Partnerinize Neden Onlara Ait Zaman Hediye Etmelisiniz?

Partnerinize Neden Onlara Ait Zaman Hediye Etmelisiniz?

Bir yıldan fazla bir süre evde kaldıktan sonra, yalnız zaman çiftler ve aileler için değerli bir hediye haline gelmiştir. Sevdiklerinize ve kendinize bunu teklif edin. Anneler Günü’nden bir hafta önce kocam ve kızım bana bunu nasıl kutlamak istediğimi sordular. Hemen düşündüm: Acele etmeden yapılan keyifli bir öğle yemeği, ardından parkta uzun bir yürüyüş… diğer insanlarla beraber.

Çoğu zaman, sevdiklerinize verdiğiniz hediyeler birlikte kaliteli zaman geçirmeyi içerir. Ama bu yıl ailem ile birlikte kaliteli zaman geçirdik. Kızım Pazar sabahı “Bugün senin günün” dedi. Bu yüzden yatakta kreplerimi ve çileklerimi mideye indirdikten ve ev yapımı kartını okurken bir gözyaşımı sildikten sonra, sözlerine kulak verdim… ve ailemi toz içinde bıraktım.

Bir yılı aşkın süredir görmediğim iki arkadaşımla öğle yemeği için dışarıdaki bir kafede buluşmak için acele ettim. Mocktails üzerinde oyalandık. Aptalca şakalar yaptık. Parkta yürüdük. Geçirdiğim en güzel Anneler Günlerinden biriydi.

15 aya yakın bir süre açık plan ofis düzenine eşdeğer başkalarıyla birlikte yaşadığımızdan, zaman ve mekanımız üzerinde çok az kontrole sahip olduğumuz için, sevgilinize verebileceğiniz en iyi hediye aileden uzakta geçirdiğiniz boş bir zaman dilimi olabilir. Çünkü haftalık alışverişi tek başına yapsalar bile “dikkatlice” kağıt havlu almak, onarıcı ve iyileştirici bir “bana ait zaman”değildir.

Los Angeles merkezli bir iç mimar olan Ariel Fulmer, yakın zamanda bu deneyimi yaşadı. Kocası Ned, tam zamanlı çalışırken yürümeye başlayan  bir çocuk ve bir bebeğe bakmaktan ne kadar yorulduğunu fark ettiğinde, hemen yakındaki bir otelde bir gece rezervasyonu yaptı.

“Özellikle güzel veya pahalı bile değildi” dedi. “Sadece bir yatak ve TV içeren bir oda.” Tek ihtiyacı buydu. Bayan Fulmer, öğleden sonrayı havuz başında "tamamen giyinik" bir dergi okuyarak geçirdi. "Güneş kremi ve mayo paketlemek işe yarayabilir ve ben sadece evden çıkmak ve hiçbir şey düşünmemek istedim."

Covid nedeniyle oda servisi askıya alındığında, Bayan Fulmer yiyecek aramak için kısa bir süre dışarı çıktı. "Sonra otel odama geri götürdüğüm bir şişe şarap için içki dükkanına uğradım" dedi. "Anne sütü pompaladım, paket yemek yedim ve iPad’imde büyük, boş bir yatakta ‘Love It or List It’ izledim." Bir kadeh şaraptan sonra akşam 10’da kendinden geçti. “Muhteşem bir 10 saat uyudum.”

Boş zaman hediyesi, arkadaşlarla bir gece geçirmekten, eşinize cumartesi öğleden sonra çocukları parka götürmesine kadar değişebilir, böylece lezzetli boş bir evin tadını çıkarabilirsiniz. Yalnız vakit geçirmek için uygun pencereleri arayın: Çocukları hafta sonu için yeni aşılanmış ebeveynlerinizi ziyarete götürüyorsanız, eşinizin gerçekten gelmesi gerekiyor mu?

Kanada’daki Carleton Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Robert Coplan, başkalarıyla aynı yerde barınan kişilerin sinirliliklerinin ve stresinin kaynağının yalnız zaman geçirme eksikliğine bağlı olabileceğini fark etmeyebileceğini söyledi. Coplan, başkalarıyla çevriliyken yalnızlık arzusunu “yalnızlık” olarak adlandırdı ve buna “yalnızlığın aynadaki görüntüsü” adını verdi.

Charlotte, NC’de bir terapist olan Nedra Tawwab ve “Set Boundaries, Huzuru Bulun: Kendinizi Geri Kazanma Rehberi.” “Pek çok ebeveyn, kendilerini yenilemek için gereken aksama süresine sahip değil. Hiçbir şey yapmamak onarıcıdır ve hiçbir şey yapmama yeteneğinin verilmesi sevgi dolu bir eylemdir.”

Ebeveynler için boş zaman, ortakların çocuklarla evde kalmaktan vazgeçtiği ayrı tatillere kadar uzayabilir. McLean, Va.’daki Runway Travel’ın sahibi Jessica Griscavage, daha fazla yalnız tatil için rezervasyon yaptığını söyledi. “Herkesin biraz yalnız zamana ihtiyacı var, özellikle de yaşadığımız yıldan sonra” dedi.

