Sağlıklı İlişkiler İçin Çatışma Çözme Becerileri

Sağlıklı İlişkiler İçin Çatışma Çözme Becerileri

Çatışma, neredeyse tüm ilişkilerin öngörülebilir bir parçasıdır. Aynı zamanda önemli bir stres kaynağı olabilir. Bu nedenle, çoğu çatışmada bir çözüm bulmak önemlidir. Bu, bariz olanın bir ifadesi gibi görünüyor, ancak birçok insan öfkesini bastırıyor ya da sadece ‘birlikte geçinmek’ için. Bazıları bir çatışmayı ele alarak bir çatışma yarattıklarını ve üzüldüklerinde sessiz kaldıklarını düşünüyorlar. Ne yazık ki, bu sağlıklı ve uzun vadeli bir strateji değil.

Çözülmemiş çatışma, ilişkide kızgınlığa ve çözülmemiş ek çatışmalara yol açabilir. Daha da önemlisi, devam eden çatışma aslında sağlığınız ve uzun ömürlülüğünüz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Ne yazık ki, çatışmayı çözmek de zor olabilir. Yanlış ele alındığında, çatışma çözme girişimleri aslında çatışmayı daha da kötüleştirebilir. Örneğin, araştırmacı John Gottman ve meslektaşları, çiftlerin nasıl kavga ettiğini incelediler ve hangi çiftlerin boşanmaya devam edeceklerini, çatışma çözme becerilerini veya eksikliklerini gözlemleyerek tahmin edebilirler. (İpucu: Partnerlerinin karakterini sürekli eleştiren çiftler dikkatli olmalıdır.) 

Mükemmel çatışma çözme becerilerinin günlük olarak modellendiği bir ailede doğmamış olanlar için (çoğumuz), İşte çatışma çözümünü daha basit ve daha az stresli hale getirmek için bazı yönergeler.

Duygularınızla İletişime Geçin

Çatışma çözümünün önemli bir bileşeni yalnızca sizi içerir – nasıl hissettiğinizi ve neden böyle hissettiğinizi bilmek. Duygularınız zaten size açıkmış gibi görünebilir, ancak durum her zaman böyle değildir. Bazen kızgın veya kırgın hissedersiniz, ancak nedenini bilemezsiniz. Diğer zamanlarda, diğer kişinin yapması gerekeni yapmadığını hissedersiniz, ancak onlardan tam olarak ne istediğinizi veya bunun makul olup olmadığının farkında değilsiniz.

Günlük tutmak, kendi duygu, düşünce ve beklentilerinizle iletişim kurmanın etkili bir yolu olabilir, böylece bunları diğer kişiye daha iyi iletebilirsiniz. Bazen bu süreç oldukça ağır sorunları beraberinde getirir ve psikoterapi yardımcı olabilir.

Dinleme Becerilerinizi Geliştirin

Etkili çatışma çözümü söz konusu olduğunda, ne kadar etkili dinlediğimiz en az kendimizi ne kadar etkili ifade ettiğimiz kadar önemlidir. Bir çözüme varacaksak, sadece kendi bakış açımızdan ziyade diğer kişinin bakış açısını anlamak çok önemlidir. Aslında, sadece diğer kişinin duyulduğunu ve anlaşıldığını hissetmesine yardımcı olmak, bazen bir çatışmanın çözümüne doğru uzun bir yol kat edebilir. İyi dinleme ayrıca ilşkide kişiler arasındaki boşluğu kapatmanıza, bağlantının nerede olduğunu anlamanıza vb. yardımcı olur.

Ne yazık ki, aktif dinleme herkesin bilmediği bir beceridir ve insanların dinlediklerini düşündükleri halde aslında kafalarında bir sonraki tepkilerini formüle etmeleri, kendi kendilerine diğer kişinin ne kadar yanlış olduğunu düşünmeleri yaygındır. Aynı zamanda, diğer kişinin bakış açısını tam anlamıyla duyamayacak kadar savunmacı ve kendi bakış açınıza yerleşmiş olmanız da yaygındır.


Direkt İletişim Uygulayın

Duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı net bir şekilde iletmek de çatışma çözümünün önemli bir yönüdür.

Muhtemelen bildiğiniz gibi, yanlış bir şey söylemek, ateşe yakıt atmak ve bir çatışmayı daha da kötüleştirmek gibi olabilir. Hatırlanması gereken en önemli şey, aklınızdan geçenleri agresif olmadan veya karşınızdakini savunmaya geçirmeden açık ve iddialı bir şekilde söylemektir.

Etkili bir çatışma çözme stratejisi, ‘hissediyorum’ ifadelerini kullanarak, diğer kişinin yanlış yaptığını düşündüğünüzden ziyade nasıl hissettiğinizi ifade etmektir.

Çözüm Arayın

Diğer kişinin bakış açısını anladığınızda ve onlar da sizinkini anladıktan sonra, çatışmaya bir çözüm bulmanın zamanı geldi – ikinizin de kabul edebileceği bir çözüm. Bazen her iki taraf da diğer kişinin bakış açısını anladığında basit ve bariz bir cevap ortaya çıkar. Çatışmanın diğerinin bakış açısına ilişkin bir yanlış anlaşılmaya veya içgörü eksikliğine dayandığı durumlarda, basit bir özür harikalar yaratabilir ve açık bir tartışma insanları birbirine daha da yakınlaştırabilir.

Diğer zamanlarda, biraz daha fazla çalışma gerekiyor. Bir konu hakkında bir ihtilafın olduğu ve her iki kişinin de aynı fikirde olmadığı durumlarda, birkaç seçeneğiniz vardır: Bazen aynı fikirde olmayı kabul edebilirsiniz, diğer zamanlarda bir uzlaşma veya orta yol bulabilirsiniz ve diğer durumlarda daha fazla hisseden kişi. bir konu hakkında güçlü bir şekilde, bir dahaki sefere kabul edeceklerini anlayarak yollarını bulabilirler. Önemli olan, bir anlayış noktasına gelmek ve ilgili herkesle saygılı bir şekilde işleri halletmeye çalışmaktır.

Ne Zaman İşe Yaramadığını Bilin

Devam eden çatışmanın bir kişide neden olabileceği negatif etkiler nedeniyle, bazen ilişkiye biraz mesafe koymanız veya bağları tamamen kesmeniz önerilir.

Şiddet içeren durumlarda, basit çatışma çözme teknikleri sizi ancak bir yere kadar götürebilir ve kişisel güvenliğin önceliği alması gerekir. Öte yandan, zor aile üyeleriyle uğraşırken, ilişkide birkaç sınır eklemek ve diğer kişinin sınırlarını kabul etmek huzur getirebilir. Destekleyici olmayan veya devam eden çatışmalarla karakterize edilen arkadaşlıklarda, bu ilişkileri bırakmak büyük bir stres atma kaynağı olabilir. Bir ilişkinin geliştirilip geliştirilemeyeceğine veya bırakılması gerekip gerekmediğine yalnızca siz karar verebilirsiniz.


Kaynakça

Bu makale Elizabeth Scott tarafından yazılmıştır. Orijinal metni buradan okuyabilirsiniz.