Renkler İştahımızı Etkiliyor Mu?

Renkler İştahımızı Etkiliyor Mu?

Estetik, görsellik gibi faktörler hayatımızın her alanında yer almaktadır. Görsellik deyince ilk aklımıza gelen şeylerden biri de renkler. Her ne kadar günlük yaşamımızda dikkat etmesek de, renklerin bizi etkilediği ortada. Özellikle de iştahımızı. Çoğumuz fark etmemiş olabilir fakat restoranlarda, kafelerde dahi kullanılan renkler amacına yönelik hizmet etmektedir. Ne demeye çalışıyoruz? Özetle düşünmenizi istiyorum hangi restoranlarda daha hızlı ve daha çok besin tüketiyorsunuz? Bunlar hangileri ve hangi renkler ağırlıklı kullanılmış?

Bu konuda yapılan çalışmalar gösteriyor ki renkler hakikaten iştahımızı etkiliyor. Dolayısıyla tüketeceğimiz besin tercihimizde ve tüketeceğimiz porsiyon üzerinde de kayda değer etkisi var. Bunun yanı sıra bu yapılan çalışmalarda tabakların şekillerinin ise çok etkili olmadığı görülmüş. Peki hangi renk iştahımızı nasıl etkiliyor?

 

  • Kırmızı: Eminim ki kırmızı ve yemek kelimelerini bir arada kullanınca çoğunuzun aklına şu ünlü fast food zincirleri gelmiştir. Evet, doğru bildiniz. Kırmızının iştah arttırıcı etkisi küçümsenemeyecek kadar fazla. Bunların yanı sıra da tabi ki dikkat çekmek için de kullanılan bir renk. Kırmızı renk kişilerin iştahını açarak açlık hissini arttırırken bir yandan da heyecan hissini uyarır. Bu da kişilerin daha az düşünerek daha çok yemesine neden olabilir.
  • Turuncu: Aynı kırmızı renk gibi turuncu da heyecanın ve enerjinin rengidir. İştahı açar. Aynı zamanda rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Aç hissetmek ve açken rahat rahat düşünmeden yemek yemek çok cazip değil mi?
  • Sarı: Sarı güneşin rengidir. Tıpkı güneşin üzerimizde sağladığı etki gibi serotonin hormonunu tetikler. İştahı uyaran bu renk aynı zamanda kişilerin kendisini daha mutlu ve sosyal olmasını destekler. Bu da kişileri daha umursamaz davranmalarına neden olur. Dolayısıyla porsiyon kontrolü çok daha zor sağlanır.
  • Kahve tonları: Sakinleştirici toprak tonları kişinin iştahını açmasa da, iştahı baskılamaya da yardımcı olmaz.
  • Yeşil: Kişiyi rahatlatır ve yatıştırır. Sindirime yardımcı olur. Bu nedenle yeni nesil sağlıklı cafe ve restoranlarda son yıllarda oldukça sık yer verilen bir renktir.
  • Mavi: Müjde! İştahını baskılamak isteyenlerin mutfaklarında ve tabaklarında sıklıkla yer verebilecekleri bir renk. İştahı baskılar. Yemek yerlerinde bu nedenle pek tercih edilmez.