Ses Bozuklukları

Ses Bozuklukları

Ses Bozuklukları

Ses perdesi, ses yüksekliği veya ses kalitesi konuşmacının normalde ürettiği şekilden uzaklaştığında bir ses bozukluğu oluşur.

Ses Nedir?

Ses, yaygın olarak ses kutusu olarak adlandırılan ve larenkste bulunan vokal kıvrımların (vokal kordlar) hareketiyle üretilmektedir. Larinks boğazın altında bulunur. Ses, akciğerlerden gelen hava vokal kordlardan geçtikçe ve bunlar titreştikçe üretilir. Vokal kıvrımlardan iyi bir koordine edilmiş hava akımı ve kas eforu dengesi olduğunda en uygun konuşma tekniği ortaya çıkmaktadır.

Ses Bozukluğu Nedir?

Ses perdesi, ses yüksekliği veya ses kalitesi konuşmacının normalde ürettiği şekilden uzaklaştığında bir ses bozukluğu oluşur. Konuşmacının, konuşurken veya şarkı söylerken acı veya yorgunluk yaşaması bir sorundur. Ayrıca, sesde her zaman değişiklik içermeyen, ancak sıklıkla kronik öksürük veya boğaz temizleme, koku duyarlılıkları ve nefes darlığı semptomları olan, vokal kord disfonksiyonu (veya paradoksal vokal kord hareketi) adı verilen laringeal temelli bir solunum bozukluğu meydana gelebilir.

Ses Bozukluğuna Ne Sebep Olur?

Ses bozukluklarının çeşitli nedenleri vardır. Vokal kıvrımlar, etkili veya optimal olmayan bir konuşma tekniğinin uzun süre kullanılmasıyla zarar görebilirler. Bazı insanlar seslerinin kısık veya nefesli gelmesine neden olan vokal nodülleri geliştirirler. Vokal kıvrımlarda iyi huylu büyümeler, konuşma tekniğinin vokal kıvrımların birbirlerine çok fazla darbe stresi ile çarpmalarına neden olduğunda ortaya çıkabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları ve nörolojik durumlar (örn. Parkinson hastalığı, inme, multipl skleroz) vokal kıvrımlarda felç veya zayıflığa neden olabilir. Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) tedavi edilmediğinde ses bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir. Bazı ses bozuklukları belirgin bir neden olmadan ortaya çıkmaktadır.

Ses Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Ses kısıklığı, ses değişikliği, rahatsızlık, kronik öksürük veya on günden fazla süren aralıklı nefes darlığınız varsa, bir tıp doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Bir KBB (kulak, burun ve boğaz) doktoru veya kulak burun boğaz uzmanı, gırtlağa bakmak ve vokal kıvrımların fiziksel problemlerini teşhis etmek için eğitilmiş uzmanlardır.

Dil ve Konuşma Terapistleri Ses Bozukluklarına Nasıl Yardımcı Olur?

Ses bozukluğunuz hakkında doktorunuza danıştıktan sonra, bir dil ve konuşma terapistinin hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Terapist tarafından sağlanan ses terapisi ile birçok ses problem ortadan kalkmaktadır. Bazı ses problemleri tıbbi veya cerrahi tedavi ve ses terapisinin bir kombinasyonu ile yönetilir. Ses terapisi sırasında, dil ve konuşma terapisti ses bozukluklarını önlemek veya rehabilite etmek için çocukların ve yetişkinlerin konuşma tekniklerini geliştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca paradoksal vokal kord hareketinin (vokal kord fonksiyon bozukluğu) laringeal temelli solunum bozukluğunu rehabilite etmek için solunumun yeniden eğitilmesini sağlayabilirler.

Kaynakça: https://www.iup.edu/special-ed/speech/services-offered/voice-disorders/