Pelviste Bir Ağrı – Pelvik Ağrı Kliniği

Pelviste Bir Ağrı – Pelvik Ağrı Kliniği

KLİNİK DETAYLARI VE PROGRAMI – WISE ANDERSON PROTOKOLÜ

6 GÜNLÜK YOĞUNLAŞTIRILMIŞ KLİNİK

Wise-Anderson Protokolü, Stanford Üniversitesi Üroloji Departmanında sekiz yıllık bir süre içinde geliştirilen, pelvik ağrının giderilmesi için öncü bir tedavidir. Wise-Anderson Protokolü, pelvik ağrıdan muzdarip hastaları, pelvik tabanın kronik olarak kasılmış ve spastik kaslarını nasıl rehabilite edeceklerini öğrenmenin yanı sıra pelvik kasların gerginliğini ve besleyen ve besleyen sinir sisteminin uyarılmasını öğrenmek için eğitmeye odaklanır. Kronik pelvik ağrıyı sürdürür.

Yayınlanmış araştırmalar, Wise-Anderson Protokolünün, pelvik ağrının giderilmesine odaklanan altı günlük bir daldırma kliniğine başvuran hastaların çoğuna yardımcı olduğunu göstermiştir. 2015’te yayınladığımız bir çalışma, tedavimizi takip eden altı aydan sonra hastaların üçte birinin gönüllü olarak tüm ilaçları bıraktığını bildirmektedir.

Yıl boyunca hizmet veren klinik, protokolü özel ve grup seanslarında öğrenen 14 hasta ile sınırlıdır. Bu kliniklerin amacı, hastaları sürekli profesyonel yardıma ihtiyaç duymadan pelvik ağrılarını nasıl azaltacakları veya çözecekleri konusunda eğitmektir.

GEÇMİŞTE BİR ÇÖZÜM OLMADI.

Kronik pelvik ağrı sendromları, bir asırdır en iyi tıbbi zihinler için bir bilmece olmuştur. Geleneksel tedavilerin bel kemiğini oluşturan antibiyotikler, iltihap önleyiciler, prostat masajı ve cerrahi prosedürler, bu zayıflatıcı rahatsızlıklarla başa çıkmada çok az fayda sağlamıştır. “Pelviste Baş Ağrısı” kitabımızda, pelvik taban disfonksiyonunun prostat, mesane, rahim veya diğer organ patolojilerinden kaynaklanmadığı anlayışına dayanan, kullanıma hazır tıbbi tedavimizi anlatıyoruz. 

PELVİK TABAN BOZUKLUĞU HEM LOKAL VE SİSTEMİK BİR HASTALIKTIR.

Genellikle şaşırtıcı ve rahatsız edici semptomları olan pelvik taban disfonksiyonu tedavisi, herhangi bir tedaviden yardım isteyenlerin doktora gittiklerinde aradıkları şeydir. Bununla birlikte, geleneksel tıbbi tedavi, neredeyse evrensel olarak pelvik taban disfonksiyonunu yanlış anlar. En iyi ihtimalle sunduğu çareler kısmi ve kısa vadelidir. En kötüsü, cerrahi müdahale veya belirli enjeksiyonlar gibi çözümler sorunu daha da kötüleştirebilir.

 Pelvik taban disfonksiyonu için geleneksel tedavinin temel hatası, pelvik taban disfonksiyonunun hem sistemik hem de lokal bir problem olduğu gerçeğini kavramamasıdır – tipik olarak sıklıkla uyarılan sinir sisteminin pelvik kasları kronik olarak germesi nedeniyle sistemiktir. Bazı bireylerde kronik endişe, kaygı ve sinirsel uyarılmanın yerel ağrı ve pelvik kasların işlev bozukluğu ile sonuçlanması yerel bir sorundur. Her iki yönü de etkili bir şekilde tedavi etmeden pelvik taban disfonksiyonu kalır.

