Salgın Sırasında Teknik Sorunlar Sizi Strese mi Sokuyor? Yalnız Değilsiniz!

Salgın Sırasında Teknik Sorunlar Sizi Strese mi Sokuyor? Yalnız Değilsiniz!

​Bilgisayarınızın gerekeni yapmaması ve etrafta kimsenin sorunu çözmenize yardımcı olmaması kadar sinir bozucu bir şey yoktur. Teknik zorluklar, stres ve kaygı yaratmanın yanında üretkenlik üzerinde de baskı oluşturur. Bu, geçen yıldan beri yaşadığınız hayatınızın uzaktan çalışması gibi geliyorsa, yalnız değilsiniz.

  • Araştırmalar, bilgisayar problemlerinin stres seviyelerini çok yükselttiğini gösteriyor.
  • Kötü teknoloji, sağlıklı yaşamda ve iş performansında kalıcı sonuçlarla köklü bir bozulmaya neden oluyor.
  • Evden çalışırken iyi ve kötü teknolojiden kurtulmanın yolları vardır.

İçinde yaşadığımız olağanüstü zamanlar etkiyi şiddetlendiriyor. DellTechnologies müşteri deneyimi lideri Cile Montgomery, Healthline’a verdiği demeçte, şirketler ve okullar hızla uzaktan çalışmaya geçtiler ve insanları meslektaşlarından, öğretmenlerinden, ofislerinden, okullarından ve IT desteğinden uzaklaştırdı dedi.  

Dış dünyayla iletişim kurmak için bilgisayarlarımıza her zamankinden daha fazla güveniyoruz. Kötü teknoloji bizi yalnızca daha fazla izole ederek zaten stresli bir duruma katkıda bulunuyor.  Dell Technologies ve nörobilim şirketi EMOTIV, bilgisayar sorunlarının duygusal bedelini ortaya çıkarmak için insanların beyin dalgalarını analiz eden bir çalışma yürüttü. Araştırma, bilgisayar sorunlarının başlangıcında, katılımcıların stres düzeylerinin önemli ölçüde arttığını buldu. Aslında, araştırmacılar kaygı düzeyinin, birinden toplum içinde şarkı söylemesini istemek veya zihinsel aritmetik yaparken elini bir buz kovasında tutmaya zorlanmakla karşılaştırılabilir olduğunu bildirdi. Dahası, katılımcıların stres zirvelerinden gevşemeleri ve toparlanmaları üç kat daha uzun sürdü. Ek olarak, çalışma, sağlık ve iş performansında, stres seviyelerinin ele alınmaması durumunda kalıcı sonuçlara yol açan kökleşmiş bir bozulma bulmuştur.

Montgomery, çoğumuzun teknolojinin işe yarayamasını beklediğimizi, bu nedenle teknolojiyle ilişkimizi kesintiye uğratan sıra dışı bir şey olduğunda, olumsuz, duygusal bir etki görmek şaşırtıcı olmadığını da ekledi. İnsanların belirli bir süreye kadar bitirmeleri gereken bir işleri olduğunda veya teknolojik sorunlar harcadıkları zamanı ve çabayı kaybetmesine neden olduğunda bu daha da kötüleşiyor.

Aksine, yapılan araştırma, iyi teknolojinin üretkenliği artırdığını gösterdi. Katılımcılar iyi bir teknolojiyle çalıştıklarında performansta yüzde 37’lik bir artış yaşadılar ve 8 saatlik bir iş gününde 3 saatlik üretkenlik kaybı tasarrufunu sağladılar. Montgomery, "İyi teknoloji kullanmanın verdiği his, kısa ve uzun vadeli faydalar sağlayan yavru köpek videoları izlemeye eşdeğerdi" dedi.

Kötü teknoloji, hayal kırıklığınıza neden oluyor ya da sadece üzerinde çok fazla olmak stres yaratıyor, işte uzmanların cihazlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabileceğini söylediği beş yol var.

Gününüzü Planlayın  

Uzaktan çalışmayla, birçok çalışanın esnekliği vardır ve bu da faydalı olabilir. Bununla birlikte, lisanslı sosyal hizmet uzmanı ve yaşam koçu Melanie Shmois, gününüzü planlamanızı önerir.

