Paraları Saymak

Paraları Saymak

Çocuğunuzun kullandığımız paralar ve her birinin değeri arasındaki farkı öğrenmesini mi istiyorsunuz?

Bu aktivite, çocukların madeni paralar arasındaki farklılıkları keşfetmeleri ve farklı madeni paraların farklı değerleri olduğunu öğrenmeleri için harika bir yoldur.

 

İhtiyacınız Olan Şeyler:

 

  • Her türünden en az 1 tane olacak şekilde biriktirilmiş madeni para,
  • Kâğıt,
  • Kalem (renkli veya normal),
  • Kraker.

 

Aktivite:

Çocuğunuza madeni paraları türüne göre benzer gruplara ayırmasını isteyin. Her bir gruptaki madeni para sayısını saymalarını isteyin. Çocuğunuzun yaşı büyük ise paraların toplamını da sorabilirsiniz. Çocuğunuzdan bir veya iki madeni para seçmesini ve bir beyaz kâğıdı alıp parayı altına yerleştirmesini isteyin. Renkli bir kurşun kalem veya normal bir kurşun kalem kullanarak, çocuğunuzdan madeni paranın şeklini takip ederek üstünden kâğıda çizmesini isteyin. Ayrıca kil de kullanabilir ve her madeni paranın etrafını kaplayabilirsiniz. Aşağıdaki sorulardan bazıları ile para kavramını tartışabilirsiniz.

  • Madeni paraların ne renk?
  • Kenarları sert mi?
  • Hangi para en büyük veya en küçük?
  • Madeni paralar üzerinde ne görüyorsun? (Sayılar, yüzler)

Çocuğunuza birkaç madeni para verin ve paralarla birlikte beş kraker almasını sağlayın. Çocuğunuza farklı madeni paralar kullanarak farklı eşyalar alabileceği konseptleri evde yapabilirsiniz.

Para Öğretimi İçin Diğer İpuçları:

Gittiğiniz mağazalarda çocuğunuza para verin ve satın alma işlemini onun yapmasını isteyin.

Çocuğunuzla alışveriş yaparken, hepsine gereken paranın yetmesi için sepete koyduğu ürünleri saymasını sağlayın.

Evde bir odada para için bir hazine avcılığı oyunu oynayın. Madeni paraları arayın, bulun ve sayın.

Kitap okuyun.

Madeni Para Sayma Kitabı

Rozanne Lanczak Williams’ın Para Sayma Kitabı, çocuklara madeni paraları ayrıntılı olarak görme ve değerlerini öğrenme fırsatı sunan eşsiz bir kitaptır. Bu kitap çocuklara basit matematiği tanıtmak için iyidir.

İlk Para Kitabım: Para Sayma

Çocuğunuz 100’e kadar sayabiliyorsa ve para kavramını biliyorsa, Kumon Publishing’in hazırladığı bu kitap çocuğunuz için iyi bir seçim olacaktır. Bu çalışma kitabı, temeller üzerine inşa edilecek ve çocuğunuzun matematiksel becerilerini güçlendirmeye yardımcı olacak madeni paralara ve paranın değerine eğlenceli ve kolay bir giriş niteliğindedir.

Kaynakça: https://learningchildblog.com/2016/10/19/counting-coins/