Semptomu olmayan insanlar (asemptomatik) da semptomu olan insanlar kadar koronavirüs taşıyor!

Semptomu olmayan insanlar (asemptomatik) da semptomu olan insanlar kadar koronavirüs taşıyor!
  • Yeni bulgular asemptomatik taşıyıcıların potansiyel olarak virüsü semptomları olanlar kadar kolayca yayabilecekleri düşüncesine katkıda bulunuyor.
  • Asemptomatik taşıyıcıların salgınlarda ne kadar rol oynadığını daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

En yaygın olarak görülen semptomlara örnek olarak ; Dünya Sağlık Örgütü’nün 56.000 Çinli hastayı inceleyen Şubat ayı sonundaki bir raporuna göre, koronavirüs vakalarının yalnızca yüzde 4,8’inde hapşırma ve burun tıkanıklığı meydana geliyor.Tablonun gösterdiği gibi, belirti veren semptomlar ateş (% 88), kuru öksürük (% 68) ve yorgunluktur (yüzde 38). Nefes darlığı da yaygındır. Tabloyu incelemek bazı endişeleri gidermeye yardımcı olacaktır.

COVID-19 diğer genel durumlarla karşılaştırıldığında;

SEMPTOMLAR

COVID-19

SOĞUKALGINLIĞI

GRİP

ALERJİ

Ateş

Yaygın

Bazen

Yaygın

Bazen

Kuru öksürük

Yaygın

Hafif

Yaygın

Bazen

Nefes darlığı

Yaygın

Yok

Yok

Yaygın

Baş ağrısı

Bazen

Nadiren

Yaygın

Bazen

Ağrı ve acı

Bazen

Yaygın

Yaygın

Yok

Boğaz ağrısı

Bazen

Yaygın

Yaygın

Yok

Yorgunluk

Bazen

Bazen

Yaygın

Bazen

İshal

Nadiren

Yok

Bazen

Yok

Burun akıntısı

Nadiren

Yaygın

Bazen

Yaygın

Aksırma

Yok

Yaygın

Yok

Yaygın

Fakat, Güney Kore’den yapılan yeni bir araştırma,  koronavirüs enfeksiyonu olan ve herhangi bir semptomu olmayan kişilerin boğazlarında, akciğerlerinde ve burunlarında semptomları olanlar kadar çok virüs taşıdıklarını buldu.

JAMA Internal Medicine’de yayınlanan çalışmada, asemptomatik kişilerin tanı konulduktan sonra virüs için yapılan testin negatif çıkmasının ortalama 17 gün sürdüğünü, semptomatik kişilerin ise 19 ila 20 gün sürdüğünü keşfetti.

Semptomsuz kişilerin veya "asemptomatik taşıyıcıların" rolü ile ilgili salgın boyunca birçok tartışma ve kafa karışıklığı yaşandı.

Bazı uzmanlar, semptomları olmayan kişilerin SARS-CoV-2 adlı yeni koronavirüsün topluluklarda daha kolay yayılmasına neden olduğundan şüpheleniyorlar.

Diğer kanıtlar, herhangi bir semptomu olmayan yalnızca enfeksiyonu olan kişilerin, muhtemelen daha az hapşırıp öksürdükleri için, virüsü daha az yaydıklarını göstermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), asemptomatik yayılma mümkün olsa da, ana bulaşma yolu olmadığının düşünülmediğini belirtti.

Bu yeni bulgular, asemptomatik taşıyıcıların potansiyel olarak virüsü semptomları olanlar gibi kolayca yayabileceklerini ortaya çıkarmıştır.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar doktoru ve kıdemli bilim insanı Dr. Amesh Adalja "Çalışma, asemptomatik bireylerin virüsü daha fazla taşıdığına dair kanıt sağlıyor, ancak virüsün bir kişiden diğerine geçmesi için bir mekanizmaya sahip olmanız gerekiyor" dedi.

Asemptomatik taşıyıcıların salgınlarda ne kadar rol oynadığını daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Adalja, "Belirtisiz ve asemptomatik iletimin belirli bağlamlarda meydana geldiği açıktır, ancak bu tür iletimi neyin yönettiğini hâlâ tam olarak anlayamıyoruz" dedi.

Asemptomatik taşıyıcıların yüksek viral yükleri vardır.

Güney Koreli araştırmacılar, bir toplum tedavi merkezinde izole edilmiş SARS-CoV-2 enfeksiyonu olan 303 genç yetişkini değerlendirdi.

İzolasyonun başlangıcında, 193 katılımcının öksürük, boğaz ağrısı ve tıkanıklık gibi semptomları vardı ve 110 kişide semptom yoktu.

Asemptomatik katılımcıların yaklaşık yüzde 19’u sonunda semptom geliştirirken, diğer yüzde 80’i asemptomatik kaldı.

