Ruh Sağlığıyla Mücadele Eden Yetişkin Çocuklara Nasıl Destek Olunur?

Ruh Sağlığıyla Mücadele Eden Yetişkin Çocuklara Nasıl Destek Olunur?

Colorado Springs, Colo.’dan Katie Bradeen, 2020 Noel tatili için eve geldiğinde 20 yaşındaki oğlu Ryan için endişelenmeye başladı. Oğlunun ağır çekimde gibi göründüğünü söyledi.  

Bay Bradeen, üniversitenin ikinci yılı için kampüste olmasına rağmen, pandemi sırasında sosyal mesafe ve sanal dersleri zorlayıcıydı. 2021 kışı, “2020 sonbahar döneminden bile daha zor ve dayanılmazdı” dedi.

Annesi yüzyüze bir konuşmaya sıcak bakmayacağını düşündüğü için yastığının üzerine pembe kalpli bir mektup zarfı bıraktı. Ona ne olduğunu zorla söyletmek istemediğini fakat ne zaman isterse dinlemek için uygun olduğunu söyledi. Bay Bradeen bir süredir psikolojik danışmanlık almak istediğini fakat annesinin bu konuyu büyütmemesinin onda bir güven hissi uyandırdığını söyledi. 2021 yılının başlarında terapiye başladı. Annesi  onda "daha fazla kahkaha ve şaka, daha az somurtkanlık" gördüğünü söyledi.

Bayan Bradeen gibi birçok ebeveyn, Covid-19‘dan çok önce zihinsel sağlık problemleri olan genç yetişkinlere nasıl yardım edileceği konusunda sorun yaşıyordu. Ancak pandemi, zaten savunmasız genç yetişkinlere daha da büyük zorluklar getirdi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin Evhalkı Nabız Anketi’nin 26 Mayıs’tan 7 Haziran’a kadar olan verileri 18’den 29 yaşına kadar olan yetişkinlerin yüzde 43.6’sının geçen yedi günde anksiyete ve depresif bozukluk semptomları deneyimlediğini gösterdi. 

Amerikan Psikoloji Birliği’nin 2020 Amerika’da Stres araştırması 18’den 23 yaşına kadar insanların- diğer yaş gruplarından daha yüksek bir seviyede- yüzde 34’ünün pandemi öncesine göre ruh sağlıklarının daha da kötüleştiğini söyledi. Pandeminin birçok genç yetişkinin "yaşam ritmini" kaybetmesine neden olduğu görüldü.

Pandemiden önce bile, pek çok genç insan büyük miktarda öğrenci kredisi borcu, genel ekonomik belirsizlikler ve sosyal medyanın gerçekçi olmayan başarı beklentileri ile mücadele ediyordu. Daha sonra Covid-19 vurgunu, zorunlu izolasyonu ile arkadaşlık ve romantik ilişkilere zarar verdi. Bu durum her zaman Bayan Bradeen ve oğlunda olduğu kadar iyi sonuçlanmaz. Yetişkin çocuklar, bir ebeveynleri yardıma ihtiyaçları olduğuklarını söylediklerinde genelde bu öneriyi görmezden gelir. 

Bir ebeveyn yanlış şekilde müdahale etmeye çalışırsa, çocukla olan ilişkide bir açmaza yol açabilir. Fakat ebeveynlerin çocuklarının zor bir dönemden geçtiğini gördüklerinde, çocuklarının yardım almalarının en azından kapısını aralayacak etkili stratejiler var. Eğer çocuklar yakında otumuyorsa ebeveynler yardım alma konusunu açmadan önce haftalık telefon araması yada FaceTime düzenleyebilir ve bu yakınlığın kurulması için bekleyebilir.

Eğer ebeveynler genç yetişkinin intihar riskinin olduğundan yada başkalarına zarar verme ihtimalinin olduğundan korkuyorlarsa hemen harekete geçmelisiniz. Bu tür durumlarda hastane ve ambulans gibi yerlerle hemen iletişime geçin.

Empati Gösterin

Ebeveynler eleştiri ile sonuçlanacak ve iletişimin kopmasına neden olacak öğüt verme isteğinden kaçınmalıdır. Bunun yerine, "acı, empati, soru" sıralamasını deneyebilirsiniz. Ebeveynin genç yetişkinin nasıl yaralandığını anlamalarına yardım edecek sorular sorarak başlayın, şuna benzer bir dil kullanarak: "Bugünlerde ruh halin nasıl? Çok fazla şey yapıyorsun."

