Ses Kıvrımlarınızın Zarar Gördüğünü Gösteren 3 Belirti

Ses Kıvrımlarınızın Zarar Gördüğünü Gösteren 3 Belirti

Soğuk algınlığı geçirdikten sonra ya da yüksek sesle konserde şarkı söyledikten ya da spor etkinliğinde tezahürat yaptıktan sonra neredeyse herkes sesini bir süreliğine kaybeder ya da ses kısıklığı yaşar.
 

Bu koşullar ses kıvrımlarımıza geçici olarak zarar verebilirken, vokal dinlenme ve iyi nemlendirmeler gibi küçük bir özenle oldukça hızlı bir şekilde iyileşebiliriz. Ancak, bazı durumlarda vokal sorunlar devam eder ve bu uzun süreli ya da kalıcı hasarları önlemek için harekete geçmeniz gerekir. İşte ses bakımına ihtiyacını olduğunu gösteren üç işaret:

 

1. İki Hafta ya da Daha Uzun Süren Ses Kısıklığı Veya Ses Değişimi
Ses kısıklığı, mırıldanma veya nefesli bir ses gibi çok çeşitli sesleri kapsayabilecek genel bir terimdir. Ses kısıklığı genellikle soğuk algınlığı ya da uzun süreli konuşma ya da bağırmalardan kaynaklanırken, polipler ya da kistler de dahil olmak üzere ses tellerinde büyüme gibi daha ciddi bir durumun belirtisi de olabilir. Bu büyümelerin çoğu sıklıkla cerrahi tedavi gerektirmesine rağmen ses terapisi ile de tedavi edilebilir. Çoğu tıbbi durumda olduğu gibi, erken teşhis burada da oldukça önemlidir. İki hafta veya daha uzun süren ses kısıklığı gibi bir ses değişikliği yaşarsanız, bir KBB uzmanına görünmek için randevu almalısınız.

2. Kronik Ses Yorgunluğu
Vokal yorgunluk, sesin aşırı kullanılmasından kaynaklanabilir. Bunu öğretmenler, şarkıcılar ve çağrı merkezi çalışanları gibi profesyonel ses kullanıcılarında sıklıkla görürüz.

Tıpkı bacaklarınızın koşmaktan yorulması gibi, uzun süre kullandığınızda sesiniz de yorulabilir. Dil ve konuşma terapistleri her 90 dakikalık ses kullanımı için 10 dakikalık bir ses molasını tavsiye eder. Aşırı kullanım ses tellerinize zarar verebilir, sık sık sesinizi gün sonuna kadar veya bir saat şarkı söyledikten sonra kaybettiğinizi görürseniz, ses kıvrımlarınızın dokusunda hasar meydana gelmiş olabilir.

Bir KBB uzmanı, ses tellerinizi büyüme veya diğer durumlar açısından inceleyecek ve ses kıvrımlarınızdaki stresi azaltan teknikleri öğrenmeniz için size dil ve konuşma terapisini önerecektir. Bu terapi teknikleri, ses üretiminin temellerine ve ses alt sistemlerinin yeniden dengelenmesine odaklanmaktadır. Terapi, her bir sese göre kişiselleştirilir.

3. Boğaz Ağrısı Veya Ses Kullanımı İle Oluşan Rahatsızlık
Sesinizi üretmek için çok fazla enerji harcamanız gerektiğini düşünüyorsanız, bu normal değildir.

Normal seslendirme sırasında, yalnızca ses kıvrımları hareket etmelidir. Ancak bazen boynumuzdaki kasları ses üretmeye yardımcı olarak kullanarak kas gerginliğine neden oluyoruz. Bunu aynada göremeyebilirsiniz, ancak laringoskopide konuşurken veya şarkı söylerken boğazınızın içindeki kaslar gözlemlenebilir. Ses terapisi, bu kasları nasıl gevşeteceğinizi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Ses terapisi genellikle dört ila altı hafta boyunca haftada bir 45 dakikalık seanstan oluşur. Birkaç seanstan sonra, sesi daha verimli ve sağlıklı bir şekilde ürettiğinizi hissetmeye başlarsınız, ancak bu becerileri günlük sohbete çevirmek daha çok pratik ve tekrar gerektirir. Terapi sürecinize bağlı kalın, sesiniz size teşekkür edecektir.

Kaynakça
https://utswmed.org/medblog/vocal-cords-care/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94