D.C. merkezli seyahat acentesi Dream Vacations’ın sahibi Trinita Brown da bu yıl ayrı seyahatler için rezervasyon yapan eşlerde ve seyahat etmek için tekrar bir araya gelen arkadaşlarda artış görüyor. “Normalde daha büyük turlar düzenlerim” dedi. “Ama şimdi daha küçük kadın arkadaş gruplarının birbirini görmemiş, yüz yüze olmak, biraz şarap içmek, birbirlerine sarılmak isteyen daha yeni bir fenomen görüyorum.”

Bayan Brown, genellikle arkadaşlarıyla ayrı tatil yapmayan kocasının bile bu yıl düşündüğünü belirtti. "N.C.A.A. sırasında hep arkadaşlarıyla Vegas’a gitmek istemiştir," dedi. "Açıkçası geçen sene kaçırdı. Ona ‘Planlamaya başla’ dedim.

New York ve Florida’daki hastaları tedavi eden klinik psikolog Jodie Eisner, boş zamanın hediye edilmesinin birçok faydası olduğunu söyledi. Tam bir özgürlük günü, hem bireysel benliğinizle bağlantı kurmak için bir fırsat hem de çoğumuzun pandemi sırasında hissettiği çaresizliğe karşı güçlü bir panzehir olan güçlenme duygularını beslemeye yardımcı oluyor” dedi. “Size yetenekli ve bağımsız olduğunuzu hatırlatarak yakın zamanda daralttığınız konfor alanınızı genişletiyor.”

Dr. Eisner, boş zaman hediyesini verirken veya takas ederken birkaç gevşek kural koymanın faydalı olduğunu söyledi. Partnerinize “zamanını istediği gibi kullanma özgürlüğü” sunun. Sizin için bir hediye, evin kendinize ait olması anlamına gelebilirken, eşiniz için kumsalda bir gün geçirmek anlamına gelebilir. Onları desteklemek için partnerinizin kararlarını anlamak zorunda değilsiniz.”

Zamanın engellenmesi, üzerinde anlaşılan bir saat sayısı ile kasıtlı olmalıdır, diye ekledi. Sevdiğiniz kişi bu süre içinde sizinle iletişime geçmek istemiyorsa, bu taahhüdü yerine getirin. (Arkadaşlarımla öğle yemeği yerken kocama “Ateş, sel, kan olmadıkça mesaj yok” dedim.)

Boş zaman, içe dönük ve dışa dönük insanlardan farklı görünebilir. “Sessiz: Konuşmayı Durduramayan Bir Dünyada İçe Dönüklerin Gücü”nün yazarı Susan Cain, içe dönük bir kişinin daha fazla yalnız kalmaya ihtiyacı olabileceğini, çünkü bu onların pillerini yeniden şarj etmelerine yardımcı olabileceğini önerdi. “Genel olarak, içe dönükler, ‘tatlı noktalarında’ olmak için dışa dönüklerden çok daha az uyarım gerektirir” dedi. "Şair Byron, görünüşe göre, ‘Yalnız olmak için kendime taze bir iştah açmak için dışarı çıkıyorum’ dedi. Birçok içe dönük kişi onun ne demek istediğini biliyor."

Dışadönük biri için boş zaman, genellikle arkadaşlarla yetişme veya dışarı çıkma zamanı anlamına geldiğini söyledi: “İçedönük için boş zaman genellikle çok daha rahat görünüyor ve daha az insan içeriyor – ya da hiç insan yok. Elbette bunlar geniş kalıplar ve özellikle pandemiden sonra birçok içe dönük kişi de şirkete can atıyor.”

Dr. Coplan, eğer içe dönüklüğe daha yatkınsanız, ilişkide bir sorun olarak yorumlanmaması için ihtiyaçlarınızı partnerinize net bir şekilde iletin, diye ekledi. “Bazen sadece sıfırlamak, rahatlamak, iyileşmek ve iyileşmek için biraz yalnız kalmaya ihtiyaç duyan biri olduğunuzu basitçe belirtin” dedi.

D.C. metro bölgesinden bir aşk romanı yazarı olan Thien-Kim Lam, kocasının boş zaman istediğini hissettiğinde onunla bir sistem üzerinde çalıştı.

“Bunaldığımı gördüğünde, ihtiyacım olduğu sürece bir zanaat mağazasına gitmemi söylemek konusunda harika” dedi. “Resim yapmayı ve çizmeyi seviyorum ve sadece tüm güzel renkleri ve olasılıkları görmek beni canlandırıyor. Gerçek hayatta Pinterest gibi. Bazen, ‘Akşam yemeğinden sonra geleceğim’ diyeceğim, bu da benim ‘Akşam yemeğinden sorumlusun’ demenin incelikli yolu.

Karantinadan çıktığımız için bu onarıcı mini tatiller, sadece birkaç saat bile olsa çok gerekli. Ailenizle 7/24 iletişim kurmak  zorunda değilsiniz. Hem ailenizi sevebilir hem de kendi alanınıza ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kaynakça

Bu makale Jancee Dunn tarafından yazılmıştır. Makalenin orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.