Pediatrik Beslenme Değerlendirmelerinde Ne Beklemeli

Pediatrik Beslenme Değerlendirmelerinde Ne Beklemeli

Pek çok insan, bir dil ve konuşma terapistinin (DKT) rolünün dil ve konuşma ile sınırlı olduğuna inanmaktadır, ancak pediatrik beslenme değerlendirmelerini içeren bir sorumluluk listemiz vardır. DKT’ler, yemek borusuna kadar oral mekanizmada uzman olup, bireylerin beslenme ve yutma ile ilgili zorluklarının desteklenmesine yardımcı olurlar. Besleme, yiyeceği tabaktan ağzınıza almak için gereken tüm adımları içerirken, yutma çiğneme, yiyeceği boğazdan aşağı hareket ettirme ve akciğerlere giden hava yolunu korumayı içerir. Yutma bozukluğu disfaji olarak bilinir. Çocuğunuzun belirli yiyeceklerden isteksizliği varsa veya öksürmeden yutmakta güçlük çekiyorsa, çocuk doktorunuz bir dil ve konuşma terapistini ziyaret etmenizi önerebilir. Çocuğunuzun beslenme ve yutma yeteneklerini değerlendirmek için DKT, doğal bir beslenme değerlendirmesi yapacaktır. Bu öneriliyorsa, işte bekleyebilecekleriniz…

Adım Adım Pediatrik Beslenme Değerlendirmeniz

İlk olarak, terapist, bebek besleme ve yutma sorunlarına yönelik bir ilk görüşme yapacak. Size çocuğunuzun gelişimsel geçmişi, aile geçmişi, ailenizin günlük rutini, beslenme tercihleri ​​ve terapi istekleriniz hakkında sorular soracaklar.

DKT ve çocuk tanıştıktan sonra, sözlü bir mekanizma sınavını tamamlayacak. Bir ebeveynin bakış açısından, bu prosedür ortalama atıştırma zamanları gibi görünebilir. Bununla birlikte, DKT, bir sonraki adımda ne yapılması gerektiğini belirlemek için çocuğunuzun yaptığı her şeyi gözlemler. Küçük çocuklar için, konuşma terapistleri genellikle bu muayeneyi oyun etkinlikleriyle gizler. Çocuktan komik suratlar yapmasını modelleyen ve soran DKT, çocuğun ağız yapılarını (dudaklar, dil, yanaklar, vb.) hareket ettirme yeteneğini gözlemleyecek ve herhangi bir asimetri veya zayıflık olup olmadığını kontrol edecektir.

Daha sonra terapist çocuğa farklı yiyecekler ve dokular sunmaya başlayacaktır. Mümkün olan en doğal beslemeyi yaratmak için DKT, çocuğunuzun en sevdiği yiyeceklerden bazılarını evden getirmenizi isteyebilir. Çocuğunuzun güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek için farklı kıvamlarda yiyecek ve içecekler sunulacaktır. Terapist ve çocuk farklı yiyeceklerin tadını çıkardıkça, terapist çocuğun yiyeceği ağzında tutma, çiğneme ve geride kalıntı bırakmadan yutma yeteneğini gözlemleyecektir. Değerlendirmede daha sonraki analizler için terapi boyunca videoya kaydı ve not alabilir. Kapsamlı bir teşhis yapmak için Gelişim Öncesi Besleme Kontrol Listesi: Sıralı Bir Yaklaşım (1987) gibi bir kontrol listesi de kullanılabilir.

Değerlendirme tamamlandığında, dil ve konuşma terapistiniz tedavi için önerilerde bulunabilecektir. Daha fazla değerlendirme veya müdahale gerekiyorsa, terapist sizi bir doktor veya fizyoterapist gibi diğer profesyonellerin yanına yönlendirebilir. Pediyatrik disfaji ve beslenme değerlendirmesi hakkında daha fazla bilgi için lütfen ASHA’nın web sitesini ziyaret edin.

Referanslar: https://www.asha.org/PRPSpecificTopic.aspx?folderid=8589934965§ion=Assessment

Kaynakça: https://www.speechbuddy.com/blog/parents-corner/pediatric-feeding-evaluations/