Rutinlerin Arkasındaki Sihir

Rutinlerin Arkasındaki Sihir

Bebekler ve çocuklar için rutinlerin ne kadar önemli olduğunu, güvenlik ve öngörülebilirlik duygusu sağladığını daha önce konuşmuştuk. Fakat rutinler çocuklarımıza tam olarak nasıl yardımcı oluyor ve neden onlar için bu kadar önemlidir? İşte bu soru için bazı cevaplar:

 

1) Rutinler kendi kendini kontrol etme becerisini teşvik eder.

Sonradan ne olacağını bilmek, çocuklara güvenlik ve duygusal istikrar kazandırır ve kendilerini daha fazla kontrol altında hissetmelerini sağlar. Örneğin, akşam yemeğinin her gün oyundan sonra yendiğini bilmesi, çocuğunuzun endişelenmeden oyununu oynamasını, bir şeyleri keşfetmesini ve yemek vaktini beklemesini sağlar.

2) Rutinler olumlu davranışı teşvik eder.

Rutinler, çocukları belirli hedeflere doğru yönlendiren bir dizi adım gibidir. Bu, çocukların güvenliğini sağlamaya ve sorumluluk davranışlarını öğrenmelerine yardımcı olabilir. Örneğin çocuğunuzun, sokakta yürürken her zaman elinizi tutması veya istediği şeyi sorarken “lütfen” demesi gibi.

3) Rutinler çocukların sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Bu tekrarlayan davranışlar, çocukların sosyal etkileşimlerin nasıl işlediğini anlamalarına yardımcı olur. Yavaş yavaş sosyal paylaşım biçimlerini tanır ve onlar için önemli rol oynayan şeyleri paylaşma, sırayla alma ve işbirliği yapma gibi şeyleri öğrenmeye başlarlar. Ayrıca, sosyal rutinlere dâhil olmak, çocukların dil becerilerini de artırır.

4) Rutinler aktivite geçişlerini kolaylaştırır.

Bir aktiviteden diğerine geçmek çocuklar için kolay değildir. Ancak, günlük aktiviteler için belirlenmiş bir rutine sahip olmak geçişleri kolaylaştırır. Örneğin, bir öğleden sonra rutini oynamak, öğle yemeği yemek, diş fırçalamak, pijama giymek, hikâye kitabı okumak ve uyumak olabilir. Bu rutinler, çocukların daha sonra ne olacağını bilmelerini de sağlar, böylece oyun zamanı sona erdiğinde, sıradaki aktivite onlar için sürpriz olmaz.

5) Öğrenmek için fırsatlar sağlar.

Siz yetişkinler bazen rutinleri sıkıcı bulabilirsiniz ama çocuğunuz için günlük rutinler harika ve eğlenceli bir öğrenme aracıdır. Çocuğunuza günüyle ilgili bir hikâye anlatın! Bu onun yaşamındaki olayları anlamlandırarak deneyimlerinden ve duygularından haberdar olmasına yardımcı olacaktır.

Kaynakça: https://blog.kinedu.com/the-magic-behind-routines/

Çocuklarınıza rutinler oluşturma ve uygulamada uzmanlarımızdan destek ve randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94