Sanat Terapisinin Konuşma ve Duygusal Gelişim İçin Yararları

Sanat Terapisinin Konuşma ve Duygusal Gelişim İçin Yararları

Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sanat terapisi çocukların dil, konuşma ve anlaşılabilirlik gibi anlamlı davranışlarda bulunma yeteneklerini geliştiriyor. Konuşma terapisinde yönlendirici bir yaklaşımı takip etmek, stile bağlı olarak yapılandırma gerektirir. Yönerge stili için konuşma terapisti bir nesneyi kaldırabilir, onu adlandırabilir ve çocuktan tekrarlamasını isteyebilir. Buna karşın, natüralist yöntem oyuna odaklanır. Her iki yöntemin de etkili olduğu kanıtlanmış olsa da, sanat gibi etkileşimli etkinliklere uymanın yollarını bulmak ödüllendirici bir deneyimdir.

Konuşma dilinde sanat terapisi, çocuğun ifade edici ve alıcı dil becerileri üzerinde çalışılırken yardımcı olur. Küçük yaşlarda, çocuğunuz belirtildiği şekilde talimatları izleyemeyebilir, ancak istendiği gibi boyayla çizim yapabilir. Bu şekilde, çocuğunuz renge odaklanacak ve yavaş yavaş basit talimatları izlemeyi öğrenecektir. Bu, sanat terapisinin çocuklar için sağladığı birçok faydadan sadece bir tanesidir.

 

Geliştirilmiş Sosyal Gelişim

Genç yaşta sosyal becerilerin kazandırılması düzenli gelişim için hayati öneme sahiptir. Porto Biyomedikal Dergisi’nin araştırmasına göre, sosyal bir ortamda rahat olan çocukların yetişkin olarak daha iyi çalıştığı bilinmektedir. Etkileyici sanat terapisi sayesinde çocuklar, ebeveynlerden, akranlarından ve konuşma terapistlerinden yargılanma duygusu olmadan sosyal gelişimlerini ve desteklerini geliştirebilirler. Bu sadece çocuklara farklılıkları takdir etme fırsatı vermekle kalmaz, aynı zamanda diğer algıları kabul etmelerini de sağlar.

Bilişsel Gelişim

Öğrenme ve sanat, tecrübe ile el ele gider. Bir resim çizmek, bir hikaye anlatmak ya da bir dansa katılmak olsun, çocuklar seçimler ve neticeler, sebep ve sonuç, problem çözme ve kendi başlarına kararlar alma gibi deneysel dersleri öğrenmeye mecbur kalırlar. Sanatı, onlarla iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanarak, sevdiklerinin ve çevresinin tasvirlerini nasıl çizeceklerini de öğrenirler.

Duyguyu İfade Etme

Çoğunlukla duygusal bir çıkış olarak kullanılan etkileyici sanat terapisi, çocukların duygularını daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Üzgün veya kızgın, mutlu veya heyecanlı olsun, çocuklar kelimelerle anlatılması kolay olmadığında bu duyguları çizimle anlatabilirler. Bu, konuşmalar için bir açıklık ve düşüncelerini ve duygularını ifade etme konusunda daha fazla fırsat yaratır.

Son olarak;

Etkileyici sanat terapisi sadece bir terapi seansına odaklanmak zorunda değildir. Ebeveynler evde etkinlikleri uygulayabilir ve çocuklarını yaratıcı yönlerini keşfetmeye teşvik edebilirler. Bu, sanat projeleri, resim, dergi çizim ve hatta bir şarkı yazmayı içermelidir.

Kaynakça: https://kidmunicate.com/benefits-of-art-therapy-for-speech/