Sabah Depresyonu Teşhis ve Tedavisi

Sabah Depresyonu Teşhis ve Tedavisi

Teşhis

Doktorlar, bir kişiye belirtilerini sorarak, depresyon ve sabah depresyonu gibi günlük değişimleri teşhis etmeye başlar.

Ruh hali, uyku, kilo ve iştah değişiklikleri hakkında sorular sorabilirler. Doktor, bu belirtilerin ne kadar sürdüğünü ve iyileşip iyileşmediklerini tespit etmeye çalışacaktır.

 

Ayrıca, benzer belirtilere neden olabilecek tıbbi bir durum gibi diğer olası nedenleri de ekarte etmeye çalışacaklar. Hipotiroidizm bir örnektir.

Bazı ilaçlar aynı zamanda ruh halindeki değişikliklere ve depresyon belirtilerine de neden olabilir, bu nedenle doktor bir kişinin aldığı herhangi bir ilacı da soracaktır.

Tedavi

İntihar düşünceleri veya kendine zarar verme düşünceleri olan herkes acil tıbbi yardım almalıdır. Bir doktor acil ve sürekli bakım sağlamada yardımcı olabilir.

Depresyon için aşağıdakiler gibi çeşitli tedavi yöntemleri vardır:

Psikoterapi: Bu, kişinin olumsuz düşünce kalıplarını tanımasına ve olumlu davranışları öğrenmesine yardımcı olabilir. Grup veya aile terapisi ilişkileri güçlendirmeye yardımcı olabilir.

İlaçlar: Yardımcı olabilecekler arasında anti-depresanlar, duygudurum dengeleyiciler ve antipsikotikler bulunur. Doğru ilacı ve dozu bulmak zaman alabilir ve deneme yanılma yapabilir.

Egzersiz: Özellikle açık havada düzenli egzersiz yapmak, hafif ve orta şiddette depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Dışarıda egzersiz yapmak, özellikle uykusuzluğu azaltabileceğinden ve bol miktarda doğal ışığa maruz kalmayı sağlayabileceğinden, sabah depresyonu olan kişiler için faydalı olabilir.

Beyin stimülasyon tedavileri: Nadiren birinci basamak tedavi olsa da, elektrokonvülsif tedavi ve tekrarlayan transkranial manyetik stimülasyon gibi beyin stimülasyon tedavileri, şiddetli depresyon belirtilerini azaltabilir.

Bazı insanlar akupunktur, meditasyon ve yoga gibi alternatif tedavilerden de yararlanırlar. Bunlar, insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine ve iyi bir zihinsel sağlığı korumalarına yardımcı olabilirken, majör depresif bozukluk için tıbbi tedavinin yerini almamalıdır.
 

{!GALLERY}