Araştırmacılar, izolasyonları boyunca katılımcılardan düzenli olarak burun ve boğaz swabları topladılar.

Ekip, çubuklardaki RNA olarak bilinen viral genetik materyal miktarını analiz etti ve viral yükün – veya bir kişinin burnundaki, boğazındaki ve akciğerlerindeki virüs miktarının – semptomları olsun ya da olmasın benzer olduğunu belirledi.

Araştırma ekibi ayrıca, asemptomatik kişilerin teşhisten sonra virüs için negatif test etmelerinin ortalama olarak 17 gün sürdüğünü öne sürdü. Semptomatik insanlar için ise bu sürenin 19 ila 20 gün olduğunu söylüyor.

Bu virüsün bulaşması ne anlama geliyor?

Virüs yayılması söz konusu olduğunda bulguların tam olarak ne anlama geldiği belirsizdir.

Asemptomatik kişilerde kaydedilen yüksek viral yük, virüsü presemptomatik veya semptomatik insanlar kadar kolaylıkla yayabileceklerini gösterebilir.

Yale Medicinesüper yayılan olaylara"  neden olabileceğini söylüyor.

Bununla birlikte, viral RNA’nın varlığı, bir kişinin virüsü taşıdığı anlamına gelmez.

Northwell Health’in Manhasset kentinde görevli bir bulaşıcı hastalık doktoru olan Dr. David Hirschwerk, "Aslında, hastaların çoğunda ilk enfeksiyondan yaklaşık 10 gün sonra, virüsün yaşayabilir veya başkalarına geçebileceği hissedilmiyor" dedi.

York.Lerner’e göre, yeni koronavirüs hücrelerimize bulaştıktan sonra, kalan bazı viral genetik materyallerin varlığını beklemek mantıklı.

Lerner, "RNA materyalinin varlığı ‘ölü’ genetik materyali temsil edebilir," dedi.

Enfeksiyonu olan ancak semptomu olmayan kişilerde virüsün bulaşıcılığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Lerner’e göre ana sonuç ; enfeksiyonu olan ve hiçbir zaman semptom geliştirmeyen kişilerin virüsü bilmeden yayıyor olabileceğidir.

Asemptomatik insanları taramamız gerekiyor!

Araştırmacılara göre, test semptomatik kişilere odaklandığından, COVID-19 vakalarının sayısı büyük ölçüde eksik raporlanabiliyor.

Semptomu olmayan fakat enfeksiyonu olan kişileri tespit etmek zordur.

Bununla birlikte, semptomları olmayanlar muhtemelen bir enfeksiyon geçirdiklerinin farkında olmayabilirler ve fiziksel uzaklaşma ve izolasyon uygulamalarına sıkı bir şekilde bağlı kalmayabilirler.

Lerner, "Kendini iyi hissedenler arasında güvenlik ve CDC kurallarına uyulmaması kesinlikle yerel salgınlara katkıda bulunmaya devam ediyor" dedi.

Önceki araştırmalar, asemptomatik kişilerin tüm COVID-19 vakalarının neredeyse yarısını oluşturabileceğini gösteriyor.

Adalja, "Salgın yayılmasının ne kadarının asemptomatik bulaşmaya bağlı olduğu ve fark edilmeyebilecek hafif semptomları olanlara bağlı olduğu belirsiz" dedi.

Salgınları kontrol altına almaya yardımcı olmak için araştırmacılar, asemptomatik enfeksiyonu olan kişiler arasında izolasyon çabalarının artırılmasını önermektedir.

Bu arada, sessiz etkileşimi önlemek için maske takmaya devam etmek ve fiziksel mesafeyi uygulamak çok önemlidir.

Hirschwerk, "Bu nedenle, yüz korumalarını kullanmak ve fiziksel mesafeye devam etmek çok önemlidir.” dedi.

NOT:

Yeni araştırmalar, SARS-CoV-2 enfeksiyonu olan ve semptomları olmayan kişilerin boğazlarında, akciğerlerinde ve burunlarında semptomları olanlar kadar virüs taşıdıklarını buldu.

Viral materyalin vücutta bulunması, virüsün bulaşıcı olduğu anlamına gelmese de, bu bulgular, asemptomatik taşıyıcıların virüsü semptomları olanlar kadar kolayca yayabileceklerini ortaya çıkardı.

Salgınları daha iyi kontrol altına almak için asemptomatik kişilerin daha sık taranması, test edilmesi ve izole edilmesi gerekir.

Kaynakça: https://www.healthline.com/health-news/people-without-symptoms-carry-just-as-much-covid-19-as-symptomatic-people

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-fallible-mind/202003/sneezing-unlikely-coronavirus-symptom-comparison-guide

Source: WHO, American Academy of Asthma, Allergy, and Immunology

Photo by:  Glen Carrie