Sağlıklı ve Sağlıksız Mükemmeliyetçilik

Sağlıklı ve Sağlıksız Mükemmeliyetçilik

Mükemmeliyetçilik, kendiniz ve / veya başkaları için aşırı yüksek standartlar oluşturma eğilimidir. Herhangi bir kişilik özelliği gibi mükemmeliyetçilik, kişiden kişiye değişen, bazıları olumlu ve bazıları olumsuz olan bir dizi özelliği içerir.
 

Mükemmeliyetçiliği kültürümüzde olumsuz bir özellik olarak nitelendirme eğilimindeyiz, ancak araştırmalar hem sağlıklı hem de sağlıksız mükemmeliyetçilik türlerinin olduğunu göstermiştir.

 

 

Uyumlu veya Sağlıklı Mükemmeliyetçilik
Bu mükemmeliyetçilik türü, kendiniz ve başkaları için yüksek standartlara sahip olmayı isteme ve sıkıntı ve vicdani olaylar karşısında ısrarcı olmakla karakterizedir. Sağlıklı mükemmeliyetçilik genellikle hedefe yönelik davranış ve iyi organizasyon becerileri ile birlikte gelir.

 

 

Örneğin, okula ya da işe gelince kendinizi mükemmeliyetçi olarak tanımlayabilirsiniz, çünkü her zaman elinizden gelenin en iyisini yapmak, işinizi zamanında yapmak ve beklentileri karşılamak veya aşmak için çaba harcarsınız. Ancak, hedeflerinize tam olarak uymazsanız çok üzülmezsiniz. Bu sağlıklı bir mükemmeliyetçilik türüdür çünkü olumluya odaklanır ve sizi en iyiyi yapmak için motive eder. Birçok sporcu ve sanatçı uyarlanabilir mükemmeliyetçiliğe sahiptir ve yaşamlarının sadece bir alanı, sporu veya sanatı ile ilgili olduğu için, kendi alanlarında başarılı olmalarına yardımcı olur.

Uyumsuz veya Sağlıksız Mükemmeliyetçilik
Her şeyde olduğu gibi, mükemmeliyetçilik aşırıya kaçınıldığında son derece sağlıksız olabilir. Uyumsuz mükemmeliyetçilik, geçmiş hatalarla aşırı meşgul olmak, yeni hatalar yapmaktan korkmak, doğru bir şey yapıp yapmadığınızdan şüphelenmek ve ebeveynler veya işverenler gibi başkalarının yüksek beklentileri hakkında aşırı endişe duymaktır. Kontrol ile aşırı meşgul olma, aynı zamanda uyumsuz mükemmeliyetçiliğin ayırt edici bir özelliğidir. Bu tip sadece bir veya iki değil hayatınızın her alanını etkileyebilir. Temel olarak, hayatınızı yönetecek ve şiddetli kaygı ve strese neden olabilecek kadar aşırı mükemmelliyetçiliği beraberinde getirir.

Örneğin, bir test veya sunumdan önce sürekli olarak midenizden rahatsız olabilirsiniz, çünkü o kadar korkuyorsunuz ki, başkalarının veya kendi beklentilerinizi karşılayamayacağınızı düşünüyorsunuz. Başka bir örnek, sürekli olarak başkalarından iyi bir iş yaptığınız ve beğenildiğiniz ve saygı duyduğunuz güvencesini almaktır. Günlerinizin iyi bir kısmını, kendi yüksek standartlarınızı karşılamama korkusu ya da endişesi ile yönetebilirsiniz. Bu başa çıkma yolları sağlıksızdır, çünkü genellikle yine de kontrol edemediğiniz şeylerin yanı sıra negatife de odaklanırlar.

Genel olarak, uyumlu mükemmeliyetçilik, hem okulda hem de işte iyi psikolojik iyi oluş ve yüksek başarı ile ilişkili olma eğilimindeyken, uyumsuz mükemmeliyetçilik sıkıntı, düşük özgüven, yeme bozuklukları, uykusuzluk ve akıl hastalığı semptomlarıyla ilişkilendirilmiştir.

Yaşam Kaliteniz Bozulursa Yardım Alın
Mükemmeliyetçiliğiniz hayatınızı ele alıyor gibi görünüyorsa, biraz yardım alma zamanınız gelmiş olabilir. Rahatlamanıza yardımcı olacak bilişsel-davranışçı terapi gibi tedaviler mevcuttur. Mükemmeliyetçiliğinizin hayatınızı yönetmesine izin vermeyin. Mükemmeliyetçiliğinizin nedenlerini veya tetikleyicilerini tanımlayabilir ve bunun daha etkili bir şekilde nasıl yönetileceğini anlamanıza yardımcı olabilirsiniz.

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/what-is-perfectionism-2510538