibi hissedebilirler ve bu sağlıklı ilişkilerde bir dereceye kadar gerçekleşirken, olumsuz bir şeye karışma kişinin duygu ve düşünceleriyle ilgili netlik kaybına neden olabilir. Bu duygusal tükenmeye ve tükenmişliğe yol açabilir çünkü her karar, davranış ve duygu diğer kişiyi çok önemli bir ölçüde doğrudan etkilemektedir.

Pandemi Sırasında Buluşma

Ankete yanıt verenlerin dörtte biri bekar iken, sadece% 9’u pandemi sırasında randevuya çıktı. Randevulara gidenlerin% 84’ü pandeminin bu deneyimi daha da zorlaştırdığını söylüyor.

Salgın sırasında randevuya çıkan katılımcıların yaklaşık dörtte biri, Zoom veya FaceTime’da toplantı gibi, bunu sanal olarak gerçekleştirdi. Bundan sonra sağlık için evinizin dışındaki insanlarla bir araya gelmemeniz gereken bu dönem yalnız insanlar için zorlu bir zaman. Pek çok kişi salgından önce çevrimiçi olarak flört ederken, nihai hedef her zaman yüz yüze buluşmak olmuştur. Şimdi her şey sanal olduğundan dolayı, bu hedef artık yerinde değil ve birçok bekar insan merak ediyor, "Denemenin ne anlamı var?" diyor.

Yine de birçok insan randevuya yüz yüze çıkmaya karar veriyor. Flört grubundaki katılımcıların yaklaşık% 54’ü, sosyal mesafe önlemlerine bağlı kalarak potansiyel bir partnerle buluşmayı seçti. Katılımcıların yarısı, maskesiz bir iç mekanı paylaşmak da dahil olmak üzere sosyal açıdan uzak bir tarihe gittiklerini söyledi.

Her şekilde, ister insanlarla dışarı çıkıyor olun ister şimdilik sanal randevulara bağlı kalıyor olun, salgın hakkında çok fazla konuşmaktan kaçınınmanızı tavsiye ederiz. Gerçek dünyada zaten çok fazla stres var ve flört, hayatın zor gerçeklerinden kurtulmalı.

Bu Sizin İçin Ne İfade Ediyor

Neredeyse bir yıldır evde bir partnerle mahsur kalmanın zor olduğunu hissettiyseniz, yalnız değilsiniz. Anketimiz, birçok insanın can sıkıntısı ve birlikte çok fazla zaman geçirdiğini gösteriyor, bunların her ikisi de aşk hayatınızı etkileyebilir. Uzmanlar, açık iletişim hatlarını sürdürmenin, biraz yalnızlık yaratmanın ve yeni hobiler denemenin salgın sırasında ilişkinizi güçlendirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Özel bir gün hakkında kötü hissediyorsanız -bir partnerden, arkadaşınızdan, akrabanızdan ve hatta kendinizden – sizi bulduğu her şekilde zihniyetinizi aşka yeniden odaklamayı deneyin.


Kaynakça  

Bu yazı Joni Sweet tarafından yazılmıştır. Orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.