Parkinsonda Konuşma ve iletişim sorunları

Parkinsonda Konuşma ve iletişim sorunları

Parkinson hastalarında konuşma ve iletişim sorunları yaygındır.

Hastalar ses, beden dili, sohbet etme ve küçük el yazısıyla ilgili sorunlar yaşayabilirler. Ancak doğru yardım ve destekle, semptomları iyileştirmenin çeşitli yolları vardır.

Parkinson hastaları neden konuşma ve iletişim sorunları yaşar?

Parkinson hastalarının beyinlerindeki değişiklikler, hareketlerinizin eskisinden daha az ve daha güç hale gelmesine yol açar. Bu, konuşma ve iletişimleriyle ilgili sorunlara yol açabilir.

Sorunlar, seslerinin yeterince yüksek olmasını sağlamak, telaffuzlarını yeterince net hale getirmek ve uygun kalitedeki ses tonu kullanabilmek ile ilgili olabilir.

Yeterince güç gerçekleşen hareketler yaratan problemler de çiğnemeyi ve güvenli yutmayı etkileyebilir. Bu nedenle kişi, yiyeceklerin ‘yanlış yöne gitme’ riskinin artmasıyla, yemek zamanlarını daha zor bulabilir.

Parkinson hastalarında diğer iletişim sorunları, düşünme biçimiyle bağlantılıdır. Parkinson hastaları, beyin değişiklikleri sebebiyle, düşüncelerini ihtiyaç duyduğu kadar hızlı işlemede sorunlar yaşayabilirler. Bu, kişinin ihtiyaç duyduğu doğru kelimeleri bulmakta veya ne anlama geldiğini hemen anlamakta güçlük çekmesini içerir. Ayrıca, konuşma akışı içerisindeki birine yanıt verecek kadar hızlı bir şekilde düşüncelerinizi bir araya getirme sorunları da içerir. Bu, özellikle aynı anda birkaç farklı şey yapmanız gerektiğinde (örneğin, yürümek ve konuşmak) olabilir.

Kaynakça:https://www.parkinsons.org.uk/information-and-support/speech-and-communication-problems