Pediatrik Ergoterapist Kimdir?

Pediatrik Ergoterapist Kimdir?

Ergoterapistler yetişkinlerin işlerinde daha iyi performans göstermesine yardımcı olurken, çocuklara da yaşamlarının önemli alanlarında başarılı olmalarına yardımcı olur. Bu, çocukların dişlerini fırçalamak, isimlerini yazmak veya arkadaşlarıyla oynamak gibi günlük aktiviteler için gerekli becerileri geliştirmelerine yardımcı olmayı içerir.

Ergoterapistler çocuklara bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Özellikle ince motor becerileri, bilişsel beceriler, sosyal gelişim ve kişisel bakım becerileri oluşturma ve edinmede gecikmelerin veya sınırlamaların nereden geldiğini belirlemeye çalışıyorlar. Bu beceriler çocukların sağlıklı, iyi işleyen yetişkinlere dönüşebilmelerini sağlar. Pediatrik ergoterapistler genellikle bebeklikten gençliğe kadar her yaştan çocuklarla çalışmak için yüksek lisans dereceleri alırlar.

 

Ergoterapist Çocuğumu Neden Görmeli?

Çocuklar çeşitli nedenlerden dolayı ergoterapiste görünebilir:

 

  • İnce motor becerilerinde gecikmeler,
  • Görsel motor becerilerdeki sorunlar – bir nesneyi izlemek, el-göz koordinasyonu
  • Problem çözme becerileri, hafıza ve dikkat içeren bilişsel gecikmeler
  • Duyusal uyum sorunları
  • Oyundaki ve sosyal etkileşim becerilerindeki gecikmeler
  • Giyinme gibi temel öz bakım görevlerini öğrenmede yardım

Pediatrik Ergoterapistler Çocuklara Nasıl Yardım Eder?

Çocuklar terapide sadece oturmaktan hoşlanmıyorlar, bu yüzden ergoterapistler terapi seanslarını oyun gibi hissettirmek için gayret gösteriyorlar. Masa oyunları, el sanatları ve inşa etme oyunları gibi motive edici etkinliklere katılarak çocuklar hem eğleniyor hem de becerilerini geliştiriyorlar. Ergoterapistler, çocukların bu gerekli fiziksel, bilişsel ve duyusal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur, böylece çocuklar günlük işleri daha bağımsız bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Unutmayın, tedavi seçenekleri de tedavi süresi gibi her çocuk için değişecektir. Çocuğunuzla ilgili özel sorularınız için, sağlık uzmanlarına danışın.

Kaynakça: https://pathways.org/blog/what-is-a-pediatric-occupational-therapist/