Sonraki aşama, empati, daha açık paylaşımı teşvik edebilir. Eğer çocuk patronunun ona sürekli bağırdığından şikayet ediyorsa, hemen adım atıp sorunu çözmeye çalışmayın. Bunun yerine, "Elinden geldiği kadar çalışıp, işe gittiğinde suratına bağırılması çok kötü bir durum. Bu durumu yaşamana üzüldüm." Daha sonra ebeveyn yardım alma meselesini gündeme getirebilir. 

Eğer bu tür konuşmalar bir çocuğun yardım almaya daha açık olmasına yol açmazsa, onunla savaşmayın. Bunun yerine "Eğer bir şey olur da fikrini değiştirirsen , pozitif çözümleri düşünmede sana destek olmaktan mutluluk duyarım."  gibi ifadelerle desteğinizi belirtin.

Durumu normalleştirmek pozitif bir sonuca varmak için anahtar bir rol oynar. Çocuğunuza birçok insanın ruh sağlığı sorunları ile mücadele ettiğini ve ne hissettiği konusunda bir başkasıyla konuşmanın çoğunlukla yardımcı olduğunu söyleyin. Her bir aşamada onların yanında olduğunuzu bilmelerine izin verin ve ruh sağlığı olarak daha iyi bir yere gelmelerine yardım edin.

Genç yetişkin hastalarını zihinsel sağlık tedavisine fiziksel bir rahatsızlık gibi yaklaşmaya teşvik ediyor. Akıl sağlığı sorunlarının benzer şekilde tedavi edilebilir olduğu mesajını iletmek, bir “umut duygusu” sağlar.

Kibarca Yardım Teklif Edin

Genç bir yetişkin tedaviye istekliyse ve bunu karşılayamıyorsa, yardım etmeye gücü yeten ebeveynlerin hassasiyetle ödeme teklifinde bulunabilir. Konuya "Yardım etmek istiyoruz. Ödemenin bir sorun olabileceğini biliyoruz. Bunun bir engel olmasını istemiyoruz.” şeklinde girilebilir.

Genç yetişkinlerin tedavi ve ilaç seçimine saygı duymanın da önemli olduğunu unutmayın. Genç yetişkinlerle ilgili çoğu durum için, ebeveynlerin nihayetinde sınırlı kontrole sahip olabileceklerini anlamaları iyi olur.

Bu Greenwood, Minn.’den Kelly Kerlin’in anladığı bir şeydi. Şimdi 25 yaşında olan kızı Hayley, 2015’te önemli miktarda kilo vermeye başladığında, Hayley bunu hayatında kontrol sahibi olmanın bir yolu olduğunu hissetti için yaptı. Hayley Kerlin, "İstismarcı bir ilişki içindeydim, bu yüzden her şey kaotik ve bunaltıcı hissettiğinde, yiyecek ve vücudum üzerinde kontrol sahibi olduğum iki şey gibi hissettim" dedi.

Annesi bunun bir yeme bozukluğu olduğunu anladığında ve tedavi görmesini önerdiğinde, genç Bayan Kerlin başlangıçta vazgeçti. Bir yıl sonra, bir restoranda çalışarak görevlerini yerine getiremeyecek kadar yorulduğunda, kendini bir yatılı yeme bozukluğu tedavi merkezine bıraktı. Hayley Kerlin, annesinin tavsiyesine hemen uymasa da tedavi gördüğünde, “Annemin desteğini almanın bana yardımcı olduğunu hissediyorum” dedi.

Tedaviye gitmek  büyük bir adımdır, bu nedenle ebeveynler teşvik etmeye devam etmeli, saygılı olmalı ve genç yetişklerin deneyimlerini kendi şartlarına göre yaşaması için alan tanımalıdır. Ayrıca ebeveynler, böyle karmaşık durumlarda kendileri için de terapi aramayı düşünmelidirler.

Genç bir yetişkin olarak yardım aramak korkutucu olabilse de, bunu yalnız yaşamamak için arkadaşlarınıza veya aile üyelerinize ulaşmaktan korkmamak önemlidir. Ruh sağlığı hastalıkları gizlice gelişme eğilimindedir. Birine yaşadığınız zorluklar konusunda açılmak ve size gereken yardımı istemekten korksanızda sonunda bu verdiğiniz en iyi kararlardan biri olacaktır.

Kaynakça
Bu makale Julie Halpert tarafından yazılmıştır. Makalenin orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.