Yıl boyunca sunulan altı günlük kliniğimiz, hastalarımızı en gelişmiş dahili ve harici fizik tedavi kendi kendine tedavi (lokal tedavi) konusunda eğiterek ve gevşememizi uygulayarak pelvik taban disfonksiyonunun hem lokal hem de sistemik boyutlarını çözmeye adamıştır. Protokol, Sinir sistemi uyarılmasını azaltmayı ve günlük pelvik ağrı rahatlamasını sağlamayı amaçlayan Genişletilmiş Paradoksal Gevşemedir.

KLİNİKLERİN İÇERİĞİ:

• Yoğun program öncesi kliniklerimizle ilişkili hekimlerle bireysel tıbbi değerlendirmeler yapılır, bu sırada katılımcıların durumunun niteliği değerlendirilir ve tedavi protokolünün uygunluğu belirlenir.

• Katılımcılar, pelvik taban disfonksiyonu için geliştirilmiş pelvik tabanla ilgili miyofasyal gevşetme/Tetik Nokta Salınımı ve günlük olarak kendi kendine fizyoterapi eğitiminden oluşan özel bir fizyoterapi kendi kendine tedavi eğitiminden geçerler.

• Katılımcılar, FDA onaylı bir Dahili Tetik Noktası Çubuğu kullanmak üzere eğitilmiştir ve bu da, hastanın pelvisi yalnızca yetkin, profesyonel tedavi ile elde edilebilecek şekilde güvenli ve etkili bir şekilde gevşetmesine olanak tanır.

• Genişletilmiş Paradoksal Gevşeme konusunda yıl boyu sürecek kapsamlı bir eğitim, klinik sırasında verilen eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır ve katılımcıların kursun kayıtlı derslerini evde kullanmaları için eğitime yöneliktir. Kronik pelvik ağrı sendromlarına eşlik eden olumsuz/yıkıcı düşüncenin etkisini azaltmak için özel bilişsel stratejiler müfredatın bir parçasıdır.

• Wise-Anderson Protokolünün ana hedefleri, katılımcıları evde pelvik ağrı tedavisinin fizyoterapi ve davranışsal bileşenlerini düzenli olarak kendi kendilerine uygulayacak şekilde eğitmektir. Hastalar, tetik noktalarının ve kısıtlama alanlarının bir haritasını alır. Pelvik taban fizyoterapisi, düzenli Genişletilmiş Paradoksal Gevşeme ile birlikte yapılır.

• Eğitim küçük bir grup halinde yapılır ve altı gün boyunca yaklaşık 20-30 saatlik tedaviden oluşur.

Wise-Anderson kliniklerine başvuran hastalar tipik olarak aylardan yıllara kadar ağrı ve işlev bozukluğu yaşayan, çok sayıda doktora görünmüş ve geleneksel tedavileri kullanarak ağrılarını çözemeyen kişilerdir. Bu aylık klinikleri, uzakta yaşayan hastaları altı günlük bir süre içinde tedavi etmemize izin vermek için kurduk. Tedavinin daha kapsamlı bir açıklaması “A Headache in the Pelvis” adlı kitabımızda anlatılmaktadır.

Pelvik ağrılı hastalar için belki de en büyük ızdırap, hastaların pelvik ağrıları ve disfonksiyonları karşısında hissettikleri çaresizlik duygusudur. Wise-Anderson Protokolünün amacı, hastaları kendi semptomlarını çözmeye yardımcı olmak ve kalıcı pelvik ağrı rahatlaması yaşamak için güçlendirmektir.

Bu sorunu olan insanlara yardım etmede başarılı olduğumuzda, onlara semptomlarını azaltacak veya azaltacak araçlar verebiliriz. Katılımcılar protokolün evde uygulama kısmına uyduklarında, genellikle birkaç gün içinde semptomlarda bir miktar azalma görülebilir. Semptomların istikrarlı bir şekilde azalması veya çözülmesi aylar ila birkaç yıl sürebilir ve tedavimize yanıt veren birçok kişide, iyileşme ve pelvik ağrının giderilmesi protokolün kullanılmasıyla zamanla devam etme eğilimindedir.

Bu yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.