Paralel Oyun: Sosyal ve Duygusal Gelişim İçin Önemi

Paralel Oyun: Sosyal ve Duygusal Gelişim İçin Önemi

Hiç çocuğunuzla beraber bir parka gittiniz ve iki çocuğun etkileşime girmeden parkta yan yana oynamaya başladığını fark ettiniz mi? Cevabınız evet ise, o zaman çocuk psikologlarının paralel oyun dedikleri şeyi görmüşsünüzdür. Bu yazıda, paralel oyunun ne olduğuna ve yaşamının ikinci, üçüncü ve dördüncü yılında çocuğunuzun gelişimi için neden önemli olduğuna dikkat edeceğiz.

Paralel oyun, iki çocuğun birlikte oynamadan yan yana oynamaya ne zaman başladığını açıklar. Paralel oyunda çocuklar yalnızca aynı alanı, odayı veya oyuncağı paylaştıkları için birbirine yaklaşırlar ancak birbirlerine fazla dikkat etmez veya birbirlerinin eylemlerini etkilemeye çalışmazlar. Bu normal davranış sembolik ve etkileşimli oyun döneminden önce gelir ve genellikle ilk doğum gününden başlar, okul öncesi yıllara kadar görülür.

Mildred Parten’in çalışmalarından yararlanan gelişim psikologları, paralel oyunun, boş oyun, yalnız oyun ve izleyicili oyununda ustalaştıktan sonra, akranlarla sosyalleşmeyi sağlayan oyunun dördüncü aşaması olduğu konusunda hemfikir olmuşlardır. Bu adımda çocuklar birlikte oynamayı öğrenir ve ilişkilendirmeli oyun denilen oyunda oyuncakları aktif olarak paylaşırlar. Ardından, sembollerin paylaşıldığı ve her bir katılımcıya tamamlayıcı rollerin atandığı işbirliğine dayalı bir oyunla devam ederler, böylece hayali bir prensesi kurtarmak veya bir görevi tamamlamak gibi ortak bir amaca ulaşılabilir.

Çocuklar, akranlarıyla işbirliği yapmak için ihtiyaç duydukları sosyal ve duygusal becerileri edinmeden önce, bu tür oyunun yanında, bireyselleştirilmiş bir aktiviteden sorumluyken nasıl güven kazanıldığını ve diğer çocukların yanında oynamaya nasıl aşina olunduğunu öğrenirler. Bu geçici aşamada, çocukların birbirlerini taklit etmesi oldukça yaygındır. Bu yüzden bir dahaki sefere çocuğunuzun fazla ilgi veya grup katılımı göstermeden diğer çocuklarla birlikte oynadığını görüyorsanız, birbirlerinden değerli sosyal ve duygusal beceriler öğrendiğini artık bilebilirsiniz.

Kaynakça: https://blog.kinedu.com/parallel-play-and-its-importance-for-social-and-emotional-skills/