Günümüzü planladığımızda, en çok ilgilendiğimiz üst düzey beynimizi işe alıyoruz. Shmois, Healthline’a verdiği demeçte, plan yapmadığımızda, dürtülere göre hareket etme ve yaşamımız için hedeflerimiz ve arzularımızla uyumlu olmayan davranışlarda bulunma olasılığımız daha yüksek olduğunu söyledi.

İş günlerinizi önceki gece planlayın ve teknolojiye ara vereceğiniz zamanı dahil edin ve işler tam olarak öngördüğünüz gibi gitmezse esneklik için biraz yer bırakın. Teknolojinin sizi kontrol etmediğine ve kontrolün sizde olduğundan emin olun.

E-posta, Metin ve DM Yanıtları İçin Zaman Belirleyin  

Bir proje üzerinde çalışmayı bırakıp gün boyunca aldığınız mesajlara anında yanıt vermek cazip gelse de direnin, diyor.  Üretken hissettiriyor, ancak araştırmalar bunun aslında daha az verimli olduğunu gösterdi çünkü odağımızı kaybediyoruz ve dikkatimiz dağılmadan önce üzerinde çalıştığımız orijinal göreve kendimizi yeniden yönlendirmek zorundayız. Bunun yerine, programınızda tüm e-postalarınızı ve mesajlarınızı ele almak için ayrı bir zaman ayırın, diyor.

Kalkın ve Hareket Edin  

Günde 8 saat oturmak fiziksel veya zihinsel sağlık için iyi olmadığından, sizi ayağa kalkıp hareket etmeye motive etmek için saatin üstüne veya altına bir alarm kurabilirsiniz. Vücudumuzun hareket etmesi gerekiyor.  Sadece birkaç dakika bile olsa dolaşın ve gerinin.

Montgomery, pandemi sırasında bilgisayarın önünde uzun saatler boyunca oturum açmanın kolay olduğunu, çünkü olağan 9’dan 5’e kadar olan iş gününün geçerliliğini yitirdiğini kabul ediyor. "Günümüzde çok fazla yastık yok – su soğutucunun etrafında toplanmak, öğle yemeği için uzaklaşmak ya da bir meslektaşla gayri resmi bir sohbet … Bunlar kadar doğal olmadıkları için rahatlatıcı aktiviteler ve molalar planlamaya daha çok ihtiyaç var. ”dedi. Montgomery, her gün belirli bir saatte veya bir ödevi tamamladığınızda veya bir e-posta gönderdiğinizde bilgisayardan uzaklaşmanın iyi seçenekler olduğunu öne sürüyor. Ayrıca belirlenmiş çalışma saatlerini korumayı da tavsiye ediyor.

Bilgisayarınızı Güncel Tutun  

Bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için, teknoloji donanımınızı ve yazılımınızı 3 yılda bir düzenli olarak yenilemeniz önerilir. Makinelerin kendi başlarına iyi performans göstermesi, kullanımı kolay ve yönetmesi kolay olması önemlidir. Sistemleri güncel tutmak, verimli çalışmalarını sağlamanın bir yoludur. Bu uygulamaların ve sürücülerin otomatik olarak güncellenmesi veya güncellemeleri onaylamak ve aşamalandırmak için bir IT iş akışına sahip olmak anlamına gelir. Bu, cihazınızın daha verimli çalışmasını sağlayacak ve sizi çevrimdışına alabilecek herhangi bir siber saldırıya karşı koruyacaktır. 

Sosyal Medyada Gezinmeden Önce Niyetlerinizi Belirleyin

İş için sosyal medyayı kullanırsanız veya işten hızlı molalar için ona başvurursanız, bilinçli olarak kullanım amacınızı belirlemeye çalışın, böylece beslemelerinizde gezinirken kaybolmayacağınızı söylüyor. 5 ila 10 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlamanızı ve bir amaç belirlemenizi öneririz. Örneğin, amacınız işletme sayfanızda yapılan yorumlara yanıt vermek, LinkedIn’deki iş tanıdıklarıyla bağlantı kurmak veya Facebook arkadaşlarınıza mutlu yıllar dilemek olabilir. Daha sonra, işiniz bittiğinde, sosyal medyadan çıkın ve günlük yaşam aktivitelerinize devam edin.

Kaynakça  

Bu yazı Cathy Cassata tarafından yazılmıştır. Orijinal versiyonuna buradan uluşabilirsiniz.