Resim Değişimi İletişim Sistemi PECS İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Resim Değişimi İletişim Sistemi PECS İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Resim Değişimi İletişim Sistemi veya PECS, çok az iletişim yeteneği olan veya hiç olmayan kişilerin resim kullanarak iletişim kurmasına olanak tanır. PECS kullanan kişilere başka bir kişiye yaklaşmaları ve bu öğe karşılığında istedikleri bir öğenin resmini vermeleri öğretilir. Bunu yaparak kişi iletişimi başlatabilir. Otizmi olan bir çocuk veya yetişkin, PECS’yi bir isteği, düşünceyi veya makul şekilde bir resim kartında gösterilebilen veya sembolize edilebilen herhangi bir şeyi iletmek için kullanabilir. PECS evde veya sınıfta iyi çalışır.

PECS,1984 yılında Lori Frost, MS, CCC / SLP ve Dr. Andrew Bondy tarafından geliştirilmiştir. İlk olarak Delaware Otistik Programında kullanıldı. (PECS) ‘nin amacı otizmli çocuklara hızlı, kendi kendine başlayan, işlevsel bir iletişim sistemi öğretmektir. PECS basit simgelerin değiş tokuşu ile başlar, ancak hızla "cümle" yapısı oluşturur.

Bir zamanlar birçok insan otizmli çocuklara iletişim kurmayı öğretmek için PECS ve işaret dilinin kullanılmasına karşı çıktı. Bu yöntemlerin konuşma dilinin gelişimine zarar vereceğini savundular. Bununla birlikte, birkaç çalışma, PECS’nin aslında insanların sözlü dil geliştirmelerine yardımcı olduğunu göstermiştir.

 Çalışmalar ayrıca PECS’nin öfke nöbetlerini ve garip davranışları azaltabileceğini göstermiştir. Örneğin kişi susadığı için ağlayabilir. Bununla birlikte, bir ebeveyn veya öğretmen neden ağladıklarını anlamayabilir ve bunun sonucunda ihtiyaçları karşılanmayacaktır. Bununla birlikte, bir kişinin iletişim resimlerine erişimi varsa, ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde iletebilir.

 

Resim Değişim İletişim Sisteminin Altı Aşaması


PECS AŞAMA I: Nasıl İletişim Kurulur

Otizmi olan çocuk, gerçekten istediği öğeler veya etkinlikler için tek bir resim paylaşmayı öğrenir.

 

PECS AŞAMA II: Mesafe ve Kalıcılık

Hala tek resimleri kullanarak, otizmli çocuk bu yeni beceriyi farklı yerlerde, farklı insanlarla ve mesafeler arasında kullanarak genellemeyi öğrenir. Ayrıca daha ısrarcı iletişimciler olmaları da öğretilir.

 

PECS AŞAMA III: Görüntü Ayrımcılığı

Otizmli çocuk, en sevdiği şeyleri sormak için iki veya daha fazla resim arasından seçim yapmayı öğrenir. Bunlar bir iletişim kitabına, resimlerin saklandığı ve iletişim için kolayca çıkarıldığı Velcro şeritli bir ciltleyiciye yerleştirilir.

 

PECS AŞAMA IV: Cümle Yapısı

Otizmli çocuk, bir "istiyorum" resmini ve ardından istenen öğenin resmini kullanarak çıkarılabilir bir cümle şeridi üzerinde basit cümleler kurmayı öğrenir.

 

PECS AŞAMA V: Soruları Cevaplama

Otizmli çocuk, "Ne istiyorsun?" Sorusuna cevap vermek için PECS kullanmayı öğrenir.


PECS AŞAMA VI: Yorum Yapma

Şimdi otizmi olan çocuğa, Ne görüyorsun, Ne duyuyorsun gibi sorulara yanıt olarak yorum yapması öğretiliyor. ve o ne? Görüyorum, duyuyorum, hissediyorum, bu a, vb. İle başlayarak cümleler kurmayı öğreniyorlar.

 

İfade edici iletişim sınırlamaları olan birçok kişi, iletişimin nasıl çalıştığını anlamakta da güçlük çeker. Bu nedenle, başkalarıyla iletişim kurmaya çalışmakla ilgilenmeyebilirler. Bu kişiler bazı kelimeleri söyleseler bile, başkalarıyla anlamlı iletişim alışverişlerinde sözlü kelimeleri kullanmayabilirler.

Bazı öğrencilere bağımsız ifade edici iletişimi öğretmenin en büyük zorluklarından biri, onları katılmaya ve öğrenmeye motive etmenin bir yolunu bulmaktır. Öğrencinin oturuma katılmak istemesi ve yapılandırılmış ifade edici iletişim becerilerini öğrenmesi için resimli iletişimi eğlenceli ve motive edici bir şekilde tanıtmalı ve öğretmelisiniz. İletişimsel mesajları daha anlaşılır kılmak için, faaliyeti tam olarak temsil eden eşleşen resimli sembollerin kullanılması faydalı olabilir.

Resimlerle iletişim kurmak ve sembolik temsilleri tanımlamak bazı kişiler için zor olabilir. Deneyimli bir Konuşma Dili Patoloğu (SLP), resim iletişimini uygulamaya çalışanlara gerekli rehberliği sağlayabilir. Eğitimli ekip üyelerine faydalı olabilecek eğitim materyalleri sunuyoruz. Bunları veya ilgili öğrenim materyallerini kullanmadan önce daima öğrencinin yeteneklerini ve hedeflerini aklınızda bulundurun.

 

Resim İletişiminin Avantajları

  • Dinleyicinin özel bir eğitime ihtiyacı yoktur çünkü resimlerin anlaşılması kolaydır ve genellikle etiketlenir.
  • Basit eşleştirme, ilk iletişimi kolaylaştırır.
  • Bu, Skinner’ın sözlü davranış analizine dayanan araştırma temelli bir müdahaledir.
  • PECS ile başlamak, konuşmayla ilgili olumsuz bir duygusal geçmiş oluşturmaktan kaçınmaya yardımcı olabilir.
  • Birçok kişi, istediklerini gösterme becerisiyle başlar, bu nedenle başarı olasılığı yüksektir.
  • PECS oldukça ucuz, düşük teknolojili bir dil müdahalesidir.

 

Kaynakça

Bu makale National Autism Resources tarafından hazırlanmıştır. Orjinal metne buradan ulaşabilirsiniz.