Sağlıklı Alışveriş için 10 İpucu

Sağlıklı Alışveriş için 10 İpucu

 

Satın alacağınız şeylerin bir listesini yaptığınızda, sağlıklı beslenmek çok daha kolaydır. Sağlıklı ve besleyici yiyecekler seçin ve ambalajlama hatalarına veya güvenli bir şekilde paketlenmemiş yiyeceklere dikkat edin.

 

Alışveriş yaparken sağlıklı yiyecek seçimleri yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

 

1. Bir liste yapın. Alışverişe çıkmadan önce, hafta boyunca almanız gereken yemeklerin bir listesini hazırlayın.

 

2. Düşük yağ içeren yiyecekleri tercih edin. Örneğin, az yağlı süt, peynir, yoğurt, salata sosları.

 

3. Yağsız et kısımlarını satın alın. Emin değilseniz, Kalp Vakfı onay işaretini kontrol edin

 

4. Derisi alınmış tavukları tercihi edin. Tavuk derisi bol miktarda kalori ve doymuş yağ içerir, bu yüzden derisiz tavuk göğsü daha sağlıklı bir seçimdir.

 

5. İşlenmiş etlerde bulunan gizlenmiş tuzdan sakının. Salam, jambon, konserve dana eti, pastırma ve somon füme tüketiminizi sınırlandırın.

 

6. Taze veya dondurulmuş sebzeler satın alın. Konservelere ve turşuluk sebzelere eklenmiş tuz miktarı yüksek olma eğilimindedir.

 

7. Son kullanma tarihini kontrol edin. Güvensiz gıdaları, özellikle soğutulmuş veya dondurulmuş ürünleri yeme riskinden kaçının. Bir "son kullanma tarihi" bir ürünün tüketilmesi gereken en son tarihi gösterirken, “kullanılması önerilen en iyi tarih " yemeğin en iyi kalitede kalacağı tarihi gösterir.

 

8. Sıcak yiyecekleri sıcak ve soğuk yiyecekleri soğuk tutun. Yiyecekleri süpermarket ile eviniz arasında taşırken, yüksek riskli yiyeceklerin (et, süt ürünleri ve deniz ürünleri gibi) sıcaklık tehlikesi altındaki alandan uzak tutulduğundan emin olun. Bunları 5 ° C’nin altında veya 60 ° C’nin üzerinde saklayın.

 

9. Uygun fiyattaki yiyecekleri bulmaya çalışın. Bunlar marketlerde ve süpermarketlerdeki toplu alımlı besin maddeleridir. Uzun raf ömrüne sahip bozulmaz seçenekler arasında kurutulmuş sebzeler, baklagiller ve makarnalar bulunur.

 

10. Paket servisi olan restoran ve hazır yiyecekleri sınırlayın. Bunlar pahalıdır, yağ oranı ve tuz oranı yüksektir ve besleyiciliği düşüktür ve yedikten birkaç saat sonra sizi tekrardan acıktırırlar.

 

Kaynakça
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/ten-tips/10-tips-for-healthy-shopping

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94