Şeker Tüketiminizi Azaltmak için Basit Yöntemler

Şeker Tüketiminizi Azaltmak için Basit Yöntemler

Çok fazla tatlı yemek çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Şeker tüketiminizi azaltmak için öncelikle beslenme düzeninizdeki şeker kaynakları hakkında daha dikkatli olmalısınız. Zaman zaman tatlı aşermek doğal bir şeydir. Ancak çok fazla şeker tüketmek, kilo alma, trigliserit artışı, yetersiz beslenme ve diş çürümesi riskini arttırır.

Dünya Sağlık Örgütü, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ilave şeker alımının, günlük kalorinin yüzde 10’unun (yaklaşık 12 çay kaşığı şeker) altında tutulmasını tavsiye etmektedir. Şeker alımınızı kontrol altına almak için beslenmenizdeki şeker kaynaklarının farkına varmanız önemlidir.

Gıda etiketlerini okuyarak başlayın. Mısır şurubu, pekmez, bal, yüksek fruktozlu mısır şurubu, malt şekeri ve dekstroz… Bunların hepsi şekerin farklı adlarıdır. Meyve, süt ve sade yoğurt gibi gıdalarda doğal şeker bulunduğunu da hatırlatalım. Yiyeceklere veya içeceklere, işleme sırasında (gazoz ve aromalı yoğurtta olduğu gibi) veya hazırlık sırasında (kahveye şeker atmak) ilave şeker eklenir.

Şeker tüketimiyle ilgili önerilerde doğal şekere sahip yiyeceklerden söz edilmez, çünkü bunlar genellikle vitamin, mineral, lif ve protein gibi faydalı besinleri de içerir.

Şeker tüketiminizi azaltmak için ayrıca:

  • En sevdiğiniz yemeğin şeker içeriğini araştırın: Yiyecek seçimlerinizde ilave şeker miktarını en aza indirin.
  • İşlenmiş gıda tüketiminizi azaltın: Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar dahil olmak üzere işlenmemiş gıdaları daha fazla tüketin ve yeni tarifler denemekten çekinmeyin.
  • Çevrenizi değiştirin: Evdeki veya işteki şeker kasesini bir meyve kasesiyle değiştirin.


Kaynakça

Bu makale Jason S. Ewoldt tarafından yazılmıştır. Orijinal metni buradan okuyabilirsiniz.